| julijulianna a întrebat:

Am incercat aproape toate sampoanele impotriva matretii si nici un rezultat, tot am matreata. Cu ce as mai putea sa incerc sa scap de matreata?

Răspuns Câştigător
| stina a răspuns:

Exista samponul Nizoral in magazii. Cred ca e in jur de 40 ron. Dar sigur dupa 2 spalari scapi. Si il pastrezi acolo, ca sa il folosesti cam de 2 ori pe luna. La toate persoanele pe care le-am cunoscut eu - inclusiv ex-ul cu care locuiam - efectul a fost de milioane, zapada a disparut

20 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Selegel. In farmacie. Se recomanda spalarea de 3 ori pe saptamana. Dupa spalare se recomanda un balsam, nu conteaza de care, oricum de calitate, care se aplica doar pe par, evitandu-se scalpul. Dupa samponare se limpezeste foarte bine parul. Un secret, parul se recomanda a fi spalat si mai ales limpezit cu apa mai rece, apa calda contine clor care irita scalpul, fiind o cauza in producerea matretii. Cine isi permite se poate limpezi pe par cu apa minerala, spala si limpezeste foarte bine parul.

carla
| carla a răspuns:

Incearca de urzica de la Elmiplant. Daca nu, cel mai bine ar fi sa consulti un medic sau cel putin intreaba framacistul sa-ti recomande produse specializate ce se gasesc numai in farmacii.

| retrogrobian a răspuns:

Iti recomand sa consulti un dermatolog, intrucat matreata este o afectiune (minora, ce-i drept) a scalpului. In orice caz, exista mai multe tipuri de matreata si, pentru a te trata impotriva ei, trebuie sa stii exact ce trebuie sa combati.

| valyb a răspuns:

Matreata nu e ceva de care sa scapi usor. De fapt scapi foarte greu, din moment ce scalpul tau e predispus sa faca matreata. Din punct de vedere al unui om care are matreata si care se trateaza iti pot spune ca Pre-Tratamentul, Samponul si Fiolele de la Artego (produse profesionale pentru coafor) au dat rezultate la mine. Pentru cine e interesat se gasesc pe site-ul okazii.ro

| Gregory a răspuns:

Salutare! Uite care este reteta mea: iei un vas si pui in el 50 ml ulei de masline extravirgin si apoi mai torni 20 de picaturi de ulei esential de Ti tree (Melaleuca alternifolia), care se gaseste la plafar (ce-i drept mai greu, pentru ca asa este in lumea aceasta tot ce este bun este si greu de gasit; dar insista si cauta).

Aborigenii din Australia folosesc acest ulei esential din vremuri ancestrale (stramosesti) datorita efectelor extraordinar de potente in ceea ce priveste actiunea antibacteriana, antivirala, antifungala si in anumite combinatii chiar antiparazitara si antioncogena (anticancerigena).

Acest preparat bine omogenizat (amestecat) se aplica pe par ca o masca de 3 ori pe saptamana (luni, miercuri, vineri). Se tine timp de 1 ora, iar capul trebuie sa fie acoperit cu o folie de plastic sau orice altceva ce il poate acoperi si mentine umed. Dupa se inlatura cu un sampon pe baza de zinc pirition (Pétrol Hahn - costa putin peste 10 lei, Blu Cap - maxim 30 lei etc.) sau daca nu reusesti sa gasesti, poti folosi un sampon pe baza de sulf cu o concentratie de minim 5, maxim 8%.

Si eu am probleme cu matreata. M-am pricopsit cu ea de la un salon pentru ingrijirea parului (asa ca mare grija). Am folosit mai toate produsele. Insa Dumnezeu m-a ajutat si cu ajutorul sfatului celui mai bun prieten al meu am cumparat samponul Petrol Hann (cel impotriva matretii are ambalajul de culoare albastra). Dupa 1 luna am scapat de ea, insa cand m-am dus in alta parte, iar m-am ales cu dansa, asta pentru ca igiena la noi in tara cam lasa de dorit. Acum continui sa folosesc samponul respectiv si sper ca intr-o buna zi sa scap defintitiv de ea, lucru care doresc sa se intample tuturor care au aceste probleme! Doamne ajuta!

Revenind la reteta. Dupa ce ai terminat etapele respective astepti sa vina ziua de duminica. In dimineata zilei respective te speli cu samponul in cauza, iar dupa aceea te clatesti cu ceai de urzica (preparat de tine), care sa fie foarte concentrat. Nu-ti usuci parul, ramai cu el umed si iar te acoperi pe cap cu o folie sau cu orice altceva care sa-ti-l mentina ud pe parcursul a minim 1 ora. Urmezi aceasta schema terapeutica timp de minim 1 luna. Efectele sunt garantate! Sanatatea cere sacrificii! Mult succes happy

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Clear din parti... eu am incercat si sampoane medicinale si de un milion si tot nu a avut rezultat - ba chiar era mai densa matreata.
Incearca cu niste sampoane pe baza de mai multe vitamine - in genul celor de la Hemel sau de la CaliVita, posibil sa dea rezultate.
Dermatologul iti va da, cel mai probabil, si niste medicamente, pe care sa le iei zilnic.

| unuzero a răspuns:

Tunde-te zerowinking efectul este garantat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu samponul Ketodar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Samponul antimatreata de la Vichy. Costa cam 60-70 de lei. Functioneaza de la primul tub, cam ingrasa insa parul. Din experienta mea mai trebuie insa facute din cand in cand pauze de la samponul asta, pentru ca de la un moment dat nu mai functioneaza. Eu folosesc Vichy-ul, apoi alternativ orice altceva si apoi revin la Vichy cand imi reapar problemele.
Succes happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elocom! de la farmacie. e un unguent pe care il aplici pe scalp cu vreo 15-20 de min inainte sa te speli pe cap si pe urma te speli normal. faci asta de fiecare data cand te speli, pana scapi de matreata, si odata la 3-4 spalari dupa. costa vreo 15 ron o sticluta care iti ajunge de 2 -3 ori. si sampon... Duchry am folosit eu, si Herbology, speciale pr matreata, dar singure n-ar fi facut mare branza (am incercat)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu Clear.
E foarte bun.
Sau mai poti folosi pastile de Nizoral puse in samponul anti-matreata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le-ai încercat şi pe cele de la firmele de cosmetice, de la Avon sau Oriflame?

| Cbn_Monica_1977 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca sunt extrem de daunatoare scalpului, am folosit si am avut probleme destul de mari din cauza folosirii lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa folosesti un sampon mai soft...si sa-ti faci mai multe masti naturale. dupa fiecare spalare poti sa-si masezi scalpul cu otet. lasi 10 min si clatesti cu apa caldutzahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am incercat un tratament format dintr-un sampon+lotiune. Sunt niste produse naturiste, care imi tin matreata la distanta, iar scalpul este aerisit. Functioneaza atat pentru matreata uscata, cat si pentru cea grasa. DEtalii aici: http://www.biostil.net/antimatreata/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elocom crema, se gaseste in farmacii si costa in jur de 15 lei. E NEMAIPOMENIT! La mine a dat rezultate de la prima folsire, si care ma luptam de ani buni cu problema asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De un timp încoace am inceput să am si eu astfel de probleme. Mi s-a spus că poate e din cauza schimbării de climă pe care am avut-o in ultima perioada clatorind. Asa că eu tot am nevoie de ceva sfaturi practice. sper sa găsesc aici soluția ideală...

| ane_2757 a răspuns:

Sampon antimatreata cu extract de plante BIO care actioneaza impotriva matretii, intareste radacina firului de par si previne despicarea acestuia; cu continut bogat de ingrediente bio ideale pentru. parul cu tendinta de ingrasare, cum ar fi roinita, menta, arnica, musetelul, coada soricelului, vasc. (pentru detalii: anema33@yahoo.com)

| vladgidea a răspuns:

Clear. Nu vei scapa de matreata imediat. Insista si spala-te de 2 ori pe cap

| lucara a răspuns:

Buna! poti incerca sa pui in samponul cu care te speli 1-2 pastilute de "NIZORAL" sau "KETOCONAZOL". pastilutele le zdrobesti si pulberea o pui in flaconul de sampon api agiti bine.rezulatatele nu apar imediat dar ai sa vezi ca e de folos.