| HeiSuntNati a întrebat:

Cum pot sa fac sa scap de niste amarate de kilograme in plus?(fara dieta, exercitii fizice.laughing ) fundahappy

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Mănâncă între 1000-1400 calorii,nu mânca chipsuri şi mâncare prăjită,nici băuturi carbogazoase...Încearcă să excluzi din alimentaţia ta cam tot ce conţine E-uri. Renunţă şi la prăjeli. Dulciurile îngraşă şi ele,dar ciocolata neagră conţine mulţi antioxidanţi şi face şi bine la inimă.Şi prăjiturelele de casă sunt destul de Ok. Dar ştii vorba : ''Tot ce e prea mult strică''
Ultima masă trebuie să fie înaintea orei 20.
Nu trebuie să bei apă în timpul mesei,deoarece te vei umfla. Indicat ar fi să laşi să treacă o oră după ce ai mâncat ca să poţi bea apă.
Încearcă să mănânci puţin şi des în schimbul a mult şi rar. Ce înseamnă asta?Înseamnă că trebuie să ai 3 mese principale şi 3 gustări. Dar gustările să nu fie dulciuri,ci fructe. Iar dacă nu sunt fructe...poate să fie un iaurt,nişte cereale... Din când în când ai voie să ai la gustare 2 pătrăţele de ciocolată neagră(care fac împreună 100 de calorii)
Încearcă să mănânci mai multe proteine şi mai multe fibre(fructe şi legume) şi mai puţini carbohidraţi. Asta nu înseamnă că trebuie să elimini complet carbohidraţii. Doar redu-i. Eu spre exemplu am slăbit şi cu 5 felii de pâine pe zi. happy Bine...pentru mine asta este chiar puţin.
Analizează-ţi regimul alimentar şi descoperă ce consumi în exces. Redu consumul acelui aliment şi vei slăbi sigur. winking
30 de minute de sport de 3 ori pe săptămână ar mai trebui să faci.
Pe scurt: -Euri/prăjeli/carbohidraţi+proteine/fructe/legume+sport= -0,5 kilograme pe săptămână(la început puţin mai mult)
Şi chiar merge! happy
Îţi urez succes!

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci și multă mișcare fizică, scurt și cuprinzător.
Pa, pa.

| IMC90 a răspuns:

Optiuni medicamentoase:

- Sibutramina actioneaza asupra creierului reducand apetitul (senzatia de foame si dorinta de a ingera alimente) si induce rapid senzatia de satietate
- Orlistat este un medicament care nu reduce apetitul ci este un inhibitor potent, specific si cu durata lunga de actiune a lipazelor gastrointestinale. Enzimele inactivate nu pot hidroliza grasimile alimentare, fiind astfel posibil ca aproximativ 30% din grasimile consumate la o masa sa treaca prin intestin nedigerate
- Fentermin produce o scadere a apetitului si se recomanda sa fie folosit pentru o scurta perioada de timp.

Sunt medicamente care se dau numai cu prescriptie medicala. De altfel, majoritatea amfetaminelor reduc rapid si sigur greutatea corporala insa efectele adverse sunt foarte multe si periculoase : hipertensiune arteriala, infarct miocardic, anxietate, dependenta psihica severa, etc.

Cel mai ok ar fi sa consulti un nutritionist.

| blueangel99 a răspuns:

Fără diete se poate.
Trebuie să faci mişcare! Altfel nu o să vezi kilogramele jos. Şi te sfătuiesc să nu foloseşti centurile alea de la teleshoping, că nu sunt de nici o culoare.
De alimentaţie trebuie să eviţi dulciurile şi fast-food.
Baftă!

| baru a răspuns:

Sall. Prin sport nu vrei, fara cura nu vrei, singurul mod, prin autodisciplina, sau prin meditatii. Pa!

| EuRaspund_5168 a răspuns:

Fara diete si exercitii fizice...:Xnu Poti.
Eu, am 1.60, 12 ani si 50 de kg.
Prin dieta am slabit 5 kg si 10cm in talie(plus sport)totul in 2 luni, ceea ce piti face si tu.
Doar sa ai vointa.

| HeiSuntNati explică (pentru EuRaspund_5168):

Ok. dar nu imi place sa alerg! sau sa fac sport! nu mananc fast-food si nici multe dulciuri. nu stiu cum sa fac. nu as mai manca seara. dar vin de la scoala la ora 7 si trebuie! cum sa fac? vad ca u ai experienta si si esti mai mica decat mine. eu am 13 ani, 1.57 si 49 de kg. parintii mei imi spun ca sunt perfecta dar mie nu mi se pare. cel putin in talie? tu cum a facut?

| EuRaspund_5168 a răspuns (pentru HeiSuntNati):

Eu faceam in fiecare zi 100 abdomene, 100 genoflexiuni... orice contnea nr. 100...in situatia ta, vi mereu la 7 de la scoala.nu mori daca manaci seara.dar macar in weekend n ia`ti o ora libera.fa abdomene, alerga.iesi cu fetele la jogging.du`te la o sala de sport cu prietenele si o sa vezi ca rez. o sa se vada:X

| Melyssuka a răspuns:

Mananci orice vrei tu dar lasa painea de o partehappy eu sunt potrivita pentru ca nu-mi place painea de aia nu ma ingrashappy! sau mananca legume si fructe.

| Mist a răspuns:

Dar nu vrei sa slabeasca altu/a pentru tine? mananca mai putin si fa mai multa miscare god...

| marcyy93 a răspuns:

Pai fara exercitii fizice nu prea se poate, adica se poate dar mai greu... incearca sa bei 3 sau 4 cani de ceai verde pe zi, stiu ca e mult dar functioneaza