Întrebare recomandată | AndreeaMonica99 a întrebat:

Buna :* Am si eu o problema cu unghiile mele, se exfoliaza foarte repede si sunt subtiri. Aveti idee cum as putea sa imi intaresc unghiile? Accept orice sfaturi, de la cele babesti pana la cele medicale. Va pup :*
Dau funda big grin

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sfaturile medicale le primești de la un medic dermatolog cu analize de sânge la zi, cele băbești: ulei de ricin/măsline prin masarea unghiilor, seara înainte de culcare, fără ojă și acetonă, unghia trebuie să fie curată.
Pa, pa.

| Kasia a răspuns:

Uleiul de măsline
Masează-le, în fiecare seară, cu ulei de măsline. Îţi vor mulţumi! De asemenea, poţi face băi călduţe în ulei de măsline amestecat cu vitamina E (ţineţi unghiile cel puţin 15 minute în acest amestec).
Vitamina E
Un alt tratament eficient este vitamina E. În fiecare seară, înainte de culcare, unge fiecare unghie cu vitamina E. Desfă o capsulă de vitamina E şi masează unghiile cu uleiul din capsulă. Astfel, vei obţine nişte unghii mai rezistente şi mai hidratate.
Miere şi ulei de migdale

Şi mierea de albine este foarte eficientă pentru unghiile fragile. Amestecată miere cu ulei de migdale. Crema care rezultă din acest amestec este ideală pentru unghiile tale, dar şi pentru pielea mâinilor tale. Pentru o acţiune eficientă, poţi lăsa această cremă să acţioneze toată noaptea. Nu uita să-ţi acoperi mâinile cu o pereche de mănuşi.
Ulei de argan şi lămâie

Un alt ulei pe care ar trebui să-l ai mereu în casă este uleiul de argan.
Ideal pentru orice tratament de înfrumuseţare, uleiul de argan este benefic şi pentru unghiile fragile. Ajută la fortifierea acestora şi la protejarea lor. Se amestecă cu suc de lămâie şi se ung unghiile timp de o săptămână, înainte de culcare.
Ou şi miere

Ce ai zice de un amestec din ulei de măsline, un gălbenuş de ou şi miere? Este ideal pentru unghiile subţiri şi moi. Stai cu unghiile în acest amestec timp de 10 minute, după care clăteşte cu apă călduţă. Uleiul de măsline îl poţi înlocui şi cu uleiul de ricin
Glicerină pentru unghii puternice

O jumătate de linguriţă de glicerină face minuni pentru unghiile tale. Dizolvă glicerina într-un pahar cu apă fierbinte. După ce se răceşte, ţine unghiile în această gelatină timp de 15 minute. Acest tratament se foloseşte de 3 ori pe săptămână.
Sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Exista multe metode, dar o sa-ti spun cu ce le-am intarit eu.E un intaritor de la farmec, de fapt o solutie, care e foarte buna.In plus am luat calciu, unghiile moi pot avea drept cauza o lipsa de calciu dar si de vitamine.(trebuie sa ai o alimentatie sanatoase din care sa nu lipseasca galbenusul de ou, carnea, legumele si fructele, cerealele integrale, lactatele)
Daca problema ta persista de mai mult timp atunci ar fi cazul ca in gospodarie sa folosesti manusi de menaj, ma refer in special atunci cand utilizezi soda caustica, detartranti, hipoclorit de sodiu) deoarece ataca atat pielea cat si unghiile. Dacaunghiile nu au stralucire s-ar putea sa fie vorba de o anemie sau chiar o boala de ficat. Daca pe suprafata unghiilor observi niste pete albicioase atunci ai o lipsa de zinc in organism.(zincul se afla in alimente ca: stridii, galbenus, carne rosie, linte, fasole verde, paine intergrala, mazare)
Daca totusi, dupa tratament, unghiile raman tot moi si se rup, atunci ar fi mai bine sa consulti un doctor.(poti fi suspecta de psoriazis).
Te pup!

| maddy673 a răspuns:

Eu folosesc un intaritor de unghii de la Avon...e foarte bun si se da ca lacul de unghii decat ca este mai dragut..nu iti dai seama ca ai ceva pe unghie pare doar unghia foarte sanatoasa si lucioasa
te puphee hee

| Braaaaaaaaa a răspuns:

Pai, si mie mi se intampla asta destul de des, si ma rezum la lacul de unghii, pe care il aplic la 1-2 zile big grin e destul de sanatos si recomandat ...Si daca ai folosit pana acum oja, si ai incetat brusc, probabil ca de aceea se exfoliaza, am patit-o big grin depinde si ce oja folosesti, daca esti o persoana ce foloseste des oja, ti-o recomand pe cea cu vitamina E. Deci poti folosi lacul de unghii, iar daca nu este benefic pentr unghiile tale, bun ar fi sa folosesti uleiul de masline.big grin Te pup, sper sa iti fie de folos!

| Sρטηģєßטɞ a răspuns:

Cu ulei de masline! Funda? big grin

| Bogdan_Diana_Didona_1975 a răspuns:

Produse recomandate
ulei pentru fortificare cu proteine din soia, praf de diamant, redus de la 21 lei la 6, 9 lei
-lotiune pentru prebenirea exfolierii si craparii unghiilor
-lac pentru intarirea unghiilor
-tratament cu minerale, pentru fortificare
pentru oferte, contactati-ma

| Mirra864 a răspuns:

La plafar intreaba de un tratament cu vitamina B5, este ca o oja, il aplici conform instructiunilor si iti garantez ca vei avea rezultate din primele zile. eu sunt in a 3-a zi de tratament si se vad clar rezultatele. Insa neaparat dati cu crema in jurul unghiei inainte sa-l aplici, pentru ca daca dai pe cuticule sau pe piele cu tratamentul respectiv cam ustura si se si usuca pielea. Este in jur de 10 lei. Si pe viitor, dupa ce termini cu tratamentul, am inteles ca nu strica sa dai un strat inainte sa-ti faci unghiile/ Stai cu el 15 minute, dupa te speli pe maini si iti aplici oja cum faci in mod normal

| maka30rockkuky a răspuns:

Buna,poti folosi ulei de masline, eu am mai folosit ulei de ricin mie mi-a regenerat unghiile spor la traba.A... si sa nu le mai ti in apa prea mult

| AncaEu a răspuns:

Intaritorul de unghii de la AVON este foarte bun