| dreams.of.powder a întrebat:

Asham... este adevarat ca cica daca mananci clatite[sau alt fel de mancare, in general fac referire] fierbinti, sau calde, si de la ele de ingrasi sa zicem cu un kg[greutate... falsalaughing]te ingrasi cu inca o jumatate?
adica daca mananci mancarea[clatitele de exemplu] reci poti sa diminuezi, sa te ingrasi cu mult mai putin decat atunci cand mananci clatite[sau alta mancare] fierbinte? adica daca mancanci mancarea rece te ingrasi mai putin? sau depinde de mancare? sau nu e mare diferenta?

2 răspunsuri:
| TipulVerde a răspuns:

Nu stiu, dar stiu ca era o cura de slabit, ceva legat de inghitirea cuburilor de gheata, pentru ca, nu stiu cum, stomacul nu "proceseaza" bine la temperaturi scazute. Dar daca diferenta de temperatura nu e foarte mare, nu prea cred ca mai conteaza daca sunt reci sau calde.

| cristinela a răspuns:

In general mancarea gatita, deci calda, mai pierde din calorii.Acum daca e aceeasi mancare care s-a racit, logic, ingrasa la fel de tare.