| diiix a întrebat:

Am o problema.:-sParul meu se murdreste foarte repede si are multa matreata! Ce as putea face? Am incercat toate sampoanele posibile si imposibile...nici un rezultatstraight face. Stiti voi ceva pentru mine?happy Multumesc >anticipat!big grin

9 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Samponul trebuie schimbat la 3 luni pentru ca parul se obisnuieste cu el si devine gras, posibil sa apara si matreata.
In aceeasi situatie ma aflu si eu.Este vesnic gras si am multa matreata.Acum ma spal cu Syoss si vad ca e mai ok.Nu mai e ca inainte.Incearca si tu.Aaa, si inainte sa te speli cu o jumatate de ora amesteca 2 oua(in caz ca ai parul lung foloseste doua oua, daca e parul scurt doar 1 ou) si adauga 1 lingurita de miere.Amesteca bine dupa aplica pe par si stai o jumatate de ora si apoi te speli cu sampon + balsam.Foloseste putin balsam deoarece parul poate fi gras si din cauza asta.Acea masca face parul mai matasos, nu mai e nici gras si eu folosesc masca si atunci cand vreau sa il incretesc cu spuma.Bafta!

| diiix explică (pentru PamfleticaTotHellenne):

Iti multumesc! O sa incerc!

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru diiix):

Cu placere.Eu cred ca o sa functioneze "lotiunea".

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Aaa,nu iti recomand produse de la Avon/Oriflame, vorbind despre ten si par.Am incercat si eu si chiar nu au adus niciun beneficiu parului.Iti spun asta, din proprie experienta.

| tuGatita a răspuns:

Deci...majoritatea sampoanelor de pe piata nu te vor ajuta. eu am aceeasi problema ca si tine. si tot ce ti-a recomandat Baloo am incercat..in plus si altele si nu m-au ajutatstraight face depinde si de fiecare par. eu am luat mai demult de la farmacie naturista un sampon antimatreata cu extract de urzica, am dat 6 lei..intr-o luna m-a ajutat, dar am renuntat la el din cauza ca era cam slab, adica trebuia sa pun mult, avand parul lung. mergi la plafar si vezi ce ti se recomanda. produsele nici nu sunt scumpe si folosite in timp poate vor da rezultate. fiind naturale nu iti vor face mai mult rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sampon de par(folosesti 1 data pe saptamana):
-Nivea anti matreata for men cu menta
-Shauma anti matreata for men
-Avon sampon anti matreata
Balsam de par:
-Gerovital plant pentru reparare
-Nivea diamond gloss
Totodata, mananca corect, fructe si legume si sanatos.

| diiix explică (pentru anonim_4396):

Daca o sa-l folosesc doar o data pe saptamana o sa mi se murdarasca.Mai ales daca folosesc balsam

| Farmec a răspuns:

Iti recomandam samponul antimatreata cu ichtiol din gama Gerovital Plant Tratament (http://farmec.ro/......)Datorită combinaţiei inovative de principii active acţionează delicat, dar eficient asupra pielii capului, reglează nivelul seboreic, calmează iritaţiile, inflamaţiile şi elimină mătreaţa. Este recomandat a se utiliza şi în dermatita seboreică şi psoriazis.

| Maciuca_Marina_Adriana_Beatrice_1987 a răspuns:

In primul rand, daca folosesti balsam de par, nu uita sa eviti sa-l aplici pe radacini, deoarece acesta cauzeaza matreata si cojile. Balsamul se aplica pe tot parul dar fara sa atingi cu el pielea capului. In al 2-lea rand, fructele si legumele sunt de mare ajutor pentru ca scalpul tau sa-si ia vitaminele necesare. Iar in al 3-lea rand cauta sa nu iti schimbi samponul f des. Binenteles ca si daca vei fii atenta de-acum inainte la toate aceste amanunte, rezultatele se vor vedea peste cateva saptamani si nu imediat. In aceeasi situatie am fost si eu, dar am reusit sa-mi revin prin aceste metode si-acum parul meu este mai lung de fund, curat si sanatos.