| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am 15 ani sunt fată si am inceput de pe la 7 ani să mă machiez. Dar de la 12 ani am ajuns la o rutină fixă de machiaj. Cremă de soare, fond de ten cu acoperire medie, pudră, folosesc un fard in loc de eyeliner pentru a-mi contura ochii, blush, highlight, (+un contur pentru nas), fard de sprâncene gene false și ruj. Chiar dacă pare mult machiaj, in realitate arată chiar natural și îmi ascunde absolut toate defectele(cearcane mari, pistrui, pete) și îmi scoate in evidență ochii foarte mult.
Toți îmi spun că arăt ca o prințesă, păpușă(si pe strada sunt strigata barbie), pentru ca arăt perfectă (am pielea foarte albă, ochii verzi-albaștri și sunt blondă)+corp, sunt model.
Dar am ceva defecte la nivelul feței care mă deranjează.
Dar mulți mă întreabă de ce sunt mereu machiată, ei(colegii, rudele, vecinii, prietenele) niciodata nu m-au văzut fără machiaj.
Credeți că purtand acest machiaj zilnic, inclusiv la școală si absolut de fiecare dată când ies din casa, oamenii își vor face o părere greșită despre mine? Multe fete dar foarte multe au inceput să mă barfeasca (ele cred că arăt oribil fără), dar eu doar mă simt bine in pielea mea și sunt eu insămi...
Gen am fost și in excursii machiată la fel și am dormit la fel pentru a nu mă vedea colegele. Adevărul e, că arăt foarte diferit fără machiaj (chiar urâţică și mama mi-a spus la fel), dar fiind zilnic așa îmi dă multa incredere în mine, tot la 2 pași primesc complimente și mă simt minunat și mă gândesc să nu renunț NICIODATA la machiaj(până și la mare sau la piscină merg machiată).
Care vor fi efectele asupra pielii si ochilor pe care le voi avea de suportat de-a lungul timpului?
Și chiar vreau să îmi spuneți, fără jigniri, ce credeți că gândesc cei din jurul meu si de ce toate colegele zic că sigur sunt curvă, că s-ar speria de mine fără machiaj si alte prostii. Eu nu le fac nimic, sunt prietenoasă și vorbesc și ies cu toată lumea...
Am scris cam mult, dar vă multumesc că citiți tot, DAU FUNDIŢĂ
(si am 15 ani sunt la liceu in a-9-a)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Kevinn2000 a răspuns:

Bună, eu ți-aș recomanda să nu te mai machiezi 2-3 ani, ca pe viitor să ai tenul un pic mai ok... ( Cred că va funcționa )...
Nu trebuie să dai importanță nimănui care zice că ești " urâtă " și nu trebuie să îți pese deloc.
Așa ești tu, nu contează prea mult frumusețea.
Ai spus că ești o fată prietenoasă. Deșteaptă chiar pari pentru vârsta ta, deci...
Crede-mă, chiar nu ar trebui să-ți pese deloc părerea altora, e de prisos. După ce termini liceul, cel mai probabil nu vei mai vorbi cu nimeni de acolo, în general nu rămân relații de prietenie din liceu / școala generală. Deci, mai mult ar trebui să conteze viitorul pentru tine.
Rămâi cu prietenii care țin la tine indiferent că ești machiată sau nu, pe restul dă-i la o parte.
Să ai o zi bună! happy

30 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca continui asa cu machiatul, la 30 ani vei arata ca una de 50, iar la 50 vei fi ca Baba Cloanta din povesti... tongue

| darrio2007 a răspuns:

Prea devreme ai inceput-o. La 25 de ani ai sa arati de 35 de ani. Copil fara minte.

| Violleta2022 a răspuns:

Care mama si-ar lasa cu buna stiinta fetita, sa foloseasc machiaj de la 7 ani? Nu-mi vine sa cred ochilor, ceea ce scrii aici!
Fata unui copil este afectata imediat de substantele chimice si parabenii din produsele cosmetice, de machiaj.
Cat priveste ce spun colegele si lumea, sunt probabil la fel de socati de nepasarea unei mame, care-si vede fiica distrugandu-si fata si nu face nimic sa o opreasca si nici sa o educe.
Marea ta bucurie de acum, se poate transfoma in cativa ani, in durerea vietii, daca nu incetezi acum cu prostiile cu care iti distrugi fata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lasind deoparte povestile pe care lumea le inventeaza despre oricine indiferent de cum se comporta, ar trebui sa ai grija pentru ca machiajul iti va afecta tenul in timp. Presupun ca nu folosesti produse de top, si - ca in orice domeniu de genul mincare, vopsele de par, tigari, medicamente, etc - treburile mai ieftine sunt si mai nocive. Personal cred ca pana la maturitate chiar nu e cazul sa te machiezi. Imperfectiunea adolescentei are si ea frumusetea ei...

| Andreeush a răspuns:

Prea mult machiaj dăunează.
Mai ales în cazul tău fiindcă ai spus că dormi machiată. Pielea ta are nevoie să respire, nu o încărca.
Nu ar trebui să dai prea mare importanță la ce spun alții. Tu trebuie să te accepți așa cum ești.

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Andreeush):

Nu dorm machiata decât în excursii.
De ce să mă accept așa cum sunt când am posibilitatea de a-mi schimba complet chipul și de a fii mulțumită așa?

| Andreeush a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Și cât crezi că o să dureze?

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Andreeush):

Păi multi mulți ani de acum
Și apoi văd ceva operații estetice sau tratamente pentru ce nu imi place
Și asa o sa renunț treptat

| Andreeush a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Asta crezi tu, o să ajungi la 30 de ani și o să arăți ca una de 60.

| gabicoo a răspuns:

Dacă ai început de la 7 ani să te gletuiești e clar - pe la 30 de ani vei arăta că fosta Policlinică industrială.
laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Tu n-ai părinți?

| Catrice a răspuns (pentru supadeceapa):

Cică mă-sa e de acord, chiar că arata mult mai bine cu machiaj
《Adevărul e, că arăt foarte diferit fără machiaj (, chiar urâţică, și mama mi-a spus la fel)》

| supadeceapa a răspuns (pentru Catrice):

Mă-sa-i de-o prostie rară.

| Catrice a răspuns (pentru supadeceapa):

Dar cine știe cat machiaj folosește și dansa laughing

| supadeceapa a răspuns (pentru Catrice):

Dacă a avut acces la makep la 7 ani... laughing

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Catrice):

Mama nu foloseste deloc machiaj
Și de ce te bagi in discuție așa doar ca să fii și tu băgata in seama? Nu spui nimic relevant.

| Catrice a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Și ce lucru util ți-aș putea spune?!
Dacă ți-aș recomanda sa renunti la machiaj, nu ai face-o.
Dacă ți-aș spune sa folosești doar un fond de ten, pudra, rimel și luciu/ruj, precis nu ai face-o.

| supadeceapa a răspuns (pentru Catrice):

Mie și alea mi se par multe, wth laughing)))

| Catrice a răspuns (pentru supadeceapa):

Te susțin laughing
Eu ma machiez doar la serviciu și folosesc pudra, rar un anticearcan când se mai întâmplă să nu dorm destul și puțin rimel.
Dar la 7 ani gene false, fard de obraz/contur/sprâncene/ochi/fund/sâni... îmi amintește de un show american "toddlers & tiaras" sau ceva în genul. Sa vezi acolo ce fete... ăăă fetițe. de 5-8 ani.

| supadeceapa a răspuns (pentru Catrice):

Sunt atât de paralelă încât nici nu știu ce-i aia pudră. Eu folosesc doar eyeliner și nici ăla nu se vede că-s ochelaristă. Până la 18 nici n-am fost curioasă de așa ceva. La 7 ani nici nu știam că exist rolling on the floor.
Știu show-ul ăla, l-aș încadra la child abuse.

| Catrice a răspuns (pentru supadeceapa):

Pudra= chestie solida care se ia pe o pensula, se șterge de față ca aceasta sa nu lucească la soare și sa orbesc trecătorii.
Ei, na,, a 7 ani învățai sa scrii 'ana are mere. Dar cate mere are ana?'

| Adry05 a răspuns (pentru supadeceapa):

N-auzi ce parinti are?!laughing Care-i baga in cap ca-i urata nemachiata, deci ce asteptari sa ai de la ei...

| supadeceapa a răspuns (pentru Adry05):

Nu mai am. Mă șochează cazul ei laughing.

| Adry05 a răspuns (pentru supadeceapa):

Si pe mine, ma luasara putin nervii cand am inceput sa citesc, ma gandeam ce naiba de pitipoanca superficiala o sa ajunga da dupa cand am vazut ce parinti are si asa, parca nu-mi mai vine atat s-o judec.
IAr tu utilizatorule daca vezi asta, recomand un psiholog sa te ajute cu increderea asta in sine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mama ta ar trebui să te învețe să te iubești așa cum ești, nu să-ți transforme încrederea în sine, care oricum e șubredă în adolescență, într-o păpădie.

| Plato a răspuns:

Copii scapati de sub control.
Succes la 30 cand vei arata de 60. winking

Esti curioasa de impresie? Impresia e ca esti un om foarte complexat, fals, hidos, care ascunde tot sub straturile de glet.
Parintii tai sunt inconstienti, tu la fel, dar macar tu esti o copila, se mai intelege. Ei se presupune ca trebuie sa te educe, ca sunt maturi. Pe dracu'.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca arati ca o mortaciune fara machiaj

Daca te simteai bine in pielea ta nu aveai nevoie de asa ceva sigur ai niste complexe mari

| wolfves a răspuns:

Mi se pare sincer cam exagerat si ca folosesti chiar foarte multe lucruri ca sa te machiezi. Ai putea incerca sa mergi o data nemachiata sau doar cu fond de ten pe strada, nu zic la scoala, doar sa te plimbi sa vezi cum te simti asa. Eu ma dau doar cu fond de ten din cauza cosurilor, un dermatolog mi l-a recomandat si e de la farmacie. Poate nu e 100% bun, pentru ca cel mai bine ar fi fara, dar cred ca e mai bun decat altele de la magazinele cu produse make-up, cel putin in cazul meu. Din nefericire, nici eu nu cred ca voi putea renunta la el momentan, poate nici in viitor, dar nici nu vreau sa ma machiez mai mult. Eu deja cand ma gandesc sa ies, ma gandesc ca intai trebuie sa ma dau cu fond de ten, ceea ce, chiar daca nu dureaza mult, pe mine ma enerveaza. Si dupa sa ma imbrac, iar altii doar se imbraca si ies pe usa imediat. Nu stiu cum rezisti tu sa stai atata timp sa te machiezi, eu cred ca as innebuni, mai ales ca, recunosc, nici nu ma pricep, dar tot nu as sta atat. Incearca totusi sa iesi o data fara, cum ti-am spus. Sau de mai multe ori, oricum natural e cel mai frumos, chiar daca nu e perfect. Si de la 12 ani e chiar devreme, eu am inceput de cand am intrat la liceu sa imi dau zilnic ca sa acopar un anumit defect pe care acum nu il mai am, dar tot continui din cauza cosurilor. Desi stiu ca fara fond de ten, as lasa fata sa respire si cosurile ar trece probabil mai repede.
E foarte urat ce zice mama, sa te descurajeze asa. Dar nu trebuie sa o asculti in privinta asta, faci ce vrei tu.
In final, orice ti-am spune noi aici sau altii, tu o sa faci si ai dreptul sa faci ce vrei tu, noi doar te sfatuim ca nu e prea bine. Sa nu asculti parerea fetelor de la scoala, oamenii vor comenta mereu indiferent ce faci sau ce nu faci. Sper ca te-am ajutat oarecum, intr-un fel te inteleg pentru ca si eu am aceeasi problema, nu ies niciodata fara fond de ten.

| Bianncax a răspuns:

Fato, machiaza-te cat vrei. O viata ai, daca tu simti nevoia sa te machiezi fa-o, daca simti nevoia sa te opresti, te opresti. Nu tine cont de parerea altora.
Dar daca chiar iti pasa de parerea lor, incearca doar sa mai reduci din machiaj: genele false, rujul, sa il faci sa fie si mai natural.