| WarmHeart a întrebat:

Am o problema am tot schimbat samponurile de par si mi-a aparut matreata, cum credeti ca pot scapa de ea? Funda. happy

Răspuns Câştigător
| Adina77 a răspuns:

Nu te usca pe par cu uscatorul, lasa sa se usuce liber.
Uscatorul usuca prea tare pielea capului.Care se descuameaza.
Nu mai schimba samponul,nu mai folosi un timp gel de par, ceara, spuma.
Antimatreata poti folosi samponul Nizoral.
Succes.

8 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Eu folosesc de mai mult de 15 ani sampon pentru copii, nu face matreata, o si vindeca, nu e nevoie de balsam ca nu incurca parul si e si mult mai ieftin ca cele pentru "adulti".

| petrica1111 a răspuns:

Ori cu un sampon foarte simplu, cum ar fi cel de urzica, ori cu niste ceai de menta.

| corinusdeplus a răspuns:

Buna,nu este ceva rau sa schimbi sampoanele(asta nu foarte des)pentru scalpul se obisnieste cu ingredientele samponului si nu mai reactioneaza la el.Eu una scap de matreata doar folosind H&D varianta cu menthol care este pentru parul gras si cel ocean energy pentru revigorarea lui.Nu ta astepta sa faca minuni de la prima spalare si neaparat incearca sa renunti la cosmeticele aditionala:gel de par,spuma, ceara, fixativ etcSper ca ti-am fost macar un pic de ajutor si succes pe viitor.

| OFetitsaRoz a răspuns:

Poti scapa de ea cu sampon Nizoral si sa nu mai schimbi samponurile sa ramai la unul singur...de exemplu heden sholders. Funda?batting eyelashes

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns:

O metoda veche ar fi sa te dai cu petrol pe par inainte de a face baie sau sa folosesti acelasi sampon tot timpu fara sa il schimbi din saptamana in saptamana

| donnatella a răspuns:

Buna :*. Ar trebui sa incerci un sampon Gerovital sau Revital sa scapi de matreata si sa iti intareasca firul de par. Poti folosi toata gama Revital sau daca nu ai un par cu probeleme poti incerca Garnier sau Loreal. Dar ideea e sa nu le schimbi foarte des. Eu folosesc TONY & GUY sau Kerastase ...sunt putin mai scumpe dar rezultatele sunt surpinzatoare! Si mie mi se intampla sa am un fel de cojite asa in par dar la salon cand ma duc ma spala asa de bine incat "cad ". Incearca sa te samponezi bine de 2 ori odata pe lungimea parului, a doua oara in tot parul insistand la radacina cu un masaj usor al scalpului si dupa balsam. Clateste foarte bine parul! Sper ca te-am ajutat :* funda?

| DeeaDeeyu a răspuns:

Nizoralul este foarte bun, poti scapa de matreata si intareste si firul. Insa este putin cam costisitor, in jur de 40 de lei o sticluta de 60 ml. Cand mi se ingrasa f des si incepe sa cada si apare matreata folosesc gaz [se gasea acum ceva timp]. Intreaba`ti bunicii si parintii daca au. Se pune gaz [ nu in exces] si se lasa 2 ore. Parul trebuie invelit cu un batic, o caciula, apoi se spala. Multa bafta!:*