| IoanaEvelina a întrebat:

As putea sa-mi fac breton daca am fata nici rotunda nici ovala?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reguli de baza:
1. Spala-ti parul de cel putin doua ori pe saptamana. Daca il speli mai des de atat, foloseste sampon o singura data, pentru a nu deteriora structura fierelor de par.
2. Tunde-l conform regulii 2x3. Asta inseamna cate doi cm la fiecare 3 luni. Varfurile despicate nu vor fi niciodata cool!

2 trucuri magice si absolut naturale
1.Pentru par gras foloseste un sampon neutru si adauga in sticla cateva picaturi de ulei de urzica. Pentru clatire foloseste apa calduta cu frunzulite de menta.
2.Pentru parul uscat trebuie sa-ti ungi parul cu ulei de masline si apoi sa-l prinzi intr-un prosop. Lasa ulei pe par timp de doua ore, apoi spala-te cu un sampon.

FATA ROTUNDA SI OBRAJII DURDULII
Nu-ti prinde niciodata parul in crestet si poarta cararea intr-o parte. Croieste-ti cararea din locul din care fruntea este mai lata, astfel incat sa poti crea iluzia alungirii fetei. Lasa cateva suvite sa acupere o parte din frunte.

FATA UN PIC PATRATA, CU TRASATURI MAI ASCUTITE
Nu folosi linii drepte pentru coafura ta, nu vor face decat sa accentueze linia aspra a maxilarului. E de preferat sa abordezi tunsori scurte, cu parul usor ravasit si putin ondulat. Daca iti doresti accente haioase pentru coafura ta, prinde-ti parul cu bentite sau panglici colorate.

FATA ALUNGITA CU TRASATURI FINE
Evita tunsorile scurte. Parul trebuie sa scoata in evidenta zona barbiei si sa iti ''micsoreze'' partea inferioara a fetei. Solutia este o eleganta carare pe mijloc sau cat mai aproape pe mijloc.

FATA TRIUNGHIULARA CU BARBIA ASCUTITA
Parul nu trebuie sa fie nici lung, nici scurt. Doua suvite dispuse neglijent pe frunte ti s-ar potrivi de minune. Ascunde-ti barbia ascutita prin suvite la fel de ascutite.

FATA MICA, OVALA
Acopera-ti tamplele si poarta parul cat mai lung. Lasa-ti fruntea dezgolita sau personalizeaza-ti coafura prin cateva suvite subtiri care sa induca ideea de breton. Esti libera sa experimentezi cateva stiluri de coafat, pastrand parul prins cat mai sus pe crestet.

Atat c-am scris deja prea mult! Sper ca te-am ajutat si mult succes la coafat! Fac si rime, sa-nnebunesc!

3 răspunsuri:
| MissCamelia a răspuns:

Depinde de cat de mare ai fruntea, daca o ai mare vei arata ciudat cu breton, intra pe dailymakover.com,uploadeaza o poza si incearca diverse coafuri cu breton, pentru mai multe informatii despre cosmetice si frumusete, intra pe blogul meu, gasesti adresa la profilul meu de pe TPU. xoxo

| marioBARCELONA a răspuns:

Indrazneste si incearca. Ce ai de pierdut? Parul iti va creste.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Breton: da sau nu?
Atunci cand vrem sa schimbam la noi ceva, cand vrem sa aratam diferit, sa ne schimbam infatisarea, atacam parul. Este primul de care ne atigem, asa ca ori il vopsim alegand o culoare total opusa de cea naturala, ori ne limitam la suvite sau il tundem foarte scurt, mediu sau un pic la varfuri.
Dar, indiferent de alegere, intotdeauna simtim ca facem o schimbare in modul in care aratam, si asta inseamna ca parul este foarte important pentru imaginea noastra.

Si ce schimbare mai buna de imagine, decat trecerea la o coafura cu breton, atat de in voga in acest sezon de vara!

Bretonul se potriveste mai ales la fata ovala, atat scurt, cat si lung. Scoate mai in evidenta ochii si si zambetul, pentru ca lasa mai mult accent pe aceasta parte a fetei. Astfel ca daca alegi sa iti faci breton si ai fata ovala, fa-o fara grija.

Bretonul se mai potriveste si pentru fata alungita, dar aici sa fii atenta: bretonul nu trebuie sa fie scurt, ci lung si drept.

Nu se potriveste o tunsoare cu breton la fata patrata sau rotunda, pentru ca la aceste forme fruntea trebuie lasata libera pentru a da senzatia de alungire; parul trebuie sa fie ori lung, ori tuns in scari pentru ai da o forma ovala fetei. Daca tii neaparat, poti incerca un breton extra-lung, dar intr-o parte, dupa ureche.

Toti hair-stilistii sunt de acord: in aceasta vara bretonul este la moda, in special bretonul lung usor dat intr-o parte, creind un look poznas, gata de a te lua prin suprindere si care iti arata ca nu trebuie sa subestimezi niciodata persoana care il poarta.