| aanonimm a întrebat:

Buna am 13 ani 1, 50 si 58 de kilograme.Cat de mult trebuie sa slabesc.Eu cred ca 8 kilograme dar nu stiu cum adica am mai incercat odata prin infometare intr-adevar le-am dat jos dar dupa o saptamana le-am pus la loccrying. O dieta adica tinand cont ca am 13 ani nu pot face rost de toate alimentele din unele diete si exercitii pentru abdomen.Am putina sunculita dar vreau sa scap de ea.Si as vrea ceva sa nu apara vergeturi ca am o vecina de varsta mea si de la diete iau aparut vergeturi albe si nu stie cum sa mai scape de ele daca stiti ceva dau funtita...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De azi am inceput sa tin si eu regimtongue vreau sa slabesc aproximativ 6-7kglove struck desi nu este nevoie de atatbig grin dar ma consider grasa si de aceea vreau foarte multe kg jos:d
sa-ti sp ce pap eu:[ timp de o saptamana]
la 10 un activia, apoi la 3 piept de pui cu salata verde, iar pe la 6 iar un activia:X si nu mi se pare nici foarte greawinking sper sa-ti fi fost de ajutor:*

13 răspunsuri:
| ☆ Danny☆ a răspuns:

Eu am 12 si am 40 kg...Cred totusi ca la varsta de 13 ani e cam mult sa ai 58kg...Incearca sa mai slabesti! O greutate normala la 13 ani e de 47-48 kg. Daca nu poti incearca macar sa slabesti 8 kg ccum au spus si ceilalti! Poti incerca:
-sa mananci fructe si sa lasi deoparte manacrurile nesanatoase(pizza, cartofii pai etc)
-sa faci foarte mult sport(macar 30 de minute de alergari in fiecare zi)
-cum a zis si ing lasa sucurile si bea apa
-si dulciurile sunt o problema(daca mananci in fiecare zi dulciuri multe te ingrasi mai repede.acestea ingrasa cam cu 1kg in plus)
Succes!

| ing. a răspuns:

Buna.Cred ca ar trebui sa slabesti cam in jur de 8 kilograme. Uite cateva metode:
1.Nu mai manca dulciuri, ci numai fructe si legume.
2. Fa mult sport, in special 10 abdomene in fiecare dimineata.
3.Incearca sa nu bei sucuri cu acid, ci doar apa plata.
4.Sa nu iei cina mai tarziu de ora 19. 00

| dia_2587 a răspuns:

In mod normal ar trebui sa ai 48 de kilograme, dar ai putea macar sa ajungi la 50. Nu te mai infometa pentru ca lucrul asta te poate imbolnavi. Ce poti sa faci: sa reduci portiile de mancare, inlatura din alimentatie carnea de porc si vita, deci incearca sa mananci doar pui si peste, fara sucuri( pentru ca intr-o luna iti torni pe gat 2 kg de zahar daca bei constant), doar apa plata, incearca sa reduci dulciurile si bineinteles trebuie sa elimini din alimentatie acele junk-food-uri care nu sunt deloc sanatoase. Si ca previi vergeturile, incearca sa slabesti treptat, pentru ca scaderea brusca in greutate favorizeaza aparitia acestora.

| d33a a răspuns:

Incearca sa eviti dulciurile, prajelile, grasimile si bea multa apa. Masa de seara ia-o pana in ora 6-7 si sa fie una usoara, saraca in calorii.Mananca multe fructe si legume. Fa mult sport si o sa vezi ca se vor cunoaste rezultatele tonguehappy

| NoName1234 a răspuns:

Trebuie sa te iei dupa cum arati, daca arati bine inseamna ca nu trebuie sa slabesti, inseamna ca doar ai oase tari, iar asta este foarte bine(pentru ca inseamna ca ai calciu in oase)! Daca nu ar trebui sa slabesti cam 5 kg happysi poti face asa:
Sa nu mananci dulciuri
Sa mananci fructe
Sa mananci salate de legume
Sa faci mult sport (scrieti tu pe o foaie ce exercitii sa faci zilnic)...cam atat
Succes! kiss happy

Răspuns utilizator avertizat
| justmee a răspuns:

1,50 si 58kg?Este cam mult.Eu am 1,58 si 48 kg.Si am tot 13 ani!

Dieta abdomenului platDieta abdomenului plat este un program de nutritie hipocaloric, bazat pe bucataria sau stilul de viata mediteranean. Include in general alimente nerafinate: fructe, legume, seminte, cereale si foarte putina carne rosie. Conform autorilor acestui program, ingredientul secret il reprezinta grasimile mononesaturate, care trebuie adaugate la fiecare masa, insa nu prin prajjire. Aceste grasimi moonesaturate se gasesc in masline, avocado, nuci, ciocolata neagra, soia, ulei de masline si ulei de floarea soarelui. Este preferabil ca fructele si legumele sa fie cat mai rar si mai putin gatite, pentru a-si pastra valoarea nutritiva. Oleaginoasele se recomanda a fi crude (nu prajite cu sare sau in ulei). Alimentele de tip fast-food, prajelile, sosurile nu au ce cauta in acest program de slabire.Dieta este un plan pentru 28 de zile, se consuma 1600 calorii zilnic, in patru reprize de cate 400 de calorii. Ea se poate adapta si pentru vegetarieni, si pentru carnivori si pentru cei cu alergii alimentare sau intoleranta la lactoza. Exercitiile sunt optionale, dar se incurajeaza practicarea lor.
Ce se poate manca
Varianta 1 de meniu
Mic dejun: 1 cana de orez expandat, 1 cana de lapte degresat, 1/2 cana de ananas, 1/4 cana de seminte de floarea soarelui
Pranz: 1 cana de morcovi, o felie de branza slaba, 90 de grame de ton in apa.
Cina: 90 grame de pui, 1 cana de ciupeci sotate intr-o lingura de ulei de masline, 1/2 cana de orez brun
Gustare: 1 shake de ananas (1 cana de lapte degresat, 120 grame de ananas, 1 lingura de seminte de in)
Varianta 2 de meniu
Mic dejun: mere, migdale si fulgi de ovaz
Pranz: 1 sandvis cu paine integrala, sunca, branza, o felie de salata si cateva felii de rosii si un pahar de suc de rosii.
Cina: 90 grame somon la gratar, 2 linguri de migdale, 1 1/2 cani de fasole verde
Gustare: 1/4 cana humus cu 2 linguri de alune de pamant, shake de ananas (1 cana de lapte degresat, 120 grame de ananas, 1 cana de ardei rosu (felii)
Avantaje
Desi hipocalorica, dieta este una echilibrata si aduce un aport semnificativ de nutrienti. Pentru ca se bazeaza pe consumul de legume, fructe, oleaginoase crude enzimele nu se distrug, astfel ca ajuta la digestia alimentelor consumate. Dincolo de pierderea kilogramelor, abdomenul se aplatizeaza si stomacul se strange. Aplatizarea abdomenului se datoreaza faptului ca mesele sunt limitate la 400 de calorii (deci in principiu nu se mananca prea mult), alimentele se digera mai usor, in masura in care sunt putin sau apoape deloc gatite, iar intervalul de timp dintre mese sustine digestia sanatoasa.
Dezvantaje
Dezavantajele tin mai degraba de comoditatea fiecaruia dintre noi. Alimentele trebuie cantarite si evaluate caloric, ceea ce presupune o anumita preocupare. Problema dispare
pe masura ce va obisnuiti cu niste variante de meniu. Pe de alta parte nu oricine rezista sa nu rontaie intre mese si nu oricine se poate adapta la ore fixe de masa.

Uite niste informatii pe care le-am gasit pe internet.Un om normal trebuie sa aiba la 1,50m. cam 40 kg...Si cele mai eficiente exercitii pentru abdomen sunt abdomenele.Le poti face si cu picioarele indoite-sunt tot eficiente!
Cateva sugestii pentru a urma o dieta echilibrata
1. Mananca cel putin 6 portii produse din grane in fiecare zi, de preferabil facute din faina integrala ;
2. Mananca cel putin 5 portii de fructe si legume in fiecare zi ;
3. Incearca sa consumi cel putin 2 portii de alimente furnizoare de proteine in fiecare zi ;
4. Consuma cel putin 2 portii de produse lactate (preferabil cu un continut scazut sau deloc de grasime) in fiecare zi ;
5. Limiteaza consumul de grasimi saturate ;
6. Limiteaza consumul de dulciuri, produse de patiserie ;
7. Adauga in dieta ta alimente cu continut ridicat de fibre. Straduieste-te sa asiguri cate 20-35 de grame pe zi ;
8. Bea cel putin 8 pahare de apa pe zi.

Cura de slabire de 10 zile
Cura de slabire de mai jos tine 10 zile, dar nu trebuie sa fiti descurajata in cazul in care nu pierdeti din kilograme dupa primele 2 zile! Nu va grabiti, iar efectele obtinute cu timpul va vor aduce numai satisfactii.
Dimineata, masa care nu trebuie sarita, puteti servi o cafea sau un ceai nuindulcit, un bol cu cereale si lapte degresat, 1 iaurt simplu sau unul cu fructe si fructe proaspata, cele mai indicate fiind citricele ( acestea va dau energia de care aveti mare nevoie cand incepeti ziua).
La masa de pranz si la cina puteti sa urmati meniul de mai jos:
Prima zi din timpul acestei cure de slabire :
La pranz serviti: salata verde, 100 de grame de carne preparata la gratar, doi-trei cartofi copti, 1 felie de cascaval si o salata de citrice.
Cina: un bol cu supa de legume, piept de pui cu ciupercute, un castravete si un iaurt cu fructe.
Ziua a doua:
La prinz mancati escalop de vita, o salata de legume, doi cartofi fierti cu branza.
La cina: frigarui de peste, salata de cuiperci, fasole verde fiarta, un iaurt simplu si 1 kiwi.
A 3-a zi:
La pranz serviti muschi fript, fructe de mare, cartofi piure si putina branza degresata.
Seara: file de somon pregatit la cuptor, supa crema de legume, broccoli gratinat si 1 mar.
A patra zi in cadrul acestei cure de slabire :
La pranz: ciuperci la cuptor, rosii umplute cu carne si cu orez, 1 ou tare, brinza de vaci si putina salata verde.
La cina: un bol cu supa de dovlecei si rosii facute salata.
Ziua a 5-a:
La masa de prinz: pulpa de iepure la cuptor, o salata verde cu marar, conopida gratinata, un iaurt si 1 para.
Cina: doua oua facute omleta, branza de vaci, niste salata de spanac si 1 mar copt.
A sasea zi:
La prinz mancati piure de morcovi fierti, o salata de citrice, branza degresata si piept de pui la gratar.
La cina: ficatei de pui, 1 ardei unplut cu branza proaspata, ghiveci de legume si 1 felie de ananas.
Ziua 7 din timpul acestei cure de slabire de 10 zile:
La pranz serviti varza cu carne, o salata de andive, brinza de capra si putina salata de citrice.
La cina: peste fiert, 100 de grame de salata de legume, un dovlecel umplut, brinza degresata si 1 portocala.
Ziua a opta:
La masa de pranz: friptura de vita cu castraveciori murati, branza degresata si ca desert o salata de fructe.
Cina: fasole verde fiarta, salata de sfecla rosie, peste la cuptor si 1 iaurt cu fructe.
A noua zi:
La pranz: 1 felie de cascaval, salata verde, 1 ou fiert, fasole verde si o portocala.
Cina: brinza degresata, supa crema de morcovi, pui cu ciuperci si salata de legume.
Ultima zi din cadrul unei astfel de cure de slabire, a zecea:
La pranz serviti 1 grepfruit, paste cu piept de pui, spanac, salata verde si branza de vaci degresata.
La cina serviti cotlet de miel, cartofi piure, 1 iaurt si un mar copt.
Uite o alta dieta!Te poti inspira din ambele si sa-ti faci propria dieta,dupa gusturi si nevoi.

O saptamana de cura de slabire
Ziua 1 din timpul acestei cure de slabire:
Micul dejun: 1 portocala sau 1 pahar de suc natural de portocale, 200 ml iaurt sau 1 cana de lapte, 1 feliuta de paine neagra unsa cu putin unt, ceai ori cafea - neindulcite
Pranz: salata de varza, gratar de vitel, 1 iaurt, 1 felie de paine plus prune uscate
Cina: omleta cu casaval degresat, suc de tomate, spanac, 1 para
Ziua 2:
Micul dejun: cereale cu lapte, 1 kiwi sau 1 portocala, cafea sau ceai neindulcit
Pranz: orez cu ciuperci plus salata de varza rosie asezonata cu lamaie si sare, 2 clementine, 40 g de branza de vaci
Cina: supa de legume, 1 felie de paine, salata de rosii plus fasole boabe, iaurt de fructe, sunca sau jambon
Ziua 3 de pe perioada acestei cure de slabire:
Micul dejun: cafea sau ceai neindulcit, 2 felii de paine alba, 1 felie de sunca, branza degresata, 1 iaurt degrasat sau 100 g de branza de vaci, 1 para sau1 mar
Pranz: branza de vaci, gratar de pui, salata de legume, 1 grapefruit
Cina: 1 felie de paine, iaurt sau branza, creveti, salata verde, 1 kiwi
Ziua 4:
Micul dejun: ceai sau cafea ambele neindulcite, 1 felie de paine unsa cu putin unt, 1 portocala sau 1 pahar cu suc natural de portocale, 1 cana de lapte ori 1 iaurt
Pranz: peste, 1 felie de paine, 1 iaurt cu fructe, ghiveci de legume
Cina: supa crema de legume, sunca de pui, orez, 1 portocala
Ziua 5 a acestei cure de slabire:
Micul dejun: cereale cu 200 ml ded lapte, 1 kiwi sau 1 portocala, ceai sau cafea ambele neindulcite
Pranz: 1 iaurt, gratar de pui la gratar, 1 castravete murat, putina mazare, 1 para
Cina: 2 oua fierte tari, 1 felie de paine, supa de legume, branza de vaci, salata verde
Ziua 6 :
Micul dejun: ceai sau cafea ambele neindulcite, 2 felii de paine, 2 felii de telemea sau 1 felie de sunca de pui, 1 iaurt, 1 mar sau 1 para
Pranz: 1 felie de paine, carne de vita fiarta plus morcovi fierti, struguri, salata de varza ori alte cruditati
Cina: peste, suc de tomate, salata verde, ananas sau alte fructe exotice, 1 pahar de vin alb
Ziua 7, ultima din decursul acestei cure de slabire:
Micul dejun: cafea sau ceai ambele fara zahar, 2 felii de paine integrala, 2 portii de branza ori 1 felie de sunca presata, 1 iaurt degresat sau cu fructe, 1 para ori 1 mar
Pranz: somon la gratar sau cuptor, broccoli cu smantana, 1 iaurt, legume proaspete, 1 portocala
Cina: 2 felii de paine integrala, 1 salata de cruditati plus 1 lingurita de ulei de masline, 1 rosie si 50 g de sunca de pui plus ciuperci, 1 mar.

O sa-ti dau cat mai multe diete ca sa te poti insipa din toatebig grinbig grinbig grin
Cura de slabire perfecta
Singurul lucru neschimbat din programul acestei cure de slabire este reprezentat de micul dejun: 1 cafea amara ori 1 cana de ceai neindulcit, 2 oua fierte, 1 grepfruit sau 1 portocala.
Ziua 1 din programul acestei cure de slabire:
Prânz: 1 felie de pâine prajita, 50 g sunca de pui, 1 salata asezonata cu sare si ulei de masline.
Cina: 1 ceasca de ceai, 1 ou fiert, 1 rosie, 1 fruct - grepfrut
Ziua 2
Prânz: 200 g piept de pui fiert garnisit cu o salata de legume (2 rosii, 1 ardei, 1 castravete, 1 lingurita de ulei de masline plus putina sare);
Cina: ceai, 200 g spanac fiert, 150 g iaurt degresat, 1 mar.
Ziua 3
Prânz: 1 chifla de graham, 150 g telina fiarta plus sare si zeama de lamaie, 100 g sunca de pui;
Cina: 100 g brânza de vaci/ 150 g iaurt slab cu 200 g mamaliguta ori, ceai neindulcit, 1 mar.
Ziua 4 din programul acestei cure de slkabire:
Prânz: 150 gr friptura de vita - la gratar cu salata de varza alba cu sare, piper si otet de mere
Cina: 1 ceai neindulcit, 1 ou fiert, 1 fruct - grepfrut.
Ziua 5
Prânz: peste ( file de salau la gratar - 200 gr), salata din salata verde cu sare, zeama de lamaie si o lingurita de ulei de masline
Cina: 1 felie de pâine de graham, masline verzi, 100 g brânza de vaci amestecata cu marar plus 1 legatura de ceapa verde, 1 mar si ceai neindulcit.
Ziua 6
Prânz: piept de pui fiert (200 g), salata de telina fiarta (100 g) plus 1 morcov, zeama de lamâie, sare si ulei
Cina: 1 felie de pâine de graham, 50 g de sunca fara grasime, 1 mar si ceai fara zahar.
Ziua 7, ultima din programul acestei cure de slabire:
Prânz: gratar de piept de pui (400 g), salata de legume ( rosii, 1 castravete, 1 ardei gras, masline, sare si 1 lingurita ulei de masline);
Cina: 1 ou fiert tare plus salata din castraveti cu marar, acrita cu zeama de lamâie, o lingurita de ulei de masline si sare

Dieta vegetarianaSpre deosebire de stilul de viata vegetarian, dieta vegetariana presupune adoptarea unui program alimentar din care sunt excluse alimentele de origine animala, pentru o anumita perioada de timp. Posturile nu sunt altceva decat dieta vegetariana (asta daca privim lucrurile doar din perspectiva nutritionala).Vorbind insa despre o dieta, restrictiile nu se refera numai la produsele de origine animala. Ca sa avem parte de beneficiile amintite este important sa excludem complet din dieta cartofii prajiti, dulciurile sau produsele de patiserie care combina zaharul cu margarina cancerigena.
Ce putem manca?
De baza in dieta vegetariana sunt cereale. Pentru a ne bucura totusi de valoarea nutritiva a acestora, este preferabil sa se consume cereale incoltite, orez brun, insa nu si cereale cu zahar. Pentru cei cu toleranta scazuta la gluten, graul trebuie inlocuit cu ovaz, mei, porumb si orez. pentru prepararea pastelor, de exemplu, se pot folosi pastele de orez. Cerealele vor asigura organismului fibrele necesare, fier, vitamina B si energie.
Se pot manca fructe si legume in orice cantitate, preferabil crude sau slab gatite. Acestea vor aduce, pe parcursul dietei, un aport important de vitamine si minerale.
Leguminoasele (fasole, mazare, linte) si oleaginoasele (seminte, nuci, alune, migdale), la care se adauga produsele din soia sunt si ele importante, fiind bogate in proteine, minerale si vitamine din grupa B.Pe langa acestea, consumul moderat de uleiuri vegetale este si el binevenit.
Avantaje
Despre beneficiile acestei diete se vorbeste mult, astfel ca ele nu mai sunt un secret: mai putine kilograme, detoxifierea organismului, scaderea colesterolului, un tranzit intestinal mai bun datorita numarului mare de fibre si cantitatii mici de lipide. Totusi, este preferabil ca aceasta dieta sa nu fi lunga durata.
Dezavantaje
Despre dezavantajele dietei vegetariene se vorbeste mai putin. Aceste dezavantaje, capata insa proportii pe masura ce dieta devine stil de viata. In primul rand, trebuie sa mentionam ca dieta vegetariana este foarte saraca in zinc (mineral care se gaseste in general in carnea rosie). Lipsa zincului favorizeaza aparitia inflamatiilor, a oboselii cronice, a problemelor dermatologice si de fertilitate. De asemenea, o dieta vegetariana prelungita poate conduce si la un deficit de aminoacizi, afectand productia de neurotransmitatori, rezultatul final putand fi depresia, oboseala, imbatranirea prematura. Un alt dezavantaj despre care se vorbeste mai puti, este acela ca dieta vegetariana prelungita poate cauza o insuficienta estrogenica si risc crescut de menopauza precoce.
Recomandari
Daca doriti sa urmati o dieta vegetariana sau chiar un stil de viata vegetarian, atunci este bine ca din alimentatie sa nu lipseasca produsele din soia (bogate in estrogeni naturali). In plus, este recomandat sa adaugati programului alimentar si suplimente nutritive cu zinc, aminoacizi si complexul de vitamine B. Este de asemenea important sa va monitorizati periodic, pentru a sti ce anume modificari se produc in organism si cum sau daca un anumit program alimentar va afecteaza.

O dieta sanatoasa

O talie fina si un ten luminos reprezinta nu numai atuuri estetice ci si amprenta unei stari de sanatate excelenta. Cearcanele negre, straturile inestetice de grasime, tenta palida a tenului, nu sint decit o dovada a unui stil de viata neglijent, nesanatos cu posibile consecinte grave asupra starii noastre de sanatate pe termen lung.

A ne chinui cu diete crunte, mai mult sau mai putin eficiente, doar pentru a slabi în timp record, nu înseamna decit a agrava o stare patologica. Nu trebuie sa percepem o dieta ca pe o perioada limitata de timp, în care tot ce avem de facut ar fi sa mincam putin si tot felul de alimente mai mult sau mai putin gustoase, ci ca pe o schimbare majora in viata noastra.

Pentru o sanatate excelenta si pentru o talie de invidiat, ar trebui sa ne impunem un stil de viata din care anumite alimente si obiceiuri nocive sa dispara definitiv.
RENUNTATI LA:
• Dulciuri rafinate de patiserie, creme, torturi, dulciurile din comert ambalate si în special toate dulciurile care se "rontaie".
• Bauturi dulci, carbogazoase, artificiale, nectaruri din comert cu adaos de zahar.
• Fainoase, taietei, spaghete, piine alba din faina rafinata, produse de fast food.
• Bauturi alcoolice (bere, vin rosu, lichioruri de fructe).
• Carnea grasa de porc, smintina si frisca, margarina sarata, mezeluri, carne afumata, peste afumat, cirnati, carne tocata.
• Prajeli (carne prajita, oua prajite, cartofi prajiti).
• Alimente foarte condimentate.
• Conservele si mezelurile.
• Cafeaua de tip instant, ciocolata calda sau capuccino.
RECOMADARILE NOASTRE
• Carne slaba de pui, peste sau vita, preparata prin sistemul "înabusire".
• Piine neagra, cu tarite sau graham.
• Supe slabe de legume.
• Fructe si legume în stare proaspata sau sucuri de fructe stoarse manual în casa si baute în prima jumatate de ora de la stoarcere.
• Ceaiuri din plante medicinale, ceai verde.
• Legume fierte sau înabusite.
• Salate de cruditati.
• Miere, sau dulciuri pe baza de fructe si miere, preparate în casa (cu moderatie), deoarece sint lipsiste de coloranti sintetici, adaos de zahar si conservanti.
Va propunem O Dieta Sanatoasa care ar trebui perceputa ca un stil de viata pe care sa îl adoptam permanent, nu doar pe parcursul perioadei cit vrem sa scapam de kilogramele în plus.

Mic dejun - ora 8.00
• 2 felii piine graham sau cu tarite cu o lingurita de unt de casa.
• Un ou fiert moale.
• 250 ml de suc de portocale, mere, banane sau morcovi, stors proaspat în casa.
• felie de brinza de vaci sau un bol de brinza moale de vaci amestecata cu verdeata proaspat tocata.
• 100 grame de piept de pui fiert si foarte putin sarat.
Sucul de fructe poate fi înlocuit cu o cana de ceai verde sau ceai din plante medicinale cu multa lamiie si o lingura de miere sau neîndulcit.
Este permisa o ceasca dintr-o lingurita de cafea, proaspat risnita în casa. Cafeaua ar trebui evitata de personele cu tensiunea crescuta sau cu tulburari ale tranzitului intestinal sau alte afectiuni digestive (ulcer gastro-duodenal, gastrita).

Gustare - ora 10.30
• cana de ceai verde sau ceai din plante medicinale.
• Un fruct.
Prinz - ora 13.30
• Un bol de 300 ml de supa slaba de legume sau de pui.
• 150 g carne de pui sau de vita, inabusita, sau peste slab la gratar.
• 250 g de salata de cruditati.
Pentru a diversifica dieta, puteti sa mincati legume înabusite, în sos de rosii moi, tocate marunt si cu multa verdeata, alaturi de o bucata (150g) de carne de pui sau vita preparata la gratar.
O alta sugestie ar fi ficatei fierti sau la gratar, împreuna cu o salata de legume, piure de cartofi sau cartofi natur cu verdeata si putina lamiie.

Gustare - ora 16.30
• cana de ceai verde sau ceai din plante medicinale.
• Un fruct.
• prajitura de casa pe baza de miere sau fructe.

Cina - ora 18.00
• 2 felii de piine graham, neagra sau cu tarite (acestea pot fi înlocuite cu un bol de cereale cu lapte proaspat sau, dupa gust, cu mamaliga cu lapte).
• Un iaurt mic sau o cana cu lapte.
• 100 g carne slaba fiarta.

Cu aceasta dieta se pierd aproximativ 2 - 4 kilograme pe luna, în functie de metabolsimul fiecaruia. Are avantajul ca, pe linga o slabire relativ moderata, fara efecte nocive asupra organismului, se acopera toate principiile nutritive necesare zilnic (proteine, carbohidrati, vitamine).
Adoptata ca stil de viata, alaturi de practicarea cu regularitate a unui sport (înot, plimbari în aer curat, plimbari cu bicicleta, drumetii pe munte) si cu un somn odihnitor, ne garanteaza nu doar o silueta de vis, ci si o viata sanatoasa si un tonus psihic de invidiat.

Iata cateva reguli care iti vor fi de mare ajutor!Sus
1. Niciodata sa nu „treci" peste micul dejun
Micul dejun este pricipala masa a zilei, peste care niciodata nu trebuie sa treci, mai ales daca esti si la regim, deoarece dupa o lunga perioada de ajunare (in timpul somnului) organismul se trezeste si trebuie sa isi inceapa activitatile de digerare si ardere a caloriilor. Astfel, corpul tau are nevoie de mancare pentru a porni aceste 2 procese dar si pentru a-ti asigura necesarul de energie zilnic.
2. Mesteca alimentele bine!
Mestecati alimentele foarte bine pentru ca acestea sa treaca mai repede prin procesul de digestie. In caz contrar, alimentele nu vor fi bine procesate si vor aparea durerile sau crampele gastrice.
3. Nu consuma mancaruri prajite!
Prin prajire alimentele vor avea si mai multe calorii deoarece prin acest proces o cantitate ridicata de grasimi pur si simplu intra in alimentele respective. Astfel, se recomanda ca alimentele sa fie gatite pe grill, fierte sau in cuptor deoarece, pe langa faptul ca vor avea un numar mai mic de calorii, acestea isi vor pastra si proprietatile nutrivite.
4. Nu manca in timp ce te uiti la televizor!
Privitul la televizor sau lecturarea unei carti in timp ce mananci iti vor atrage atentia de la mancare. Astfel, nu vei observa semnalele organismului care te anunta ca ai mancat suficient.
Deci, unul din cei mai periculosi inamici ai dietei este sa mananci in timp ce te uiti la televizor, deoarece vei manca mai mult decat are nevoie corpul pentru a-si indeplini activitatile zilnice.
5. Consuma o cantitate semnificativa de apa!
Apa te ajuta sa la pastrarea curateniei in sistemul digestiv, dar si la o mai buna digestie a alimentelor. Consuma cel putin 6-8 pahare de apa in fiecare zi, incepand cu prima ora a diminetii, astfel, pielea va fi hidratata corespunzator iar tu te vei simti mai putin infometata intr-o zi de dieta.
6. Evita alimentele „albe"!
Painea alba sau prajiturile trebuie evitate deoarece contin o cantitate ridicata de amidon, din cauza caruia te vei simti balonata. Zaharul si sarea trebuie inlocuite cu zaharul brun si sarea de mare.
7. Consuma mancare gatita de tine
Restaurantele iti pot oferi mancaruri cu o cantitate mica de calorii, dar adesea in acest mediu sunt folosite ingrediente care contin o cantitate semnificative de sare si zahar. Asadar, este indicat sa iti prepari singur/a mancarea deoarece ai certitudinea ca folosesti alimente sanatoase si, in plus, vei economisi si bani.
8. Exercitiile
Cresterea in intensitate a efortului fizic vine in ajutorul digestiei, ajutandu-te sa arzi mai multe calorii. Exercitiile si cateva reguli de baza ale dietei sunt tot ce ai nevoie pentru a adopta un stil de viata sanatos si echilibrat.
Specialistii recomanda practicarea a 20 minute de exercitii, zilnic. Printre cele mai folosite se gasesc: mersul pe bicicleta, inotul, mersul in pas alergator, dupa care poti incerca si jogging-ul sau alergarile de viteza.
Dupa ce ai citit aceste reguli, tot ce mai ai de facut este sa-ti aprovizionezi bucataria cu alimente sanatoase dupa care poti incepe un regim alimentar sanatos si echilibrat.

120 Pasi Mici Ca Sa Slabesti SanatosDe obicei oamenii nu se trezesc pur si simplu intr-o dimineata si isi spun "Incepand de astazi o sa mananc mai sanatos si o sa fac mai multa miscare". Nu! Lucrurile astea se intampla in timp, fara sa iti dai seama.Poate ca o sa realizezi ca iti place mai mult sa mananci piept de pui la gratar in locul unei portii de cartofi prajiti si apoi poate vei dori sa faci o plimbare pe jos pana la magazin, apoi poate vei vrea sa cobori din autobuz cu 2 statii mai devreme si sa mergi pe jos.Departamenul de sanatate publica din Statele Unite ofera o lista cu ce pasi marunti poti face pentru a slabi. Pana acum nici nu realizasem cate lucruri faceam deja fara cel mai mic efort.Am scris cu bold pasii pe care deja i-am parcurs si sunt putin peste 50 % cu 61. Cred ca e un scor bun luand in consideratie faptul ca nu locuiesc la casa (si deci nu am peluza ca americanii), ca nu am copii (sa ma joc cu ei) si nici caine (sa il plimb).Tie ce scor ti-a iesit?
1. Mergi pe jos la serviciu.
2. Foloseste laptele degresat in locul celui normal.
3. Fa genuflexiuni in fata TV-ului.
4. Plimba-te in ora de pranz.
5. Bea apa inainte de fiecare masa.
6. Alege carnea mai slaba si pe cea de pui.
7. Mananca doar jumatate de desert.
8. Mergi pe jos de fiecare data cand ti se ofera ocazia.
9. Ia-ti familia la o plimbare dupa cina.
10. Mergi cu rolele la munca, nu cu masina.
11. Evita portiile de mancare mai mari decat pumnul tau.
12. Tunde peluza cu coasa.
13. Creste aportul de fibre din dieta.
14. Mergi pe jos spre biserica si nu lua masina.
15. Mergi cu copiii la scoala pe jos.
16. Ia-ti un caine si plimba-l.
17. Intra intr-un grup care face exercitii fizice dese.
18. Bea suc dietetic.
19. Inlocuieste iesirile de duminica la gratar cu plimbarile de duminica.
20. Munceste in gradina.
21. Mananca din farfurii mici.
22. Da-te jos din autobuz cu o statie inainte de destinatie si mergi pe jos.
23. Nu manca noaptea tarziu.
24. Nu-ti pune mancare a doua oara in farfurie.
25. Fa treburi prin casa.
26. Sari peste aperitive.
27. Mancarea pragateste-o la gril, fiarta sau coapta in locul prejelilor.
28. Mergi cu bicicleta la cumparaturi.
29. Scoate cainele in parc.
30. Intreaba-ti doctorul ce multivitamine sa iei.
31. Fa o plimbare de 30 de minute decat sa te uiti la TV.
32. Foloseste grasimea vegetala in schimbul celei de origine animala.
33. Mai multi morcovi, mai putin tort.
34. Adu-ti singur ziarul.
35. Nu sta cocosat la birou.
36. Spala-ti masina singur, nu la spalatorie.
37. Nu sari peste mese.
38. Mananca multe legume crude.
39. Rezolva in viteza mare comisioanele pe care le ai de facut (platit facturi, dus gunoiul etc).
40. Fa galerie la meciurile copiilor tai.
41. Da jos rotitele de la geamantane.
42. Alege o activitate zilnica pe care sa o poti incadra in programul tau.
43. Mananca burgerii doar cu salata verde, rosii si ceapa.
44. Roaga un prieten sa faceti exercitii impreuna.
45. Fa-ti timp zilnic pentru miscare.
46. Fa exercitiile de pe un DVD daca e vreme urata afara.
47. Mergi cu bicicleta la coafor si uita de masina.
48. Fa-ti un program regulat de mese.
49. Daca ai un job sedentar, fa miscare dimineata.
50. Fa o plimbare mica sau cateva miscari de stretching in schimbul unei pauze de cafea sau tigara.
51. Munceste in gradina.
52. Evita aparatele care te scutesc de munca (cum ar fi aspiratorul sau masina de spalat vase).
53. Fa plimbari pe jos in jurul orasului.
54. Rezerva-ti 30 de minute zilnic sa te joci cu copiii.
55. Danseaza.
56. Adu-ti la serviciu o pereche de pantofi de alergat.
57. Fa un obicei din plimbarile de duminica.
58. Megi rapid printre rafturile supermarketului.
59. Alege exercitiile fizice dintre activitatile care iti fac placere.
60. Fa cateva exercitii de stretching inainte de culacre; te vei simti mai plina de energie dimineata.
61. Alege drumul cel mai lung cand mergi oriunde.
62. Exploreaza activitati fizice noi.
63. Variaza cat de des poti activitatile, atat pentru a-ti mentine interesul cat si pentru a folosi mai multi muschi.
64. Recunoaste si rasplateste-ti meritele si eforturile.
65. Alege fructe ca desert.
66. Consuma alcool cu moderatie sau chiar deloc.
67. Uita de lift.
68. Fa-ti inventarul meselor, gustarilor si activitatilor fizice la sfarsitul zilei.
69. Imparte o gustare cu un prieten.
70. Prepara legumele pe gril.
71. Mananca inainte de a merge la cumparaturi.
72. Alege o casa fara rafturi de dulciuri la iesire.
73. Fa-ti o lista de cumparaturi inainte de a pleca de acasa.
74. Cumpara sucuri 100% naturale in schimbul sucurilor artificiale.
75. Fa activitati fizice si iarna, nu doar vara.
76. Joaca-te cu copiii tai.
77. Da gust mancarurilor cu ierburi uscate, condimente picante si evita sosurile.
78. Gateste puiul fara piele sa reduci grasimea.
79. Manana inainte sa simti ca mori de foame.
80. Nu sari peste micul dejun.
81. Nu mai manca daca simti ca te-ai saturat.
82. Gustarile sa fie din fructe si legume.
83. Adauga la cereale fructe proaspete maruntite.
84. Incearca orezul brun si pastele integrale.
85. Include in meniul zilnic cateva portii de alimente din faina integrala.
86. Cand mananci la restaurant, alege portiile mici.
87. Daca felul principal e prea mare, alege un aperitv si o garnitura.
88. Cere sosul de salata separat. Asa vei putea decide tu cat sa adaugi.
89. Nu iti umple farfuria a doua oara.
90. Parcheaza masina cat de departe poti de destinatie si mergi pe jos pana acolo.
91. Mananca o salata verde mare in schimbul cartofilor prajiti.
92. Pestele prepara-l fiert sau la cuptor.
93. Plimba-te si nu sta jos cand ai de asteptat pe cineva.
94. Mananca dulciurile in portii mici.
95. Fa plimbari lungi cu cainele.
96. Bea apa multa.
97. Nu mai adauga grasimi (ulei, unt, smantana) la mancaruri.
98. Plimba-te pe malul marii in schimbul statului la soare.
99. Mergi la biroul unui coleg in loc sa-i trimiti email.
100. La cumparaturi foloseste cosul si nu carutul.
101. Iarna, da zapada din fata casei cu lopata de fiecare data cand ninge.
102. Taie in bucatele mici alimentele cu calorii multe ca branza, ciocolata si mananca doar cateva la fiecare masa.
103. Daca tot folosesti sosuri, maoineze, creme, macar alege varianta light.
104. Inlocuieste bauturile dulci cu apa si cateva picaturi de lamaie.
105. Inlocuieste sosurile cu ierburi aromate proaspete – preferabil crescute de tine.
106. Pune la rece supa inainte sa o mananci. Pe masura ce se raceste, grasimea se aduna la suprafata si o poti indeparta usor.
107. Cand mananci la restaurant roaga sa ti se puna la pachet jumatate din mancare.
108. Inlocuieste cu legume alimentele cu calorii multe din sandwich-uri.
109. De fiecare data cand mananci, stai jos, mananca incet si fii atent la aromele si texturile alimentelor.
110. Incearca din cand in cand cate un fruct nou sau o leguma.
111. Reinventeaza retetele si gateste cu alimente sarace in calorii si mai sanatoase.
112. La serviciu mai bine adu-ti un pachet cu mancare sanatoasa decat sa comanzi la un restaurant.
113. Cere-i iubitului sa iti aduca fructe sau flori in schimbul bomboanelor.
114. Cand mergi cu colegii la restaurant solicita un local cu mancare sanatoasa, nu un fast-food.
115. Cand te plimbi, alege sa treci peste obstacole si nu le ocoli.
116. Cand esti la mall, la cumparaturi, alearga de la un magazin la altul.
117. Fa-ti curatenie in sifonier si doneaza hainele mari.
118. Masoara-te cu centimetru sa vezi cat ai slabit, nu te baza numai pe cantar.
119. Cumpara-ti greutati pentru maini si picioare si poarta-le mereu prin casa.
120. Doar diete sanatoase
Ziua 1
Mic dejun:
• 1 ceasca (150 ml) de iaurt 0,1% grasime cu
• cereale integrale la alegere dintre grau, ovaz, secara
• cafea sau ceai fara zahar
• Gustare:
• 1/2 ceasca de fructe (de padure, capsuni, visine) amestecate cu o ceasca de lapte cu 0% grasime
Pranz:
• 2 felii de paine din grau integral
• 1 conserva de ton in apa
• o salta (3 rosii mici, 1 castravete mic, 3-4 frunze de salata) cu 1 lingurita de ulei si zeama de la 1/2 de lamaie.
Gustare:
• o banana medie
Cina:
• 100g piept de pui (fara piele, fara oase) facut pe gratar sau intr-o tigaie antiaderenta
• o ceasca de orez brun fiert
Ziua 2
Mic dejun:
• 2 felii de toast cu 2 lingurite de gem dietetic
• 1/2 ceasca de coctail de fructe din conserva
• 2 linguri de smantana slaba pentru salata de fructe
Gustare:
• o banana medie
Pranz:
• 100g piept de pui (fara piele, fara oase) facut pe gratar sau intr-o tigaie antiaderenta
• 1 cartof mediu fiert sau copt
• 1 fruct mediu (mar, para, piersica etc)
Gustare:
• 4 crackeri din faina integrala
Cina:
• 150 g friptura de vitel la cuptor
• legume fripte intr-o tigaie antiaderenta: o ceasca ciuperci maruntite, 1/4 de ceapa, 2 lingurite de ulei de masline, 1 ceasca de alte legume la alegere aruntite. (poti folosi 200g legume congelate)
Ziua 3
Mic dejun:
• un ou fiert tare
• 2 felii de toast cu 1/2 lingurita de unt
• o ceasca de lapte degresat
• 1 fruct
Gustare:
• o portocala
Pranz:
• 100 g piept de curcan sau sunca presata slaba
• 2 felii de paine din faina integrala
• 2 morcovi sau 1 cartof mare fiert
Gustare:
• un cracker
• un fruct mediu
Cina:
• 2 cesti de paste fierte
• 1/2 ceasca cu sos de spaghete fara carne
• 1 ceasca ciuoperci
• 2 lingurite de ulei de masline
Day 4
Mic dejun:
• 1 covrig
• 1 lingura de branza slaba
• 1 rosie
Gustare:
• 200 g iaurt cu 0% grasime
Pranz:
• supa de pui sau de vita
• 2 felii de paine integrala
Gustare:
• 1 fruct
Cina:
• 1 lingurita ulei de masline
• o salata verde
• 1 ceasca de fasole verde gatita
Ziua 5
Mic dejun:
• toast cu branza – Incalzeste la microunde 1 felie de paine din faina integrala cu 1/4 ceasca cu braza degressata
• 1/2 grapefruit
• 1 pahar de lapte degresat
Gustare:
• 1 fruct
Pranz:
• 200 g legume fripte (poti folosi legume congelate)
• 2 rosii
Gustare:
• 4 crackeri
Cina:
• 200 g piept de pui la cuptor cu 100 g ciuperci si 50g sunca slaba
• o salata mica
Ziua 6
Mic dejun:
• omleta din 2 oua
• 1 cafea fara zahar
Gustare:
• o ceasca de fructe maruntite
• 2-3 linguri de smantana slaba
Pranz:
• 6 ciuperci umplute
• o salata mica
Gustare:
• un sandwich cu ton: 2 lingurite de ton maruntit, 2 frunze de salata verde, 2 felii de rosii si 2 felii de paine integrala
Cina:
• 100g peste alb fript
• o salata
Ziua 7
Mic dejun:
• o cafea neagra
• 2 felii de paine integrala
• 2 lingurite de unt
• 2 lingurite de dulceata dietetica
Gustare:
• 1 ceasca de branza degresata dulce, 1/2 ceasca de fructe si 2 nuci maruntite
Pranz:
• 200 g pui gatit pe gratar sau la cuptor
• 2 cesti de legume friptesau 2 cartofi copti
• 1 lingura de ulei de masline
Gustare:
• 1 ceasca de fructe
Cina:
• o salata din: 2 cartofi fierti, 1 ou fiert tare, 5 masline, 1/2 ceapa si 2 linguri de ulei de masline

De vergeturi,din cate stiu eu,nu se poate scapa.Dar ca sa nu le faci in timpul dietei este indicat sa faci sport!

Succes la slabit si sa-mi spui daca ti-au fost de ajutor dietele pe care ti le-am dat:*:*:*:*

| justmee a răspuns:

Si eu am inceput sa tin un "regim"...Adica nu vreau sa fie neaparat un regim. Dietele sunt inutile daca dupa ce le termini revii la obiceiurile proaste(sucuri acidulate, prajeli, dulciuri, sare in exces, etc). Eu nu tin acest "regim" doar pentru a slabi, ci si pentru sanatate. Un stil de viata sanatos este mai eficient decat orice dieta.

Sfatul meu ar fi totusi sa nu tii diete, ci sa incepi sa manaci sanatos si calculat. Poate la inceput o sa-ti fie mai greu, dar cu timpul o sa iti intre in reflex.
Anunta-ma ce ai de gand sa faci! Succes!

| fsdfdsfdsf a răspuns:

Eu am 55-56 la 14 ani... si tot mai trebuie sa dau jOs. dar nu stiu cum thinking as vrea sa fac exercitii gen gimnastica [ sa ma tin de ele ] nu sa tin dieta 1-2 luni, si dupa sa mananc si sa pun la loc, sa imi fac un program de masa cu care sa ma obisnuiesc. Bineinteles trebuie sa reduc din sucurile acidulate, si mai putine dulciuri.

| fsdfdsfdsf a răspuns:

Si am si 1. 58 :d

| s0w30n3 a răspuns:

Pai nu cred ca ar trebui sa slabesti chiar 8 kg. deoarece esti in crestere, ai doar 50 de kg, cand vei avea 1 60-1 65 vrei sa ai 42 kg?, esti la o varsta frageda si au loc tot felul de schimbari in corpul tau, in curand te vei inalta si nu vei mai avea probleme cu kgwinking dar daca vrei sa slabesti NU manca dulciuri, mancaruri grase, nu manca paine, doar 2-3 feli de paine prajita, dupa ora 7 numai manca nimic, normal este dupa ora 6 dar din cate stiu voua va da drumul la 6 de la scoala si asa ca lasam dupa 7, abdomene dimineata si seara, cate poti tu, dar sa le faci corecte altfel le faci degeaba, a si nu uita, consuma cat mai multa apa si cat pai putin suc, chiar deloc daca poti, daca nu-ti place apa bea apa cu lamaiewinkingseara daca ti se face foame dupa 7 mananca 1 fruct, sa nu mananci mancare ca imediat pui la loc seara.
SUCCES

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exerciti, nu ai nevoie de exercitii esti deja supla, tare reclama laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai manca cina.