| kyttu a întrebat:

Cum pot scapa de acnee?

Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

Mie mi s-a dat un sfat pe care acum il recomand tuturor! Evitati cat se poate de mult sa folositi sapunul pentru a curata fata, pentru ca o usuca. Cel mai bine folositi demachiant, atat dimineata cat si seara, o lotiune tonica si apoi o crema hidratanta pentru fata, depinde de tenul fiecaruia. Nu uitati de curatarea fetei cu masti, sau creme abrazive pentru a indeparta celulele moarte de 1-2 oari pe saptamana. Eu cred ca o curatare a fetei regulata in acest fel poate face minuni pentru un ten de invidiat, pentru indepartarea petelor a cosurilor si impuritatilor dupa fata. Sau incearca un amestec intre tarate, malai sau ce ai mai cu efect abraziv amestecat cu galbenus de ou.Intizi masca pe fata si exfoliezi! Succes! -

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| monique a răspuns:

Ceai verde si de trei frati patati, fata curatata cu produse specifice, si regim alimentar= fara dulciuri si grasimi. Eventual mers la cosmetica. Ceaiul verde e bun si ca masca. Cauta mai multe pe net.

| Evaa a răspuns:

Si eu ca si fetele iti spun ca numai cu ajutorul doctorului dermatolog. In primul rand Dr iti va prescrie un antibiotic intern si Metronidazol, un complex de Vit B, Vit A, un sapun cu sulf cu care sa te speli dimineata si seara pe locurile afectate de acnee(se face o spuma cu apa si sapun si acea spuma se intinde pe locurile afectate. Se lasa sa se usuce si apoi se clateste cu apa calduta )Acest sapun ar putea usca si intinde pielea acolo unde a fost pus. Dupa acest sapun se da cu o lotiune pe baza de tinctura de iod si alcool si antibiotic pe care tot Dr Dermatologic o poate prescrie catre o farmacie cu laborator si apoi se da cu un unguent pe care tot Dr Dermatolog ar trebui ca sa o prepare. Asta seara. Demineata se spala tenul iar cu sapun cu sulf, se da cu lotiune si apoi cu un alt unguent pe baza de vitamina A. Cu tratamentele de la Dermatolog ar trebui ca afectiunea acneica sa treaca in vreo 3 luni de zile si nu inmediat. Pe perioada tratamentului se evita substantele chimice pe ten gen pudra sau fondul de ten, se evita a se sta la soare si solar, se evita saloanele de cosmetica.

Daca nu stii un dermatolog bun intra la mine la mesaje si lasa-mi un mesaj ca te trimit la un dermatolog bun daca esti din Bucuresti. Consultul te va costa 50 de roni.

| idanna a răspuns:

Buna...sunt de acord cu toate raspunsurile date, dar parca a lui giuly a functionat cel mai bine in cazul surorii mele care a fost plina de acnee si a scapat doar cu Zynerit si Retin-A. Succes! eu zic ca merita sa incerci dar sa fii atenta la sfaturile date de ea. La inceput intr-adevar dupa ce folosesti oricare din cele doua produse (Zynerit sau Retin A) te vei umple de cosuri dar vorba aceea, vrei sa scapi de ele, atunci trebuie sa ai rabdare. Incetul cu incetul vei vedea ce fata de "bebelus" vei avea. A...inca ceva, bea multa apa! Bafta!

| 4you a răspuns:

1)in primul rand du-te la farmacie si cumparati o crema speciala pentru acnee
2) spala-te pe fata cu musetel ( e foarte bun)
3) nu manca multe produse lactate (lapte, iaurt, smantana, branza)

| xydeutzaxy a răspuns:

Si eu ma confrunt cu aceeasi probelma ca si milioane de adolescenti, ca sa scapi poti folosi un gel pentru curatarea tenului dar nu prea te scapa de ele.mai bine astepti pana trec, sau incearca sa le ascuzi cu un corector un fond d ten si o pudra peste( pudra usuca cosurile, ar trebui sa folosesti! chiar ajuta) lke poti akizitiona d l avon sunt produse de calitate si ieftinewinking pentru mai multe ar fi bine sa te duci l un dermatolog daca ai probleme mai maristraight face sper ca am fost de ajutorwinking