| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Am o intrebare. Vreau sa ma vopsesc blond foarte inchis, dar părul meu este negru deschis, putin şaten pe la varfuri. Nu vreau sa il decolorez pentru ca am auzit/vazut ca arde parul destul de mult. Exista o posibilitate mica ca atunci cand aplic blondul pe parul meu sa se deschida macar putin?
(Nu m-am vopsit pana acum niciodata).

Răspuns Câştigător
| TsuyuAsui a răspuns:

În primul rand, nici sa nu te gândești sa te vopsești acasă! Vopseaua din comerț conține foarte mult amoniac și chiar dacă spune că este fără, conține o substanță ce înlocuiește amoniacul și este același lucru. Și în plus vopseaua din comerț are foarte mult pigment și iese foarte greu, chiar și la salon.
În al doilea rand, dacă ești șatena închis nu ai șanse sa devii blonda doar din vopsea. Necesita decolorare. Calmează-te! Decolorarea arde parul doar dacă este foarte puternica sau dacă este făcută acasă. Cel mai bine ar fi sa te duci la un salon bun, la care sa te decolorează și sa te vopsești. Nu îți vei arde parul dacă oxidantul este slab (de 6 la suta) și dacă dai cu ulei pe par zilnic sau măcar o data la câteva zile. Și parul tău fiind natural, nevopsit, se va decolora mai repede, asa ca sunt sigura ca nu se va degrada tare.
Sper ca te-am ajutat! Nu uita, NU TE FACE ACASĂ, ÎȚI STRICI PARUL!

| Bondarel99 a răspuns (pentru TsuyuAsui):

Pe langa asta, de obicei nu iese blond deschis din prima (ci cu tente de galben sau portocaliu), chiar si la salon te decoloreaza de 2-3 ori pana sa obtii blond foarte deschis. E foarte greu cand ai parul brunet.

| FolosescTpu a răspuns (pentru TsuyuAsui):

Mersi pentru sfaturi, apreciez enorm!

8 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Trebuie sa folosești o vopsea care are decolorant in ea. In gama Garnier Color Naturals era asa ceva. Putea deschide parul închis foarte mult, dar nuanta iesita e un fel de portocaliu. Nu vei obtine culoarea dorita dintr-o singura incercare.
Brunetele care vor sa se faca blonde trebuie sa se decoloreze mai intai. Preferabil la coafor ca sa nu aiba surprize neplăcute.

| FolosescTpu a răspuns (pentru Lioana):

Nu vreau sa fie blond, vreau doar sa fie putin mai deschis. Mersi mult pentru sfaturi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai putea incerca sampon colorant(merge dupa cateva spalari ) sau vopsea semi-permanenta fara amoniacwinking cauta pe net si gasesti

| FolosescTpu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, mersi mult pentru sfat!

| Aurora99 a răspuns:

Sincer,cu toate riscurile,maica-mea s-a facut blond platina vopsindu-se acasa cu Elseve fiind natural bruneta.dar procesul a fost lung, caci n-a vrut sa-l oxideze si a tot perseverat in a se vopsi asa, incat intr-un an, intr-adevar, zici ca-i Marilyn Monroe

| ElenaNV a răspuns:

Se poate să-ți iasă pentru că nu ai mai fost vopsită până acum. Poți întreba la magazinul de unde te duci să-ți cumperi vopseaua. Dacă nu îți iese te poți decolorat pentru că nu arde atât de mult părul daca te face cineva care se pricepe, cum ar fi la salon. Multă baftă!