| dxnyWhz a întrebat:

Buna,am o alunita mica de culoarea pielii și puțin ieșită în relief pe zona faciala, am fost la 2 dermatologi și amândoi mi-au spus ca nu prezintă un risc și nu ar avea rost sa o scot, dar pe mine ma deranjează cosmetic. Stie cineva cum pot scapa de ea cumva sa se usuce și sa cada?

5 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Tot cu un dermatolog.
Va trebui sa îți facă o incizie și să îi scoată rădăcinile de tot, din câte știu.
Mai întreabă și la alți dermatologi

| Furnicuta000 a răspuns:

De ce alegi sa te pui in pericol astfel, sa risti infectii, cicatrici si alte probleme in loc sa dai cateva sute de lei la un medic sa ti le scoata chirurgical cu anestezie locala si cicatrici minime?
Nu exista dermatolog care sa refuze sa scoata o alunita daca tu ii spui ca te deranjeaza estetic

| dxnyWhz explică (pentru Furnicuta000):

Eu as fi dat crede ma, dar am întrebat și mi au spus ca nu se mai scot astfel de alunite care nu prezintă niciun risc. unul singur mi-a spus ca se baga sa o scoată dar îmi va rămâne cicatricea mult, mult mai mare faţa de alunita

| Furnicuta000 a răspuns (pentru dxnyWhz):

Poate s-a referit ca nu se scot alunitele care prezinta risc pe baza de asigurare, adica decontat de CAS. Dar daca vrei sa platesti gasesti sute de dermatologi in tara asta care scot alunite la cerere. Doar cauti pe google o clinica in orasul tau, te programezi si asta e tot

Răspuns utilizator avertizat