| georggyy a întrebat:

Am parul lung(pana la mijloc), saten( in genul acesta de lung http://frumusete.sepoarta.ro/Articole/Poze/par-hot-par-l a-moda.jpg) si nu stiu ce coafuri sa imi fac, avand in vedere ca profesorii nu ne lasa cu parul liber la scoala, asa ca as dori niste poze cu coafuri cu parul strans ca m-am plictisit de clasica "coada" :(, mentionez ca am breton, cam pana la nivelul nasului, pus pe partea dreapta. Ce imi recomandati? ( Am 14 ani)

15 răspunsuri:
| MissD a răspuns:

Http://www.senorita.ro/Cum%20sa%20realizezi%20un%20coc%20dezordonat.html asta e o coafura foarte draguta.

pentru a nu ti se mai parea parul atat de monoton inseamna sa il mai inveselesti punand diferite tipuri de accesorii. mai incearca diferite cocuri pentru ca se poarta.

| Marii a răspuns:

Mai fetelor, eu daca as avea parul asa lung (il am putin mai sus de umar), nu ar exista zi in care sa-mi fie parul aranjat la fel. Ia-ti peria in mana, elastice, clame si aseaza-te in fata oglinzi. Incearca sa te gandesti la ceva trasnit (nu foarte exagerat) si incepe aranjarea. Exista mii de coafuri pe care ti le poti face, nu cred ca poti fi chiar asa in pana de idei. happy

| LORY a răspuns:

Poti incerca:

- coada de cal, prinsa foarte sus - arata foarte bine

- coada de cal, dar prinsa putin mai ravasit...

- o coada intr-o parte

- coada la spate impletita de sus (spic)

- coada impletita lejer, int-o parte

- doua suvite din fata (poate chiar impletite) pe care le duci in spate si le prinzi cu o clama draguta. Astfel vei avea parul lung pe spate, dar nu te va deranja si nu iti va veni in ochi.

- iti mai poti face un coc, tot asa mai ravasit, astfel: iti faci o coada de cal normala la spate nu foarte sus, iar apoi infasori parul in jurul elasticului si prinzi cu cateva agrafe, lasand si cateva suvite mai rebele

- iti mai poti face, la fel o simpla coada la spate, mai sus putin, pe care apoi o ridici cu un cleste de par sus si aranjezi parul in forma de evantai, ca sa zic asa.

- bretonul ti-l poti lasa asa cum il ai (avandu-l lung si intr-o parte), ori poti sa ti-l prinzi sus, putin umflat, ori intr-o parte cu o clama draguta...

- daca ai parul drept, pentru un look mai dragalas iti poti face cateva bucle mari, sau chiar iti poti increti parul (daca nu vrei cu placa/drotul etc. dupa ce te speli pe cap iti dai cu spuma si iti faci mai multe codite impletite ori bigudiuri, cu care stai peste noapte, iar dimineata cand le vei desface vei arata extraordinar). La asta adaugi o bentita simpatica... et voila! Gata coafura!

Cam astea au fost ideile mele, nu ti-am mai dat link-uri cu poze si articole, caci am observat ca ai primit destulebatting eyelashes

Sper ca ti-am fost de ajutor! Bafta!

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Ai putea sa incerci la clasica coada sa prinzi parul astfel incat sa arate ca coc. Nu trebuie neaparat sa fii experta pentru a face aceasta coafura, tot ce ai nevoie sunt niste agrafe simple si un pieptan cu dinti lungi pentru coafat.
Dupa ce ti-ai strans parul in coada cam in crestetul capului urmeaza sa separi niste suvite pe care le vei aduce catre radacina cozii in sens invers si prinzi varfurile, rezultand astfel o bucla. Repeta operatiunea pana cand iti va iesi acel coc in forma de ciorchine de struguri.
Mult succes,

| vintageheart a răspuns:

Ai putea sa iti lasi bretonul prins usor cu o agrafa draguta iar parul sa il prinzi sau sal impletesti in cealalta parte!

| andreilucian2010 a răspuns:

Http://www.feminis.ro/......-sexy-2383 este un site destul de bun si e in materie de par!

| HappyPills a răspuns:

Poti sa iti faci doua codite, si sa iti aranjezi varfurile ca un fel de evantai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am par lung pana-n fund si freau sa ma tund scurt si sunt bruneta