| Zuzu_4534 a întrebat:

As vrea sa stiu Cum pot scapa de cosuri? am cosuri doar pe frunte si as vrea sa imi fac breton dar imi e frica, ca nu imi sta bine deoarece am frunetea destul de lata. dar fata rotunda straight face... stiti un tratament care sa ma scape de cosuri cat mai rapid? :-s

Răspuns Câştigător
| muffin94 a răspuns:

In aceeasi situatie am fost si eu anul trecut. mi-au aparut cosuri doar pe frunte, dar cum aveam breton nu se observau.am folosit zinerit si in aproxim. 3 saptamana. mi-au disparut. acum sincer nu mai am nicio problema cu cosurile si il recomand happy

16 răspunsuri:
| eek a răspuns:

Nu incerca sa ti faci breton.pentru ca mai tare o sa se adune praful si o sa se faca si mai multe.mai ales daca nu ai obiceiul sa te speli f des pe fata.sau trebuie sa rezisti aproape o zi intreaga cu machiajul pe fata...deci.fa tratament cu zynerit. sau incearca aknesol.plus masti cu argila.si spala te cat imi des pe fata cu gel de curatare.nu cu sapunbig grin

| ViVi a răspuns:

O solutie foarte buna este sa te speli pe fata mai des. Poti sa te dai cu ceai de musetel, iar apoi sa aplici putina miere pe cosuri si sa o lasi sa actioneze cel putin 5 minute.

O alta solutie este ca inainte de culcare sa te speli pe fata si sa storci o lamaie, iar zeama sa o aplici pe fata si sa o lasi pana a 2 zi dimineata.

kratos
| kratos a răspuns:

Incearca cu clerasil! Sau spala des fruntea cu apa si sapun si da si cu spirt in zona aia.

| rebeca a răspuns:

Eu am folosit un tratament din zeama de lamaie si scortisoara. Le amesteci si pui doar pe zonele afectate. O sa te usture insa pe mine m-a ajutat foarte mult. Iar in legatura cu bretonul, am avut si eu si in perioada aceea mi-au aparut mai multe. Daca vrei sa iti faci sa fi foarte atenta cu ce produse folosesti pentru ingrijirea lui.Bafta

| marga09 a răspuns:

Daca ai fruntea lata eu zic ca ti'ar sta bine cu breton!

| M4RK a răspuns:

In primul rand Dr iti va prescrie un antibiotic intern si Metronidazol, un complex de Vit B, Vit A, un sapun cu sulf cu care sa te speli dimineata si seara pe locurile afectate de acnee(se face o spuma cu apa si sapun si acea spuma se intinde pe locurile afectate. Se lasa sa se usuce si apoi se clateste cu apa calduta )Acest sapun ar putea usca si intinde pielea acolo unde a fost pus. Dupa acest sapun se da cu o lotiune pe baza de tinctura de iod si alcool si antibiotic pe care tot Dr Dermatologic o poate prescrie catre o farmacie cu laborator si apoi se da cu un unguent pe care tot Dr Dermatolog ar trebui ca sa o prepare. Asta seara. Demineata se spala tenul iar cu sapun cu sulf, se da cu lotiune si apoi cu un alt unguent pe baza de vitamina A. Cu tratamentele de la Dermatolog ar trebui ca afectiunea acneica sa treaca in vreo 3 luni de zile si nu inmediat. Pe perioada tratamentului se evita substantele chimice pe ten gen pudra sau fondul de ten, se evita a se sta la soare si solar, se evita saloanele de cosmetica.

| Teooo a răspuns:

Incearca zineryt.Eu am vazut schimbari inca de la a doua, a treia aplicare.Succes!happy

| gossipgirl a răspuns:

L'Oreal Pure Zone :X
Mai bine du-te la un dermatolog happy
BYE`

| marriutza a răspuns:

Nu iti face breton deoarece vei avea mai milte...eu folosesc clean&clear... e bun...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Date cu crema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
si eu sunt in aceeasi situatie de 3ani de zile.
dar pana intr-o zi, cand la scoala, la ora de educatie pentru. sanatate ne-a spus profa sa respectam urmatoarele conditii:
1)Nu te spala pe fata cu apa calda(apa rece)
2)Neinterventia prin stoarcere
3Prezentarea la DR. Dermatolog si tratarea de catre specialisti

1)Nu te freca pe fata cand alpici solutia de curatare, ci tamponeaza usor
2)Nu te freca pe fata cu prosopul, ci tamponeaza usor

Si iata ca de cand am respectat aceste reguli(nu m-am spalat pe fata cu apa calda, nu m-am frecat pe fata cu prosopul, ci am tamponat usor si neinterventia prin stoarcere)nu mai am cosuri pe fata, decat 2, 3, asa... abia daca se mai vad.

Atat am avut sa-ti spun!
Sper sa iti fie de folos!
PWWWP...:*:-h

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti recomand sa te duci la un dermatolog.Aceeiasi problema o am si eu am numai cosuri pe frunte.Am folosit Zineryt da dupa o perioada mi-au reaparut. Apoi m-am dus la un dermatlog si mi-a recomndat iod, dar iodul a facut mai mult rau. Mi-u aparut mai multe. Apoi am folosit tratamente naturiste si nici cu ele nu mi-a mers. Si am decis sa ma duc la alt dermatolog si mi-a dat antibiotic si gel ISOTREXIN. Acesta si-a facut putin efectul. Acum urmeaza sa ma duc din nou sa vad cemi da. Sfatul meu e sa te duci la un dermatolog. Bye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste miere si scortisoara timp de 1-2 saptamani si tei vei vindeca ca prin minune sunt fff bune eu la fel am facut si am fata impecabila...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citi ani ai? asta e dor inceputul frate...stiu cum e asta

| dizzyizzy a răspuns:

Daca iti faci breton o sa-ti apara si mai multe cosuri.Clean & Clear e bunwinking.

| benetton a răspuns:

Ceva rapid este zineritul(cred ca-i auzit de el). dar dup ce-l folosesty iti reapar...
daca vreai sa scapi de ele sau macar sa le reduci... obisnuieste sa mananci mai sanatos si sa iti faci din cand in cand masti de fata cu argila(gasesty de cumparat)cu lamaie.sau ce vrei. Te vor ajuta mult, iti curata fata bine si inchide porii.
Baftahappy