| andreea_voicu a întrebat:

Barbatii de de ce nu au celulita?

Răspuns Câştigător
doiny
| doiny a răspuns:

Foarte rar apare celulita si la barbati deoarece aparitia acesteia este dictata, printre altele, de hormonii sexuali feminini.

10 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Au si ei, dar mai rar.
Faptul ca celulita apare mult mai frecvent la femei decat la barbati a fost considerat o consecinta a diferentelor hormonale: estrogenii... Astazi este privita mai degraba ca o diferenta structurala mai profunda decat diferentele pur hormonale.

| Swabia a răspuns:

Deci si barbatii pot avea celulita daca nu exista un echilibru intre depunerea si consumul de grasimi din celule si daca apare o dereglare a balantei estrogen/androgen. Faptul ca pielea este neteda sau are "valuri" depinde de doi hormoni. Cel feminin, estrogenul (care se formeaza si in organismul barbatilor), duce la inmultirea celulelor grase si astfel la aparitia "cojii de portocala".

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

au si barbatii celulita numai ca femeile au pielea mai fina si se vede mai repede(iese in evidenta)pe cand barbatii au si par pe picioare si nu se vede asa bine.

| crisa a răspuns:

De acord cu mike.winking
Al meu are celulita pe colacelul de la burtica! laughing (sper sa nu devina burtoi)

| wizard_cristi a răspuns:

Pentru ca avem burta in locul celulitei tongue glumesc. Stiam ca si barbatii au celulita.

| tea a răspuns:

Care barbati nu au? cei care se duc la sala, fac sport, au grija de corpul lor? si barbatii pot avea, doar ca noi femeile, suntem mai predispuse la acumularea grasimii acelea sub piele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate am citit barbatii nu prea au celulita datorita structurii diferite a tesutului conectiv, adica a tesutului care leaga pielea de muschi si oase. La femei acesta are aspectul unui fagure, cu camere largi, verticale, prin care grasimea de sub piele poate patrunde spre suprafata. Barbatii au un tesut conectiv mai dens, cu celule mai mici si orizontale care nu duc la deformarea suprafetei pielii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si barbatii au celulita dar grasimea lor se dispune altfel pe corp. e normal sa nu aiba grasime "de femeie" pentru ca aparitia ei la un barbat cu greutate normala ar insemna dereglari hormonale.

| andra_dinut a răspuns:

Mai nou, sa stii ca au inceput sa faca si ei! Mai ales cei trecuti de 35 de ani care nu fac miscare... E vorba despre schimbarea regimului de viata – fast food, lipsa de miscare, somn si hidratare, toxine multe, etc.

| ioana_georgescu a răspuns:

Daca inainte celulita era o problema strict feminina (din cauza ca femeile au o alta structura a tesutului epitelial), acum ea a inceput sa afecteze si barbatii.Motivele sunt multe: schimbarea stilului de viata (omul moderne sedentar si baga in el numai toxine), hrana modiificata genetic sau tratata hormonal, etc. Incep sa dispara granitele barbat femeie, incetul cu incetul...sau poate sunt doar eu paranoicahappy