| 1Lily a întrebat:

Buna am luat o vopsea saten deschis si este permanenta. Stiti cat tine vopseaua permanenta, daca curge si daca este mai periculoasa pentru firul de par? fundabig grin

Răspuns Câştigător
| Juicy a răspuns:

Buna! Cu siguranta ca vopseaua permanenta afecteaza firul de par.Chiar daca dureaza pana la 10 spalari, aceasta vopsea este cea mai agresiva de pe piata. Daca insa alegi aceasta cale, parul trebuie lasa-l cam 4 saptamani pna la urmatoarea vopsire. Poti insa incerca ceva natural sau sampon colorant, nuantator. Samponul dureaza cateva saptamani, iar nuantatorul sub forma de spray cateva zile.Cel mai recomandat ar fi o vopsea naturala, pentru. aceasta poti merge la farmacie sau la plafar... Funda?

4 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Vopsea permanenta sau demipermanenta

Vopseaua de par clasica este cunoscuta sub numele de vopsea de par oxidanta( contine amoniac).

Are capacitatea de a schimba culoarea si nuanta parului, in urma reactiilor chimice si a schimbului de pigmenti.

Vopseaua demipermanenta spre deosebire de vopseaua permanenta, nu contine amoniac.

Ea coloreaza parul ton pe ton sau spre mai inchis, depune pigmentii in straturile superioare ale firului de par durabilitatea fiind pana la 24-26 de spalari.

| maftei a răspuns:

Eu ma fac cu vopsea permanenta de mult timp si nu am nimic.E normal ca daca ei asa si te gandesti toate afecteaza parul.Si depinde cat de des te speli tu pe cap si cum antretii culoarea ca sa reziste mai mult timp

| DianaScorpio a răspuns:

Vopseaua de par permanenta te tine destul de mult! Daca folosesti si sampon pentru par vopsit si pentru a mentine culoarea, te va tine si mai mult. De curs, nu curge.
Cat despre periculoasa...trebuie sa fii constienta ca orice vopsea de par este periculoasa. Mai nou au aparut anumite nuante de vopsele de par fara amoniac, acelea sunt mai ok.
Procedeul este in felul urmator cand te vopsesti: vopseaua crapa firul de par in mai multe locuri pentru a putea patrunde pigmentii din ea in el. Parului ii ia aproximativ 2 saptamani sa se "recupereze" dupa acele crapaturi pe firele sale (bineinteles, cu ochiul liber imposibil de depistat). De aceea dupa ce te vopsesti, timp de 2 saptamani parul este foarte fragil. Sunt unele vopsele care au in ele un pliculet cu balsam cu care sa te dai imediat dupa vopsire special pentru acest lucru.
Dar eu una zic ca merita. Plus ca exista foarte multe produse de ingrijre a parului daca chiar te ingrijoreaza asta asa de mult.

| MicaViolonista a răspuns:

Tine pana la 10 spalari si afecteaza firele de par...Cel mai bine e sa folosesti vopsea naturala.Ptr asta trebuie sa te duce la coaforbig grin