| Christiana03 a întrebat:

Am mare nevoie de un remediu natural pentru a indeparta cearcanele.Dar unul eficient si care stiti ca este bun.Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| Yasemyn a răspuns:

Hey...

Cearcanele de sub ochi sunt o conditie des intalnita a pielii, problema avuta de multe persoane. Din cauza lor, o persoana va arata mai in vasta si mai obosita. Uleiul de ricin este unul dintre remediile naturale care poate fi de ajutor pentru indepartarea cearcanelor si a pungilor de sub ochi cauzate de lipsa de somn, stres, oboseala, etc. Comparativ cu alte creme care contin substante dure, uleiul de ricin este organic, nu contine substante chimice sau artificiale daunatoare pentru piele si este mult mai ieftin.

Alte beneficii ale uleiului de ricin
Atat in medicina populara cat si alternativa, uleiul de ricin amelioreaza multe boli. Gratie ingredientelor sale unice de vindecare, uleiul de ricin este utilizat pentru atenuarea constipatiei, induce travaliul, trateaza sciatica, sustine cresterea parului, stimuleaza sistemul limfatic. etc.
Utilizarea de ulei de ricin este o modalitate ieftina, usoara si eficienta de rezolvare a multor probleme de sanatate.

Cum se foloseste tratamentul de ulei de ricin pentru zona ochilor?
Aplicarea de ulei de ricin pentru zona ochilor este destul de simpla:
1. Inainte de a merge la culcare, se va unge zona din jurul ochilor cu o cantitate mica de ulei de ricin.
2. Se va lasa uleiul de ricin sa actioneze peste noapte (acesta face minuni in tipul somnului).
3. Dupa trezire, zona se va spala cu apa din abundenta.
4. Se va face acest lucru in mod regulat, timp de mai multe zile pentru obtinerea unor rezultate eficiente.
Daca uleiul de ricin se va utiliza consecvent in fiecare seara inainte de culcare se va observa o diferenta. Cearcanele de sub ochi se vor diminua si pielea va capata un aspect mai tanar, de-a lungul timpului.

Si eu l-am folosit si intr-o saptamana cearcanele s-au mai ameliorat!

Bafta:*

| Christiana03 explică (pentru Yasemyn):

Dar de unde pot procura acest ulei? Din farmacii?

8 răspunsuri:
| Destyny a răspuns:

Si eu am nevoie de unul daca gasesti te rog anunta-ma

| Katoky a răspuns:

Buna!
1. Felii de cartof crud. Face parte dintre cele mai cunoscute şi eficiente tratamente naturale împotriva cearcănelor şi pungilor de la nivelul ochilor. Aplică-le seara înainte de culcare şi lasă-le câteva minute pentru a acţiona. Dimineaţa vei avea o surpriză plăcută. Repetă tratamentul de cel puţin 3 ori pe săptămână.

2. Suc de castraveţi. Fie că îl aplici cu ajutorul unor dischete demachiante, fie că aşezi direct feliuţe de castravete pe ochi, castravetele te va ajuta să redai luminozitate pielii din jurul ochilor. Lasă-i timp de acţiune aproximativ 15 minute.

3. Ceai verde. Nu numai consumat aduce beneficii. Păstrează-l la frigider şi aplică-l sub formă de comprese pe ochii obosiţi.

4. Smochine. Un alt remediu delicios care şi-a dovedit eficienţa în timp este smochina. Taie o smochină proaspătă pe jumătate şi aşaz-o pe ochi. Lasă-le 10-15 minute şi apoi clăteşte cu apă calduţă.

5. Ulei de migdale şi ulei de măsline. Extrem de hrănitoare pentru piele, aceste uleiuri hidratează, reduc ridurile şi te scapă de cearcăne.
Masează-ţi pielea cu ulei în fiecare seara şi vei avea numai de câştigat.
sau
Masca cu lapte - Odata ce laptele este recit bine inmoaie două tampoane în el şi pune-le pe ochii tăi. După 15 minute puteţi clăti bine. Folosiţi timpul in care actioneaza ca o scurtă şi veselă vacanţă in pat si relaxeaza-te. O alta versiune a acestei masti este de a folosi lapte prafamestecat cu puţină miere. Apoi se aplica pe ochii amestecul. Timpul de actionare este acelaşi – 15 minute. Efectul este instantanu şi veţi observa imediat diferenta.

Masca cu castraveti si cartofi - Castravetii şi cartofii au proprietati anti-inflamatorii, care ne ajuta sa facem fata cu cercurile intunecate de sub ochi. Se fierbe un cartof mediu si se amesteca bine. Castravetele, de asemenea, trebuie să se piseze. Ambele componente sunt amestecate pentru a forma o pasta aproape lichida. Inmoaie doua tampoane de bumbac în piure, apoi puneţi-le pe ochi timp de aproximativ 20 de minute. Apoi, clătiţi bine cu apă. Excesul de pastă poate fi depozitat în frigider până la 3 zile. Păstraţi-l la îndemână în cazul în care reapar cercurile intunecate. Efectul este mai bun atunci când piureul este răcit în prealabil.
Mai poti folosi si demachiantele pe care le uzi dimineata cu apa rece le storci un pic, le pui pe ochi si le ti 30 sec.(mie imi merge aceasta metoda)
Te pup!

| Bogdan_Diana_Didona_1975 a răspuns:

Cauta si pe diana-bb.blogspot.com

| Theo2003 a răspuns:

Poti sa pui cartofi sau cartofi pe ochi vreo 20 min.+poti sa-ti faci o crema din patratele de ananas si iaurtsi sa dai cu ea pe cearcane si ploape+poti sa iti umezesti cearcanele o ora odata la 5 min. si cu toate astea vei scapa total de cearcane