| dulcikata17 a întrebat:

am 15 ani si am doua probleme care ma tot enerveaza! prima problema ar fi ca de mica imi tot rod unghiile eu cred ca dintr un tic sau pur si simplu din lipsa de ocupatie mi le rod..vara le pot lasa deoarece mi se pare ca cresc mai repede,asta vara le am lasat si mi au crescut putin si atat si m-am enervat si le am taiat. unghiile roase cresc mai greu? Va rog spuneti mi ce pot face! exista vreun tratament pentru crstere sau ceva sa ma dezvat de obicei? si a doua problema ar fi : am parul foarte sarmos,aspru, gras, si cu varfuri despicate si daca le tai acum chiar ca nu mai raman cu par in cap ..il am scurt cam pana la umeri si imi cade f mult de groaza..deocamdata folosesc un sampon gerovital pentru anticadere dar niciun rezultat..si nu mi place sa fie asa rebel, sarmos, denota un aspect neingrijitcryingce pot face? va rog tare mult.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aww cate probleme. sa le luam pe rand! :))

UNGHII :
Exista lacuri de unghii speciale care au gust foarte amar, se gasesc in farmacie dar costa destul de mult. Eu iti recomand sa cauti lacul de unghii transparent de la orkide. Ma pusese dracu' o data sa stau cu mana la gura si sa ating cu limba unghiile, rezultatul? Am dat de cel mai oribil si amar gust :)) Trebuie sa ai si vointa ca sa nu ti le mai rozi, incearca sa te controlezi mai bine.

Ca sa-ti creasca unghiile iti recomand sa ai o alimentatie echilibrata. Consuma cat mai multe fructe, legume, nuci, alune, peste si nu doar 2-3 tipuri de fructe/legume - cat mai diversificat.
Mie mi se rupeau si exfoliau unghiile si niciodata nu-mi cresteau si am luat multivitamine efervescente de la zdrovit si au inceput sa-mi creasca mai repede si mai tari ( ajuta si la cresterea parului ), acestea sunt :
https://www.e-vita.ro/......ervescente

Ca sa-ti protejezi unghiile dupa ce cresc ia-ti lacul de unghii de la farmec nr 300 - este un nude cu o tenta de roz pal foarte discret. Este cea mai rezistenta nuanta de la ei, imi rezista o saptamana daca spal zilnic vase/sterg praful etc si doua saptamani fara sa fac treburi casnice. Si in a doua situatie nu se ciobeste la varfuri, doar se vede unghia crescuta si devine inestetic.

Tratamentul cu vitamina b5 de la farmec ajuta unghiile sa creasca mai repede dar usuca foarte rau pielea din jur, e bun dar trebuie sa fi atenta sa nu atingi decat unghia. Nu il recomand in mod special fiind atat de dur, eu apelez la el cand n-am rabdare si vreau rezultate foarte repede.

Poti sa mai aplici si tot felul de tratamente naturale pentru cum ar fi masajul cu ulei de masline/migdale putin incalzit sau usturoiul pisat. O perioada imi aplicam usturoi si stateam cate 15 minute cu el si unghiile imi cresteau mai repede si mai tari.

PAR :
Cred ca esti a 6-a sau a 7-a persoana pe care o aud ca foloseste samponul de la gerovital anticadere si ii cade parul, l-am folosit si eu o perioada lunga si imi umplusem scaunul de la scoala cu fire de par. Era d-ala negru cu material textil, se vedea gramada de fire blonde bine mersi pe el.

Pentru caderea parului poti sa iti iei un sampon special de la NovoPhane ( am auzit ca sunt foarte bune ) sau de la Revalid. Acum cei de la Sensiblue iti ofera un balsam sauo masca Revalid la cumpararea samponului. Eu am avut toata gama de la Revalid si e foarte buna, cel mai mult m-au impresionat fiolele pentru caderea parului. Parul nu mai cadea, crestea mai repede si imi apareau multe fire de par noi.

Pentru parul gras eu folosesc head & shoulders classic clean 2 in 1 ( neaparat sa fie 2 in 1, ala simplu ingrasa foarte rau parul ) si parul mi se ingrasa la 4 zile, inainte trebuia sa-l spal zilnic pentru ca se ingrasa foarte rau. Poti sa folosesti si sampon uscat Batiste ca sa mai amani spalarea parului.

Poti sa-ti faci masti cu uleiuri vegetale pentru a avea parul mai fin si sanatos. Poti sa folosesti ulei de masline ( in auchan e 10 lei 500 ml de ulei de masline extra virgin ), ulei de migdale dulci presat la rece ( mie imi place cel de la solaris ), ulei de jojoba, ulei de cocos, ulei de avocado, ulei de argan, ulei de ricin. Masca o aplici si stai cat mai mult timp cu ea ( 4-6-12-24 ore - cat poti tu ), iti pui o folie alimentara/o punga / o casca de dus si dupa un prosop. Ai grija sa o clatesti foarte bine ca sa nu iti ramana parul uleios, sunt necesare cel putin doua samponari.

Mie imi place mai mult sa folosesc mastile cu ulei decat balsamurile din comert pentru ca nu au parfum, alcool sau alte ingrediente rele si chiar ajuta parul - nu doar il imbraca intr-un strat de silicon si iti dau impresia ca e bine.

Poti sa-ti iei si o perie tangle teezer, salveaza destul de multe fire de par si descurca parul fara sa te traga de par. Parul se perie mereu de la varfuri in sus, niciodata de la radacina in jos. Imi place si materialul ei pentru ca este dintr-un plastic care se poate spala usor cu sampon si o pensula pentru vopsirea parului.
De aici poti sa iei peria :
http://www.aoro.ro/tangle-teezer/the-original-perie-de-par/

Incearca sa nu te mai stresezi, sa gandesti mai pozitiv si sa te detasezi de lucrurile care te afecteaza. Priveste situatiile cu factori de stres pentru tine mult mai detasat, nu ai nimic de castigat daca te stresezi. Cele mai bune solutii se iau cand esti calma si poti sa analizezi bine situatia si daca nu poti sa influentezi cu nimic situatia care te streseaza cel mai bine e sa te gandesti la altceva decat sa te consumi si sa-ti faci rau singura.

Sper ca am acoperit toate subiectele, daca nu poti sa ma intrebi. :D

| dulcikata17 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! dar as mai avea o intrebare in cat timp creste o unghie roasa? asta vara le am lasat si mi au crescut putin si dupa am observat ca sa incetinit cresterea si n am mai avut rabdare ..si ai spus ca folosesti lacul sau lotiunea de la farmec cu b5 in cat timp iti cresteau dandute cu lotiunea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dulcikata17):

Hei, numai tu poti sa observi in cat timp iti cresc unghiile roase. Probabil o sa creasca mai repede folosind si produse care sa le ajute si nu o sa mai stagneze, trebuie sa ai rabdare cu ele.

Eu nu ti-as recomanda sa folosesti lotiunea de la farmec acum, usuca extrem de tare si cum e si perioada asta rece nu este o combinatie prea buna. Daca decizi sa o folosesti trebuie sa folosesti multa crema hidratanta sau ulei ( daca nu suporti uleiurile mai grase ca cel de migdale poti sa folosesti un ulei cu concentratia de acid oleic mai scazuta, de exemplu cel de jojoba care are 12% fata de migdale care are 62% ) si sa ai grija sa nu atingi decat unghia. Nu trebuie sa ai nici-o taietura pentru ca o sa te doara pana in oase si o sa-ti cam blestemi zilele. laughing Mai e si faza ca e un tratament care trebuie urmat constant pentru ca efectele minune dispar odata ce il intrerupi. In primele luni poti sa-l folosesti zilnic si dupa sa-l folosesti o saptamana sua doua in fiecare luna. Cum consideri tu ca-ti prieste tie mai bine.

Mie asa mi-au crescut in 2 luni folosind tratamentul dar luam si vitamine + masaj cu ulei
https://s20.postimg.org/ve6is1vct/P060813_13_35_04.jpg

| dulcikata17 explică (pentru anonim_4396):

Ce tratament?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dulcikata17):

La tratamentul de la farmec ma refeream :d :
http://www.icosmetice.ro/......expert.jpg

| dulcikata17 explică (pentru anonim_4396):

La mine problema este ca sunt si foarte foarte moi si nu reusesc sa le las. vreau ceva sa mi le intareasca

| anonim_4396 a răspuns (pentru dulcikata17):

Si eu le aveam moi si se exfoliau in ultimul hal si m-au ajutat tratamentele alea de care ti-am zis in primul raspuns ( vitaminele efervescente, masaj cu ulei putin incalzit, lotiunea de la farmec cu b5, oja in nr 300 ca sa le protejeze etc )

| NAT0 a răspuns:

Scapi simplu de rosul unghiilor. Eu mestec gumă, multă gumă.laughing
Și așa am scăpat de ticul ăsta.
Problema cu părul, o să-mi dau cu presupusul că pot. Poți să schimbi șamponul să vezi dacă dă rezultate alt șampon. Probabil, îl dai cu placa și asta ar fi o cauză care rezultă căderea părului. Poate te dai cu ceva soluție ieftină și din cauza asta îți cade părul. Probabil de la stres.laughing

| dulcikata17 explică (pentru NAT0):

Nu folosesc placa ..si da de la stres mai tot timpul ma stresez

| TheSpell a răspuns:

Există în farmacii un lac de unghii special pentru asta.
E amar și nu-ți mai poți roade unghiile.
E și transparent, în caz că nu obișnuiești să te dai cu lac.

Răspuns utilizator avertizat