| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema, ma jucam la scoala cu pixul si din greseala l-am rupt si mi-a curs pasta pe bluza, si acum nu stiu cum sa fac sa scot pata. Am incercat cu spirt si nu merge, de asemenea si cu vanish. Daca aveti vreo idee, va rog sa-mi spuneti.

6 răspunsuri:
| curiozitatea a răspuns:

Venish! ai incredere in roz. uita de pete.happy
sau
incearca happy
Oxiacetilena
pls fundita:X:Xhappy

| pepe a răspuns:

Incearcă şi cu Domestos.

| yoyodedeea a răspuns:

Orice dar nu domestos ca ala decoloreaza, nu scoate pete...
doamne ce sfaturi dau uniistraight face
pixul se ia cu alcool. daca n-a mers cu spirt incearca si cu spray(ca si el contine alcool). eu folosesc spray-u ca sa shterg markeru permanenthee hee de pe unele suprafete. sper sa reusestisa scoti pixu ala cumva. dar repet FARA DOMESTOS

| CybeRAthlete a răspuns:

Pune putina acetona pe niste vata. ai grija ca o sa ai senzatia ca te arde.cand simti, oprestete putin pana se calmeaza apoi continua... nu stiu exact daca va merge, dar e o idee...
bafta

ca o mica paranteza, daca nu merge, pune niste pic corector dala alb (pensulica de aia) tongue

bafta

| Anonim_8545 a răspuns:

Incearca cu acetona, daca cu Alcool Medicinal nu a mers.Sau cu fixativ, ar trebui sa se duca.Sau cu feli de lamaie, freci pe bluza pana se duce.Vezi ca, cu spirt se mai i-a culoarea!

| Adriana_6455 a răspuns:

Subscriu la faza cu fixativul.
Pe testate.
Am scos o pata de pix dintr-un tricou.
Am pulverizat pe pata, am clatit in apa calduta dupa care l-am aruncat in masina de spalat, pe la 40 de grade.

Sau:

Oxiacetilena sau hidroniu (adica H3O - cel mai puternic acid, dupa spusele profei de chimie)

Sau clor, dar nu cred ca faci mare branza. Nu incerca folosind un PIC! Il omori degeaba ca ala merge la cerneala de stilou, si aia in cantitati "acceptabile".