| Iulika1607 a întrebat:

Aveti idee ce se pot face la bijuteriile de tinichea sa tina mai mult? Am inteles ca se dau cu lac de unghii dar nu vreau sa risc fara sa stiu exact. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| IuseinLavinia a răspuns:

Tinichelele oricum ruginesc la un moment`dat.
Doar daca le porti si transpiri ele ruginesc.

Doar ca sa le protejezi totusi, incearca sa nu le umezesti sau sa le dai cu parfum. Pot sa prinda rugina mai repede!

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu-ți mai cheltui banii pe așa ceva, ele sunt frumoase, sclipitoare, însă pe termen scurt. Apoi se oxidează.
Ca să aibă o strălucire continuă, ar trebui să nu le porți niciodată, să rămână mereu păstrate în folia lor de celofan, închisă etans. Chiar și contactul cu aerul le poate deteriora, nu neapărat cu apa, ori cu transpirația. Așa e materialul acela, calitate slabă.
Încearcă să le dai și cu lac de unghii transparent, nu riști nimic, însă nu știu cât poți fenta previzibilul.
Dacă le ai, poartă-le cu bucurie, oricum nimic nu ține o viață...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le poti curata cu otet sau bicarbonat de sodiu. happy

| frostxtq a răspuns:

Poti sa le acoperi cu un strat subtire de oja transparenta, insa tot nu e pe trmen lung. Mai bine ai opta pentru argint, nu e atat de scump si macar nu ruginesc.

In ceea ce priveste bicarbonatul de sodiu, nu iti recomand sa aplici pe bijuteriile din tinichea, acestea ruginesc la contactul cu apa. Bicarbonatul sau pasta de dinti ajuta la curatarea argintului.