| smileforme_3045 a întrebat:

am 16 ani, 1.57 inaltime si 62-63 de kg. Vreau sa imi spuneti si mie daca stiti, cum imi pot regla metabolismul, pentru ca: mananc de 2 ori pe zi(si atunci mancare gatita in casa) si fac si sala, dar astea ma ajuta sa ma mentin la 63 de kg uneori scad la 62 dar atat! Si as vrea sa ma lamureasca cineva ce e cu "hormonii de crestere" as vrea sa ma mai inalt. De sporturi nu imi spuneti ca am fost peste tot dar "e prea tarziu acum".

Răspuns Câştigător
| cristyna_1185 a răspuns:

Incear ca un ceai antiadipos, eu il folosesc de vreo 2 saptamani si imi merge foarte bine.nu stiu sa iti spun cum se numeste, e ceva chinezesc si il gasesti la plafar. sper ca ti am fost de folos te pup

3 răspunsuri:
| chels95 a răspuns:

Daca vrei sa iti accelerezi metabolismul nu e bine deloc daca mananci 2 mese pe zi, orice ai manca in ele. Ia cat mai multe mese(cel putin 4) dar nu manca foarte mult la fiecare. Plus de asta trebuie sa faci si sport.
Secretia hormonului de crestere e influentata de arginina, un aminoacid care se gaseste in proteine, dar nu va fi de ajuns fara sport. De aceea e indicat sa faci sport ca sa cresti. Deci, daca vrei sa mai cresti mananc proteine, fa sport si odihneste-te suficient.
P.S.: Parerea mea e ca ar mai trebui sa slabesti.

| smileforme_3045 explică:

@ alexandru : sunt fatabig grin si vreau sa slabesc nu sa ma ingrasstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omule pentru inaltime doar sa te asezi in Patul lui Procust happy.nu e tarziu deloc, ai tot sa te dezvolti pana la 24 de ani. Parerea mea ar fi sa te apuci de baschet si atunci sa vezi ce ti se lungesc mainile si picioarele ( cand zic te apuci inseamna ca joci calumea, nu odata pe luna.la scoala in pauze, cauta-ti un anturaj de genul ); iar in legatura cu mancarea trebuie sa te fortezi un pic, nu e de ajuns deloc alea 2 mese ale tale ca sa cresti in masa, oricum e buna sala ca te mai definestewinking, dar daca vrei sa cresti trebuie sa mananci MULT si trebuie sa te fortezi un pic, adica daca bagi in tine fortat mancare ( nu tot deodata, cat mai multe mese pe zi ) timp de o perioada ( 1luna -2 ) ai sa vezi ca dupa nu pot sa stai fara sa nu mai mananci asa mult, acum organismul tau s-a obisnuit cu mancare putina, tu trebuie sa il dezobisnuiesti. In legatura cu hormonii de crestere, mai bine lasa-ti organismul sa tii sintetizeze el, nu cauta tu sa suplimentezi de prin alte parti ca poti sa faci alte prostii si e pacat ( pana la urma care-i scopul, sa fii mai mare si muschilos pentru ce? crezi ca inebunesti toate fetele? stai linistit ca sunt mult mai multe lucruri interesante care vad fetele la tine ); si in plus daca faci sala organismul tau sintetizeaza mai mult "testosteron" adica hormon de crestere, care e responsabil de cresterea in masa, si definirea caracterelor masculine ( ingrosarea vocii, forta, aspect mai masculin al fetei etc etc ). In concluzie incearca sa mananci mai mult ( fortat ca dupa organismul o sa se obisnuiasca cu mai multa mancare ) si mergi la sala mai degajat ( fara sa te astepti la rezultate rapide, gandeste-te ca mergi pentru sanatatea ta ). bafta