| mihaella00elena a întrebat:

Ati incercat masca cu argila pentru ten? Este buna?

Răspuns Câştigător
| kiki a răspuns:

Salut Miha! este buna da.am folosit chiar ieri una de la avon pe baza de argila.dar sunt si alea de la gerovital sau care, in plic.sunt si mai ieftine si cred ca au mai multa argila decat avonul.argila este recomandata in tenurile mixte de obicei.mastile cu argila au actiune purifianta, redau luminozitatea naturala a tenului, il curata de pete si il tonifica.in plus, argila are proprietati astringente, antiseptice si revitalizante.pentru tenul uscat se recomanda mastile cu argila si ulei de masline.in cazul in care tenul tau este si sensibil, poti adauga si iaurt, miere si galbenus de ou.in tenul gras, argila absoarbe rapid sebumul.in plus ea micsoreaza porii, inlatura cosurile si luciul inestetic al tenului. argila se amesteca intr-o cescuta cu apa si se mai pot adauga: suc de rosii, suc de castraveti si/ sau suc de portocale.pentru pori dilatati, puncte negre, argila poate fi amestecata cu apa si suc de lamaie/ castravete. O alta varianta ar fi amestecarea a 2 linguri de praf de argila cu o lingurita de ulei de maslina si o lingura de zeama de lamaie.pentru tenul obosit si pentru a reda fermitatea tenului palid, se poate o aplica o masca din argila si suc de castravete. apoi, pentru ten deshidratat, argila impreuna cu uleiul de masline si galbenusul de ou hidrateaza intensiv.si pentru tenul ridat 2 linguri de argila, 2 lingurite miere, 20 g decoct de radacina de nalba si apa. sucul de lamaie combinat cu argila da de asemenea rezultate.Pam,pam!

4 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Da am incercat-o si este buna, dar mai buna este cea cu ceai vede si grappefruit, este exfolianta si iti lasa si tenul foarte fin.

| Isabelamaria21 a răspuns:

Buna eu nu am incercat dar o verisoara de-a mea a incercat foloseste mereu masca cu argila pentru ten, are tenul moale si fin.O sa incerc si eu.Succes!

| Lala a răspuns:

Buna. Da, am incercat si am fost multumita. E usor de preparat si iti lasa tenul foarte curat si foarte fin. In functie de problema pe care o ai si de tipul de ten, iti poti face masca amestecand pudra de argila cu apa, cu sucuri naturale de citrice, rosii, castraveti, caise, struguri etc. Pentru o masca cu efect nutritiv foloseste suc de morcovi, telina, pepene, lapte, ulei de masline, smantana, miere sau galbenus de ou. Succes! happy

| KaTtY a răspuns:

Da e foarte buna
o poti face cu zeama de lamaie, e eficienta