| Mihaela980905 a întrebat:

am si eu nevoie de un raspuns urgent. Acum 3 zile mi-am vopsit parul brunet. Nu imi place deloc, si vreau sa ma fac saten deschis cum eram pana acum. Am nevoie de un raspuns urgent!

2 răspunsuri:
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Imi pare rau sa aud asta, te inteleg.Eu am fost bruneta mai mult timp, si nu am scapat decat cu decolorant.Trebuia sa incerci intai cu un nuantator, banuiesc ca stiai deja ca negru e o schimbare destul de drastica si nu i se potriveste orcui si ca imbatraneste..scoate in evidenta defectele.dar nu te mai amarasc, in acest moment faptul e consumat.Acum ca esti proaspat vopsita, nu ai cum sa ajungi tocmai la saten deschis.Ai 2 variante:
1)SA TE DECOLOREZI.Iti vei arde parul ce e drept.Nu prea iti recomand, pentru ca oricum parul e abia vopsit. Oricum, nu iti va iesi uniform, pentru ca sunt sigura ca te-ai vopsit acasa iar vopseaua a fost aplicata de o prietena care aa plicat cantitati inegale pe suvite.Iti vor iesi 2-3 nuante, dupa aceea normal ca va trebui sa te vopsesti, si sunt sanse destul de mari sa iti iasa si vopsitul neuniform. Oricum parul tau sufera mult daca te decolorezi.De negru scapi greu, foarte greu.E a 2 a culoare incapatanata dupa roscat.Plus ca ai avea nevoie de o decoloratie cu un oxidant de 9%, ceea ce e destul de puternic.
2)SA ASTEPTI

| Just0a0dream a răspuns:

Scuze,acum am vazut ca la partea a 2 a, nu stiu de ce nu mi-a aparut raspunsul intreg.In fine, completez acum
Sa ASTEPTI SI SA ITI FACI DECAPAJ:iti iei in functie de lungimea si desimea parului 1-2-3 plicuri de pudra decoloranta si cantitate dubla de oxidant de 12%. Amesteci aceasta compozitie foarte bine si adaugi apa fierbinte si sampon.Apa si samponul vor anula puterea oxidantului si iivor lasa doar proprietatea de a activa pudra decoloranta.Aceasta compozitie o aplici pe parul ud imediat dupa ce l-ai spalat si samponat, O aplici cat mai repede si mai uniform. Timp de 15-20 de minute masezi foarte bine fiecare suvita. Timpul de actionare, poate varia, in functie de cat se decoloreaza parul tau. Oricum, nu mai mult de 40 de minute.Cand ai decis ca e suficient, speli, samponezi si adaugi masca pe care o lasi macar 15 minute, in urma procesului parul oricum va fi uscat.Esti constienta ca va iesi o nuanta aiurea si nu tocmai uniforma, dar nu te vopsi imediat, fa-o dupa 2-3 zile, cand ti se ingrasa parul.Alege cu grija nuanta, pe parul decolorat de obicei iese putin mai inchis..Nu te lasa pacalita de imaginea de pe ambalaj.Ia-ti cu un ton mai deschis decat nuanta dorita.
Data viitoare alege cu grija culoarea in care iti vopsesti parul, eventual cu un nuantator, asa daca vei avea parte de vreo surpriza neplacuta scapi de ea dupa 3-4 spalari.