| EdiShadow a întrebat:

Salut, am o problema cu inaltimea mea.Nu prea sunt fericit de ea. Fac parkour / freerunning ( Gimnastica, acrobatii) afara de vreo 2 ani.(am 1, 65; 17 ani; 60 kg)De la 15 pana la varsta de 17 ani (m`am inaltat in jur de vreo 10 cm) asta fiind prin clasa 8-9. Acum am trecut a 11. Eu vreau sa ma mai inalt, as vrea undeva pe la 1, 75 daca nu se poate macar 1, 70 sad. Vreau sa spunn ca acum m`am apucat si de sala, nu vrea sa raman scund, am auzit ca daca te duci la sala incetineste cresterea, ridicari deasupra capului bla bla.Si inca ceva as vrea sa ma apuc de inot daca ajuta iar la crestere. Imi place la nebuniee sa inot, dar pot inota doar pe parcursul verii. Deci am un program destul de incarcat, sala ca vreau sa arat bine, parkour / freerunning din pasiune, inot ca vreau sa ma inalt + ce va fi si cel mai greu aceea dieta, mancare sanatoasa si cum eu sparg frigiderul mananc orice, si nu ma iau dupa programe mananc dupa 10 seara. Mai ales ca sunt la sala si trebuie sa mananc bine si nu stiu, am auzit ca tree sa mananc din 3 in 3 ore, 6-8 mese pe zi cum si cat. ajutati-ma va rog in legatura cu tot, vorbitimi despre tot, eu vreau sa ma inalt. Adevaru ca e un program destul de incarcat nu as vrea sa ma suprasolicit. Mi`e teama de sala sa nu raman scund si mancarea are un rol iar foarte important, e greu, am auzit iar trebuie sa ma odihnesc dupa sala, inot e destul de obositor ( parkour maxim 2-3 pe saptamana practic, e destul de greu ) somn 1-2 ore pe zi. Cum o sa fac eu toate astea laughing?

4 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Nu fi trist! happy Si eu am 18 ani si am 1, 70 si 70 kg! Sincer si eu ca tine, as vrea sa mai cresc, dar daca m-as apuca de inot sau basket, nu cred ca as face mare lucru! Totul tine de gena, la mine mama e mai mica ca mine si tata e mai inalt. Poate cum spun altii, poate o sa crestem mai tarziu laughing dar sunt multi ca noi. Cei mai multi au 1, 75, deci de la 1, 70 la 1, 75 nu prea se vede mare diferenta! big grin

| Yhugato a răspuns:

Buna am 14 ani si inaltimea de 1, 64 m si practic practic parkour si freerunning de ceva timp.Acum cateva luni m-am apucat si de culturism dar nu s-a intamplat nimic cu inaltimea mea. Practic si alte sporturi gen football, handball ....etc. dar ocazional.NU trebuie sa te sperii pentru ca baietii se inalta cel mai mult in adolescenta de la 14 pana la 20-22 de ani, depinzand de corpul fiecaruia. Eu NU mananc mult dar iau calciu si multivitamine pentru imbunatatirea oaselor, a muschilor, al articulatiilor ..etc. Parerea mea ca trebuie sa ai o alimentatie bogata in proteine si vitamine si ca trebuie sa-ti faci un program in functie de "puterile" tale si de mesele din cursul zilei. Vara cand inoti poti reduce din timpul celorlalte sporturi pentru a-ti face timp liber si pentru asta.
Bafta sper sa te ajute ce ti-am spus. FUNDA?

| NeKuLetzZz a răspuns:

Te torturezi, pe o masa medievala pui pe candva sa te lege de maini si de picioare si sa te intinda laughing. Glumesc, nu e nimica, nu ai de ce sa fi tristi s-a suparat pe statura sa, daca nu sti iti explic eu : uni oameni au mai multi hormoni de crestere intro perioada cum am eu : la 14 ani am 1.75 m si 64 de kg da nu-i nimica fiindca nu cred ca o sa mai cresc mult, cam pana la 2 m laughing da tu o sa crezi esti in categoria aia de oameni care cresc mai tarziu, am un prieten care a terminat liceul si are doar 1.67 si dupa 2 ani a cresc la 1.90 (m-am speriat ) Eu iti recomanda sa joki basket, voley sporturi in care trebuie sa sari, asa iti vei ajusta inaltiemea. FUNDA?

| ThisIsBIS a răspuns:

Fă basket şi o să creştiwinking