| Raina90 a întrebat:

Salutt TPU! Cum aș putea să scap de coșuri? Am o rutină de igienă și folosesc cremă hidratantă dar nu își face efectul, doar dispar puține coșuri și unele își mai scad dimensiunile dar asta numai câteodată.
Știu că e o perioadă a pubertății dar vreau măcar să scadă în număr...
Vă rog, dați cele mai bune sfaturi! Dacă cunoașteți creme sau remedii, fie homemade, fie nu, vă rog să-mi spuneți! Dau fundă!

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Nu te spala mai des decat trebuie, pentru ca elimini uleiul protector de pe piele si ai sanse mai mari la a face cosuri. Spala-te pe fata o data dimineata si o data seara cu o ora inainte de culcare. Incearca sa eviti machiajul daca e cu putinta. Acesta acopera porii pielii si se pot umple cu sebum, si apoi vei face iar cosuri. Daca insa vrei mortis sa porti machiaj, asigura-te ca il porti doar la ocazii speciale, cand iesi in oras sau cand vrei sa astupi anumite defecte ale pielii cand esti pe afara.

Ideea e ca pielea are propriul ei mecanism de aparare impotriva mediului extern. Sebumul acela pe care vor toti sa-l extirpe de pe fata, e esential sa il ai in cantitati moderate pentru a te apara de anumite bacterii din aer sau din obiectele care fac contact cu fata. Intr-adevar ca exista exceptii. Sunt oameni care au tenul gras ( productie abundenta de sebum ) si e necesar sa ai o igiena a fetei cat sa elimini in mare excesul. Pe de alta parte sunt oameni cu pielea uscata si sunt nevoiti sa foloseasca creme hidratante, dupa ce au curatat fata.

Sper ca acum ti-ai facut o idee despre tipul tau de ten si de cum ar trebui sa-l ingrijesti. Ca sa nu mai dai bani aiurea pe fel de fel de creme scumpe si de multe ori, nefolositoare.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De cosuri scapi doar mentinand o fata perfect curata, spalata zilnic cu apa calda si sapun, in special dimineata la trezire si seara, obligatoriu cand intri in casa, curatarea foarte atenta a fetei, fiindca atunci este plina de transpiratie si grasimea de pe fat, care se amesteca cu prafuls i impuritatile d epe strada sis e depun in porii fetei, iar daca nu ai grija sa te speli corect cu apa calda si sapun, nu indepartezi acea mizerie, care lasata necuarata zilnic, intra in porii fetei, ii infunda si asa apar bubele pe fata.

O fata curata zilnic cu foarte mare atentie, nu va avea csuri si bube pe fata si nici puncte negre, care sunt de fac porii pielii umpluti cu praf si mizerie.

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! Și eu m-am luptat cu acneea o perioadă de timp, dar din păcate dacă ai acnee activă și aceasta nu se vindecă încet încet este cel mai bine să consulți un dermatolog. Acesta îți va analiza pielea și îți va pregăti un plan de tratament pe masura. Dacă totuși nu dorești să mergi la un dermatolog (ceea ce ar trebui să faci din moment ce ai acnee activă) pot să te sfătuiesc cu câteva creme dacă îmi dai mai multe detalii despre ce tip de piele ai, cum se comportă pielea ta când întâlnește produse noi, și așa mai departe. Ai grijă la ce mănânci. Este mai probabil să ti se înrăutățească acneea dacă dieta ta este plină de alimente și băuturi precum sifon, pâine albă, orez alb și prăjitură. Zahărul și carbohidrații din aceste alimente tind să ajungă foarte repede în sânge. Asta înseamnă că au un indice glicemic ridicat, o măsură a modului în care alimentele afectează zahărul din sânge. Sper ca te-am lămurit!

| elennaionela14 a răspuns:

Incearca sa nu porti haine stramte

| elennaionela14 a răspuns:

Cel mai bine sa nu te fardezi deloc si fara creme
Doar apa si sapun
Incearca sa nu porti haine stramte

| Secretarulanonim a răspuns:

Salut! Și eu am aceeași problemă.Dar folosesc crema de la Cicatridina(este și pentru roșeață și coșuri), nu spray-ul și acum de abia sunt vizibile. Aveam multe, deoarece am un ten gras, acneic.