| Mehh675 a întrebat:

Bună, am observat că de ceva timp nu mai am părul la fel, înainte îl aveam pufos, cu volum, acum nu mai e așa, pare uscat și deși îl spal, tot pare murdar. Poate e pentru că folosesc placa. N-am folosit placa o perioada, doar foarte rar. Și era totul ok cu părul meu, dar am mai folosit placa și inainte de asta, ca acum, mai des, dar părul meu nu era așa. Aveam înainte părul gras, după 2 zile trebuia să-l spal, dar nu știu din ce motiv nu mai e așa. Poate e pentru că am luat un tratament pentru coșuri. și îmi usca fața, nu mai aveam tenul gras. Și cred că la fel s-a întâmplat și cu părul meu. Folosesc uscătorul de păr, pentru că dacă îl las ud peste noapte, mă trezesc dimineata cu el în toate părțile. Și dacă nu folosesc placa, nu-mi stă părul deloc. Am și vârfurile despicate, mă gândesc să mă tund. Dar nu știu dacă rezolv și problema cu volumul. Mă poate ajuta cineva? Ce ar trebui să fac și de ce credeți că mi s-a schimbat părul atât? De ce nu mai e pufos ca înainte și pare mereu murdar?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunta la folosirea placii o perioada ( o luna, doua sau cat e necesar ca parul tau sa-si revina cu adevarat ), n-are sens sa te apuci acum sa-ti repari parul daca tu continui sa il arzi si deshidratezi folosind placa. Poti sa-ti impletesti parul seara sau sa gasesti tot felul de coafuri ca sa arate bine. Varfurile oricum trebuie tunse, daca le lasi despicate o sa se despice tot mai mult si o sa fie necesar sa tunzi mai mult din el ca sa scapi de toata partea despicata.

Tratamentele interne pentru acnee reduc activitatea glandelor sebacee din tot organismul, cum scalpul s-a uscat din cauza lipsei secretiei de sebum pe perioada tratamentului, acum activitatea glandelor sebacee este mai mare pentru ca simt nevoie sa acopere deficitul resimtit. Este foarte posibil ca starea parului tau sa se fi inrautatit si din cauza vremei, iarna parul si scalpul au mai mult de suferit.

Ca sa le mai potolesti activitatea glandelor poti sa iti aplici ulei de jojoba / samburi de struguri / argan etc. ( alege un ulei care nu este foarte gras, uleiurile mai grase precum cel de migdale, masline sau avocado poti sa le aplici o data pe saptamana sau la doua saptamani ), primind portia necesara de ulei, nu o sa mai simta nevoia de a produce mai mult sebum. Aplica uleiul si pe lungimea parului, este nutritiv si o sa te ajute. Stai cu uleiul cat poti tu de mult, indicat ar fi sa folosesti uleiul inainte de fiecare spalare si sa-l ti minim 30 minute.

Evita balsamurile si mastile din comert, contin tot felul de ingrediente iritante care de fapt usuca firul de par dar fiind prezente si ingrediente care formeaza o pelicula pe firul de par tu nu iti dai seama initial ca iti deterioreaza parul. Eu nu am mai folosit balsam de ani buni, o perioada a fost sfant pentru mine si il foloseam zilnic, in scurt timp parul meu s-a facut praf. :))

Inlocuieste samponul pe care-l folosesti acum cu un sampon bine formulat. Acum ce sampon utilizezi? Maseaza foarte bland scalpul si clateste temeinic ca sa nu ramana sampon. Nu utiliza apa fierbinte.

Samponul Balea Med Ultra Sensitive ( il gasesti in magazinele DM - costa 10-11 lei ) - nu contine iritanti, are surfactanti/agenti de curatare blanzi si multe ingrediente benefice pentru scalp precum : Glycerin, Panthenol ( vitamina B5 ), Niacinamide ( vitamina B3 ), Tocopherol ( Vitamina E ) si Lecithin. Glicerina si Pantenol-ul sunt umectanti - mentin nivelul de hidratare.
https://www.dm.de/balea-shampoo-ultra-sensitive-p4010355795809.html

Ca sa imbunatatesti samponul poti sa adaugi in el keratina vegetala, daca vrei sa te complici putin poti sa-ti cumperi o baza de balsam pe care sa o folosesti ca masca ( produsul este bine formulat ) si in care sa adaugi keratina vegetala, glicerina si pantenol. Baza contine " uleiuri vegetale organice (măsline, jojoba, floarea soarelui), unt de shea organic și pudră de aloe vera organică. ". Citeste cu atentie fisa fiecarui ingredient si noteaza pe recipient data fabricarii lui pentru ca produsul in care ai adaugat alte ingrediente este valabil 3 luni iar baza de la desigilare este valabila 9 luni.

https://www.elemental.eu/ro/1083-baza-de-balsam-de-par.html
https://www.elemental.eu/ro/757-keratina-vegetala.html
https://www.elemental.eu/......erina.html
https://www.elemental.eu/......na-b5.html

O masca de par pe care eu o urasc din ficati pentru ca face parul fin ca matasea de porumb este masca cu miere, pune intr-un recipient miere si adauga cateva lingurite de apa si masca obtinuta aplica-o pe par si stai cu ea cateva ore.

Dupa ce rezolvi problema cu parul si scalpul uscat poti sa ramai la samponul balea daca iti place, sa te intorci la ce foloseai pana acum sau poate vrei sa incerci un sampon nou.
La mine, si am vazut ca si la alte persoane, merge foarte bine samponul head and shoulders classic clean 2 in 1 ( musai 2 in 1, varianta simpla iti lasa parul de zici ca nu te-ai mai spalat de o saptamana dupa ce il usuci ) - nu imi provoaca matreata si imi tine parul curat 4 zile, ceea ce alte sampoane nu reuses.

1 răspuns:
| AlexandraFratila67632467422 a răspuns:

Eu m-am tuns scurt fiindca ma gândeam la ce te gândesti tu acum
La început aveam un par cu foarte mult volum,eram tunsă până la umeri
Acum mi-a crescut putin, Imi stă groaznic, eu nu folosesc placa si nici uscatorul de par, eu cred ca e din vine samponului, dar am aflat ca nu e bine nici sa il schimbi...
De cand mi-a crescut mi-e rusine sa imi tin părul prins fiindca mi se vede de parca e uleios sau nu stiu...
Am multa măreață si de cand mi-a apărut sunt nevoită să mă spăl o dată la 2-3 zile
Sunt cam in aceeasi situatie cu tine, chiar nu stiu ce sa iti recomand

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandraFratila67632467422):

Nu e recomandat sa-l schimbi ca sa nu ii scazi profitul firmei, e marketing. :)) Daca simti ca un produs nu mai da randament pentru tine sau nu mai corespunde nevoilor tale este cazul sa-l schimbi. In anotimpul rece avem nevoie de produse mult mai nutritive pentru par, iar in cel cald avem nevoie de mai multa hidratare - deci e necesar sa ne schimbam rutina parului.

Pe scurt : iti recomand pentru matreata samponul Selsun Blue sau Kelual DS de la Ducray pe care sa-l alternezi cu Balea Med Ultra Sensitive

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017303

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10019925

Pentru mai multe detalii vezi raspunsul meu de aici : https://www.tpu.ro/......despicate/