| bianca6565 a întrebat:

Buna! Am o intrebare, ieri mi-am pus ulei de ricin in par si am stat cu el aprox 2 ore
dupa ce mi l-am spalat si s-a uscat s-a putut observa foarte bine, mai ales in partea din spate, ca parul era gras, din cauza uleiului.
Astazi m-am spalat iar, dar uleiul tot in par a ramas si parul pare gras dupa uscare.

Ce pot face?

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Uleiul de ricin nu trebuie turnat asa random pe par, ci se dilueaza cu un ulei vegetal mai slab ca densitate, altfel patesti ce ai descris aici.
Pune bicarbonat de sodiu in sampon si maseaza zona in care a ramas uleios.E un adevarat ajutor la bucatarie, inofensiv in ce priveste sanatatea, foarte bun atat la indepartat uleiul cat si pentru curatare sau frecat in loc de prafurile obisnuite ca ajax sau altele.Eu amestec uneori in sampon pentru a exfolia pielea scalpului, unde se depune acel build up specific tuturor produselor de ingrijire a parului.https://naturalhysteria.ro/ce-este-build-up-ul-si-cum-scapam-de-el/

| bianca6565 explică (pentru dullcat):

Daca m-am spalat deja de prea multe ori in intervalul de timp de 24h nu cred ca ar mai fi o idee momentan sa ma mai spal o data cu bicarbonat de sodiu, ci abia data viitoare cand m as spala in mod nornal pe par, sau ar trebui sa folosesc acum?

| dullcat a răspuns (pentru bianca6565):

Cum consideri tu.De exemplu eu nu cred ca as vrea maine la scoala/lucru sa se vada parul uleios.E drept ca probabil va fi si ceva mai uscat dupa atatea spalari in interval mic de timp. Eventual iti poti prinde parul in vreun fel astfel incat sa nu se vada? Sa folosesti sampon uscat iarasi e o solutie buna. Daca pe tine nu te deranjeaza, again no problem, il poti spala putin mai incolo.