| Andra4862 a întrebat:

Buna! Am fost arsă tare de soare și acum mi se jupuieste pielea, cu ce sa ma dau? Ce sa fac? Ma și ustură foarte tare

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Poti aplica gel de aloe vera. Daca nu ai in casa planta poti cumpara de la farmacie, iar acolo iti recomanda oricum inca vreo 10 produse din care sa alegi.Deci nu mai sta asa, daca vrei sa se vindece mai repede.

15 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Buna! Creme, loțiune, mergi la o farmacie mâine.Bafta!

| doctorandus a răspuns:

Eu am patit la fel. Nu m-am dat cu nimic, am rabdat si a trecut. De atunci nu mai fac plaja la Soare.

| haileewatson a răspuns:

Cu crema de arsuri solare. Se gaseste in orice farmacie.
Orice altceva nu te va ajuta, ci iti va inrautati pielea.

Si cand iesi din casa trebuie sa te dai cu crema cu protectie solara!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trece depinde cât de puternica e arsura, asa se face de la arsura. Pisca știu dar nu ai ce face eventual niște creme.

| gigite a răspuns:

Cu iaurt, ca iti ia toata "durerea de arsura!"

| gigite a răspuns (pentru gigite):

Lapte acru/batut, kefir,

| aaanamariaaa a răspuns:

Nu o sa te doară mai mult de doua sau trei zile. Dar mergi la farmacie și ia cicatridina spray, neopreol unguent sau oximed spray, si fa un dus cu apa călduță spre rece, dar nu foarte rece, gen călcâie/temperatura camerei și după aplici spray/unguent. Si sa te ferești de soare o perioada mai ales ca e pielea afectata. Sănătate multa.

| Andra4862 explică:

Măcar există așa ceva?

| dullcat a răspuns (pentru Andra4862):

Ignor-o, e doar un troll.

| ShinigamiX a răspuns:

E la farmacie un spray de arsuri.
Ai grija cu focul... daca nu ai farmacie, sapun si sare.

| dullcat a răspuns (pentru ShinigamiX):

E o idee deloc inspirata.Sapunul adesea usuca pielea (ceea ce e nevoie acum e hidratare maxima, deoarece stratul protector al pielii se decojeste), iar sa aplici sare corespunde cu vorba sa aplici sare pe rana. Va ustura pana in iad si inapoi. laughing

| ShinigamiX a răspuns (pentru dullcat):

Nu sare pe rana. Mai intai sapun apoi sare amestecat cu sapun si apa. La mine a mers mereu. De cand eram mic. A redus ingectia si se vindeca mai repede. Asta ca ceva survival. Mereu ai ulei, sapun sare in casa. Insa asa, intr-o societate civilizata, mergi la farmasy laughing
Foloseam patlagina la tara, mestecata si aplicata pe rana... vraciul

| dullcat a răspuns (pentru ShinigamiX):

Doar pentru ca la tara a mers pentru unii cu piele groasa, nu inseamna ca merge pentru toti. Am mai vazut asa fete inspirate care au aplicat ulei si apoi s-au dus la spital, deoarece acesta blocheaza caldura in piele, inrautatind arsura.Fiecare face cum il duce capul.