| MojooJoj0 a întrebat:

Am o problema : am tenul gras! am incercat o gramada de creme,sapunuri,corectoare dar nu isi fac efectul cum trebuie! De exemplu momentan folosesc un sapun de la Oriflame care intratevar curata si imi netezeste tenul dar sa imi reduca cosurile,nu!; si o crema de la elmiplant care imi matifiaza tenul foarte bine si imi tine sub control excesul de sebul dar sa indeparteze cosurile mai greu! Nici nu ma machez si as vrea sa am o piele mai ok,sa pot iesi in lume...A, am si porii dilatati! Daca stiti ceva-minune(as prefera foarte mult sa fie facut in casa,nu conteaza ce,cat mai multe,ceva de curatare, exfoliant, masca... ceva ce v-a ajutat si pe voi)multumesc pentru timpul acordat si cel mai util raspuns va primi funda!

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Cosurile nu au legatura cu faptul ca tenul tau e gras.
Daca folosesti crema aia de la Elmiplant si-ti face bine, reduce sebumul, continua oricum cu ea.
Pentru cosuri iti recomand crema antiacneica de la Avene; e singura care a avut efect pentru fata mea. O iei din farmacie, e mai scumpa ( 50 lei) dar efectul e spectaculos.
Cit despre tenul gras in sine, sa stii ca esti si avantajata pentru viitor: este tenul care se rideaza cel mai greu! Stiu ca acum nu vezi nici o parte buna, dar mai tirziu va conta.happy

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca ai multe probleme cel mai bine sa mergi la dermatolog. EU iti recomand si sa renunti la sapun pentru fata pentru ca sapunul oricat de minunat l-ar prezenta producatorii tot e prea dur pentru pielea sensibila de pe fata. Excesul de sebum il rezolvi foarte usor cu o pudra matifianta http://therhythmofheels.wordpress.com/......ed-powder/
pentru porii dilatati incearca baile de aburi

| Coco2730 a răspuns:

Michelia ti-a dat un sfat foarte bun. Crema antiacneica de la Avene este foarte buna. Eu am folosit un medicament extraordinar de bun si ieftin, insa pentru el trebuie sa-ti asumi riscul ca in primele 2 saptamani o sa arati mai rau. Este chiar o crema minune. Eu am folosit-o de doua ori. Prima oara am folosit-o o luna de zile si fata mea curata si perfecta a durat vreo 2-3 luni. Apoi am reluat tratamentul cu Retinol A(asa se numeste crema, costa in jur de 15 lei) pentru inca o luna si de atunci nu mai am cosuri. Se intampla doar sa mai am puncte negre, dar fiindca uit sa folosesc scrubul un fiecare saptamana. Oricum, cauza punctelor negre e diferita de cauza punctelor albe. A, daca folosesti aceasta crema, foloseste-o doar seara, niciodata dimineata.

| ellutza a răspuns:

Pentru cosuri sunt produsele speciale de la Clerasil. Iar naturiste... comprese cu ceai verde in care pui cateva picaturi de lamaie, sau masca de argila dupa care o indepartezi cu discuri inmuiate in ceai verde

| violetajustme a răspuns:

ZYNERIT! eu folosesc si este foarte puternic daca te dai in exces oricat de gras ar fi tenul, el ti-l usuca. ma dau de 2 luni dupa prima luna sau vazut rezultatele si acum nu am tenul nici gras nici acneeic nici uscat este normal ...asa cum am vrut demult sa fie