| alinaaa92 a întrebat:

As vrea sa-mi spuna cineva cum sa ma folosesc cu uleiul de ricin, pentru cresterea parului si a genelor...
am auzit ca e folositor dar e si periculor :-( ajutati-ma va rog!

2 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Masca pentru par cu ulei de ricin e indicata atat pentru cresterea parului cat si pentru regenerarea lui.
Amesteci 3 linguri de ulei de ricin cu un galbenus de ou (ca la maioneza), apoi adaugi zeama de la o lamaie si doua linguri de miere. Cu aceasta compozitie maseaza bine scalpul (dupa ce ai spalat parul si acesta e inca umed) si stai cu capul invelit intr-un prosop vreo doua ore (poti sa invelesti parul si in folie de plastic, apoi in prosop), dupa care te clatesti cu 1, 5 l de apa in care ai pus zeama de la o lamaie. Aplica masca odata la doua saptamani.
Pentru a avea gene la lungi si mai dese, aplica uleiul de ricin pe gene, inainte de culcare, cu ajutorul unei periute de mascara (rimel), pe care sa o cureti bine inainte de utilizare.
Succes!

| cristina_4037 a răspuns:

Chiar da rezultate acest tratament cu ulei de ricin, eu de anul trecut in vara am inceput sa-l folosesc, iar dupa 3 saptamana. se vedeau rezultatele :o genele imi erau reparate in totalitate, mai lungi, dese si arcuite frumos, ca cele din reclame :shock: chiar nu mai trebuia sa folosesc rimelul, doar la ocazii speciale. Ideal ar fi sa distribuiti uleiul pe gene cu ajutorul unei periutze de la o mascara pe care nu o mai folositzi, in orice caz nu exageratzi, mai mult nu inseamna mai bine, pentru ca dupa aceea nu veti putea deschide ochii si veti avea imprsia ca purtatzi ochelarii bunicii :lol: conteaza sa-l folosesti in fiecare seara. Eu chiar si acum ma tzin de acest tratament si pot folosi oricat de mult vreau masacara :wink: desi nu abuzez pentru ca am gene frumoase happy Succes

Uleiul de ricin are efecte la fel de miraculoase si daca este folosit pa parul din cap!
Eu prefer o masca naturala de par preparata din: galbenus de ou + suc de lamaie + ulei de masline + ulei de ricin.
Daca este folosita cu consecventa aceasta masca, da rezultate fantastice!