| BlackRoseMary a întrebat:

Am 11 ani si de cateva luni folosesc rimel, luciu de buze si un fard f. f. subtil. Vreau sa stiu daca e bine sa continui cu un fond de ten si daca da, cam de care si cat costa?
P. S. Recomandati-mi ceva ieftin nu am de gand sa dau o avere pe machiaj

Răspuns Câştigător
| HappyGirl_7385 a răspuns:

Ciaossu, pai la varsta nu este indicat un fond de ten.Adica daca ai o piele curata, fara cosuri si puncte negre este in zadar sa folosesti fond de ten. Ma rog cand o sa avansezi in varsta atunci o sa folosesti fond de ten pentru alte chestii, deoarece este da acel efect de ''perfect''. Ma rog daca tot ai nevoie de ceva de genu`, foloseste o Crema Nuantatoare precum cea de la e.l.f-http://www.eyeslipsface.com.ro/......PF-15.php. Se poate comanda de pe net, este 8 lei si chestiile de la e.l.f mai mereu sunt de o foarte buna calitate. Succes!

16 răspunsuri:
| 女明DongRi a răspuns:

Ai 11 ani.dc sa folosesti rimel si luciu si fard zilnicstraight face? Hai rimelul si luciul mai merg la o petrecere, ceva in genul. Nu incepe sa te dai cu fond de ten de la 11 ani, cand o sa fii mai batrana o sa ai fata lasata si ridata. Deci vei arata mai batrana fara sa fie cazulhappy

| anutza a răspuns:

Eu folosesc Giordani de la Oriflame sunt si reprezentant e foarte bun.

| 10011993 a răspuns:

Da, foloseste fond de ten calmant de la avon, e foarte bun si costa in jur de 20 lei:*

| iulia_9095 a răspuns:

Eu am 14 ani si folosesc un fond de ten pentru. ten tanar, impotriva accnelor care reduce excesul de sebum si micsoreaza punctele negre, e de la Miss sporty si costa cam 15 lei, ar fi bine sa-ti iei nuanta 1 chair daca nu ai tenul foarte deschis pentru. ca este mult mai inchis fata de cum arata pe ambalaj,dar sa ai grija sa te demachezi in fiecare seara si sa ai grija de tenul tau
p.s:sa te machezi intr-o lumina buna pentru ca acest fond de ten nu "se intinde"prea bine, este foarte bun, chiar iti micsoreaza punctele negre(daca ai)...mult succes!

| JohnnyBi a răspuns:

Si ma miram de ce sunt copile de 12 ani mame. copilaria de alta data pana la 17-18 ani unde s-a dus? stiu mai multe fete de 20 de ani virgine decat minore. la 11 ani fard? du-te ma in parc si sari coarda, joaca-te si traieste-ti tineretea. cand ajungi la 25 de ani ce faci? iesi la pensie si inveti sa crosetezi pentru nepoti? sau incepi cu operatii estetice sa ajungi la 30 de ani ca donatela versace?

| Loyd06 a răspuns:

Eu zic sa nu folosesti fond de ten de acum, chiar nu merita sa-ti strici fata de acum... sau daca folosesti nu uita sa te demachiezi in fiecare seara! e important.

| babylove a răspuns:

Nu stiu ce sa zic daca nu ai cosuri mai asteapta un an sau doi, nu merita sa-ti strici fata de la 11 ani sincer, parerea mea este sa nu te dai inca cu fond de ten, asta e parerea mea.
bye

| asdgfd a răspuns:

Eu zic ca nu e bine ca de la varsta asta sa te machezi...pentru ca atunci cand vei avea 26 de ani de exemplu vei arata urat.vei avea riduri.etc.eu zic sa renunti la machiaj. daca vrei sa atrgi atentia cuiva poti sa te dai cu un gloss...natural.

| strawberryblonde a răspuns:

Atata timp cat fardul si rimerul nu ti se va urca la cap nu are nimeni nimic impotriva. De fel e frumos ca la varsta asta sa fi cat mai naturala si sa ai obiceiuri mai copilaresti, pentru ca pe la 17 ani oricum nu vei mai putea face ce trebuie facut la 11 ani asa ca vei dori sa dai timpul inapoi... Toate la timpul lor zic eu, in fond fardurile in exces strica tenul, pielea fetei etc. Iesi cu fetele, distrati-va, cititi, barfiti dar mai usor cu fardurile si fitele.

| whoocares a răspuns:

Cel mai bun fond de ten pe care il stiu este Effect Calming de la avon. costa 20 de lei si e pe baza de musetel.
Dar la 11 ani. mai bine mai aszteapta putin, pentru ca iti imbtranesti fata si o sa iti apara riduri de la o varsta frageda.
btw. daca vrei cu tot dinadinsul sa te machiezi. incearca un look cat mai natural!
bafta!

| AnonimD a răspuns:

Eu zic sa nu te mai dai pentru ca ai o varsta frageda si o sa ai tot timpul din lume sa te fardezi
asta e parerea mea
ti-am dat un sfat
pentru ca daca folosesti de acum fard o sa ai la 20 ani un ten batranicios de la atata machiaj
nu mi-o lua in nume de rau

| TuttiFruti a răspuns:

Eu spun saa nu te dai eu am 14 ani si nici macar nu m.am gandit sa ma dau cu fond de ten o sa iti apara riduri pe fata pe la vreo 20 de ani maxim cu un rimel si glos sunt de acord dar nu cu fond de ten [-x no talking

| TheLovelyGirl a răspuns:

Si eu am 11 ani si la fel fac.nu iti da cu fond de ten de la varsta astahappyasta e sfatul meu:*sper ca ti-am fost de folos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varsta ta nu e indicat nimic.laughing
Eu am 15 si nu ma machiez si ma simt bine in pielea mea.nu inteleg de ce vreti sa "impresionati" de la varsta asta.straight face

Ma rog.:-J Treaba ta. sa ma contactezi pe la 20 de ani cand deja o sa arati ca o baba shorcaita sa rad si eu.happy

| Cornulets a răspuns:

Eu zic sa nu te mai dai cu fard nici cu rimel...cu nimic poate cu un gloss.Deoarece esti mica pentru asa ceva, iar cand vei creste iti va parea rau, ti se va zbarci chipul si nu cred ca iti va conveni sa rada prietenii de tinesad
Acesta este sfatul meu.kiss
Sper ca vei deschide ochisorii si vei vedea ce fac machiajele dintr`un copil adorabil.:*

| Viviana_9760 a răspuns:

Valeu big grin eu am aproape 20. si cred ca am 2 ani maxim de cand folosesc fond de ten.si ala doar pentru a se prinde fardul de obraz, in niciun caz nu ma dau pe toata fata ca nu ii vad rostul. acum na trebuie sa stii si cum. cred ca te cam grabesti, folosind fond de ten de la 11 ani... la 20 o sa fii satula de toate astea. si o sa te dai cu capul de pereti!