| Alexandra374 a întrebat:

acum cateva luni m-am decolorat, cam 4-5, parul imi arata ca o matura si a trebuit sa-l tund scurt si neuniform, il tin doar prins, cade, se rupe, si e extrem de aspru, simt ca innebunesc ce sa fac? am sampon si balsam regenerant, tund lunar dar nu se prea vad efecte, multumesc.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tunde-l foarte scurt, periuta. Stiu ca este traumatizant, dar era de asteptat daca te-ai decolorat acasa. Nu il vei putea regenera usor, o sa dureze vreo 2 ani pana va reveni la normal si asta numai daca te tunzi acum foarte scurt si, in urmatorii doi ani il tii cat de scurt este posibil. Si mergi la un salon foarte bun (si scump), acolo au produse de excelenta calitate (sampoane de 2-300 de lei sticluta pentru 10 spalari) care te pot ajuta in timp. Eu nu sunt adepta cosmeticalelor scumpe, dar dupa ce ti-ai distrus parul ele sunt foarte necesare, fiindca altfel poti ramane cu parul deteriorat pe termen foarte lung.

| Alexandra374 explică (pentru Brigaela):

De tuns scurt nici nu se pune problema, acum sunt scurt si in scari e oribil si il tin doar prins, pana il voi aduce cat de cat la acelasi nivel, se vede ca se regenereaza dar greut, radacinile se simt fine cele care sunt vopsite doar odata deja sunt cam 5 cm si ala se simte si se si vede sanatos dar varfurile sunt dezastru

| Brigaela a răspuns (pentru Alexandra374):

Stiu ca este oribil si mie mi-ar fi groasa, mi s-ar parea ca o pedeapsa. De aceea am avut mare grija de parul meu si nu l-am lasat niciodata sa se deterioreze. sa stii ca oricine ti-ar spune orice, partea deteriorata atat de grav trebuie taiata. Cu cat o tai mai mult, cu atat va creste mai repede, tu trebuie sa te decizi daca preferi sa stai cu el prins 4 ani pana creste ca lumea sau tuns scurt un an.

Bula
| Bula a răspuns:

Decolorantul folosit ti-a ars radacinile parului.
Regenerarea va fi foarte indelungata si anevoioasa, pana ce va reusi.

| Alexandra374 explică (pentru Bula):

Stiu, vad asta, l-am decolorat acum aproape 5 luni, si incep sa se vada rezultate mai ales ca tund din varfuri lunar dar na. am scris mai mult pentru ca aveam nevoie de niste incurajari sincer laughing

| Deliiiia a răspuns:

Ia-ti masca cu keratina sau de la gerovital. L-ai decolorat acasa? Mergi eventual la salon pentru un tratament. Daca parul tau dadea spre brunet inainte mi-e teama ca decoloratul a stricat mult firul de par.

| Alexandra374 explică (pentru Deliiiia):

De la gerovital e cu keratina, acasa l-am facut