| AnonimFaraPereche a întrebat:

Ati folosit vreodata ZYNERIT pentru coşuri? V-a ajutat?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am folosit ( mi-a uscat tenul si se descuama in ultimul hal ), este o prostie dar am vazut formulari ale produselor si mai praf - fiecare alege sa foloseasca ce vrea.

Zineryt contine ca ingredient activ eritromicina ( un antibiotic cu efect asupra bacteriei ce provoaca acnee - P.Acnes ) sub forma unui complex de zinc, acest complex este dizolvat in alcool. ( este o sticluta cu alcool si una cu pudra ) Alcoolul este un iritant major iar pielea va reactiona la el, se va deshidrata si vor aparea zone care se decojesc/descuameaza. In cazuri mai putin fericite poti sa te trezesti cu arsuri. Glandele sebacee ( care produc sebum) inteleg din aceasta uscare excesiva ca este nevoie sa produca mai mult sebum si astfel se creeaza un cerc vicios pentru ca sebumul intretine bacteria P.acnes. ( Sebumul are un pH ridicat iar bacteriile sunt tinute sub control de un pH mai scazut ) Alcoolul distruge celulele pielii, bariera protectoare si matricea intercelulara, el impiedica vindecarea pielii si le permite bacteriilor sa se inmulteasca. Tenul tau o sa se descuameze si peste cosuri o sa se formeze o pojghita care nu le va mai permite cosurilor sa se vindece intr-un timp rapid dar va favoriza aparitia petelor post acnee.

| AnonimFaraPereche explică:

Daca folosesc o crema hidratanta intre aplicarile Zyneritului nu impiedica uscarea?
Din ceea ce ai zis tu mai mult e daunator dar de ce a mai fost creat pentru vindecarea coşurilor?

| anonim_4396 a răspuns:

Crema poate sa impiedice descuamarea tenului si e posibil sa nu mai vezi efectele daunatoare dar ele oricum o sa continue sa se produca. Are ingrediente care ajuta la vindecarea cosurilor dar si iritanti, sunt putine produse formulate corect.

Iti spuneam ca exista si produse mult mai prost formulate, este vorba de Acne out. Contine apa, alcool ( iritant major, usuca tenul excesiv ), methenamine ( iritant care elibereaza formaldehida - ingredient cancerigen ), parfum ( ingredient in spatele caruia se afla mai multe substante iritante ), BUTYLPHENYL METHYLPROPIONAL ( are rolul de a acoperi alte mirosuri si poate provoca dermatita de contact ), limonene si linalool ( ingrediente iritante cu rol parfumant ) - singurul ingredient neutru e apa, restul iritanti majori. Produsul determina aparitia dermatitei de contact. Producatorilor le pasa mai mult de profit iar unii dermatologi habar nu au ce recomanda pentru ca nu stau ei sa descifreze lista de ingrediente.

Totusi Zineryt pe unele persoane are efect cum si Acne out pentru unele persoane a fost printre putinele produse care i-au ajutat sa scape de cosuri dar la polul opus stau persoanele carora produsele astea le-au facut mult rau - oricum raul se produce chiar daca nu este vizibil. A zis Alex de Skinoren, pentru mine nu a avut efect decat in privinta petelor post-acnee si asa a fost si pentru alte persoane dar la unii a functionat - pana nu incerci nu ai de unde sa stii.

Mie imi place Bioderma Sebium Global dar daca ai probleme mari cu acneea poti sa folosesti Duac gel produs de Stiefel ( 5% benzoyl peroxide - Duac mai este produs si de Glaxo dar concentratia este de 3%). Oricum, degeaba ajuti pielea din exterior daca nu ai grija ce bagi in interior iar curatarea tenului de doua ori pe zi cu un gel bland este obligatorie ( igiena este foarte importanta ).

| AnonimFaraPereche explică:

In fiecare zi ma spal cu apa si sapun pe față. Iar coşurile mi-au aparut de cand am inceput sa folosesc fond de ten.
Zyneritul m-i l-a prescris medicul de familie.

| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat mai multe firme si formule de fond de ten si toate-ti produc cosuri? Nu mai folosi sapun, foloseste un gel precum Balea Med ultra sensitive waschgel - e formulat corect, costa 9-10 lei si este foarte spornic. Stiu ca este recomandat si de dermatologi dar asta nu-mi garanteaza ca produsul ala e bun cum nici un produs bine formulat nu-mi garanteaza ca este si potrivit pentru mine, ai toate informatiile asa ca poti sa iei singura o decizie in privinta inceperii unui tratament cu acest produs sau nu.

Produsele destinate curatarii tenului trebuie sa aiba un pH intre 5 si 6, un pH mai mare ( cum este cel al sapunurilor obisnuite : pH 9-10 ) poate duce la dereglarea barierei naturale a pielii si asta presupune deshidratare, descuamare, iritarea, inrosirea pielii sau in unele cazuri, aparitia cosurilor pentru ca bacteriile nu mai sunt oprite de aciditatea naturala a pielii si o sa simta nevoia sa produca sebum, iar sebumul este un mediu proprice pentru dezvoltarea bacterilor si favorizeaza aparitia punctelor negre. Ingredientele care mentin un produs in stare solida au proprietatea de a bloca porii. Chiar daca sapunul are un pH optim el lasa o pelicula pe piele care este mai greu de limpezit si pot rezulta puncte albe, puncte negre si cosuri.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Il am recomandat de dermatolog. Nu stiu ce sa zic, il folosesc in paralel cu un amestesc si nu am vazut mari minuni. Pe tenul meu nu prea a facut minuni dar pe altii am auzit ca i-a ajutat sau chiar ca a fost prea puternic.

| Bondarel99 a răspuns:

Raspunsul potrivit ar fi: incearca!
La mine a functionat, cu asta am scapat de acnee dar si din cauza ca nu mai eram la pubertate. Dar ce vreau sa zic e ca ce functioneaza la cineva poate sa nu functioneze la altcineva, nu ai de unde sa stii...

| Superior a răspuns:

ZYNERIT e un dezinfectant, e ok sa-l aplici in acea zona apoi sa dai cu SKINOREN.

| AnonimFaraPereche explică (pentru Superior):

Ce e Skinoren?

| Superior a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Skinoren e crema care vindeca cosurile. ZYNERIT nu face nimic, e ca un spirt mai puternic sa dezinfecteze zona in caz de rana, si sporeste puterea de actionare a Skinorenului.

| Andreea11989 a răspuns:

Pe mine una m-a ajutat o crema de la Pevonia Botanica, o recomand: https://www.beautyoneshop.ro/......a-799.html

Răspuns utilizator avertizat
| Meea08 a răspuns:

Eu folosesc de ceva vreme si m-a ajutat foarte mult. Doar ai grija la inceput, pisca putin laughing