| anonim_4396 a întrebat:

Buna am si eu o problema pana anul trecut imi vopseam parul f des si l-am si decolorat sa ajung la nuanta de blond si folosesc si placa de 6 ani, mi-am distrus parul e ars, despikat si nu mai are nici un aspect, incerc sa nu il mai intind ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat, exista un tratament sa il fac acasa sau o masca...:*

2 răspunsuri:
| piciuk a răspuns:

Eu pentru par folosesc o masca, facuta din doua galbenusuri de ou si ulei de masline. le faci ca o maioneza, aplici pe parul umed si iti pui un prosop pe cap.eu stau cam 2 ore cu ea in par, dupa care samponez de vreo 2-3 ori pentru a nu ramane parul unsuros.masca asta o fac cam o data pe luna.in rest folosesc sampon de la kallos, si balsam sau masca cu placenta tot de la kallos.sunt foarte bune pentru regenerarea parului si ajuta la crestere.inca o chestie, tunde-ti varfurile o data pe luna, pentru a creste mai repede si cu timpul sa ti se duca ceea ce e despicat.

| jhondoe_2068 a răspuns:

Da, se poate. primul pas pe care ar trebui sa-l faci e sa te dai cu balsam dupa fiecare samponare(asta daca nu o faceai inainte.) si mai ideal ar fi ca in loc de balsam sa folosesti o masca cu care sa stai 10-15 minute. apoi mai exista un produs, protectia de placa, ar trebui sa te dai cu ea inainte de fiecare intins cu placa. ea are rolul de a-ti proteja firul de par la actiunea placii de 220 de grade.
ar fi bine ca samponul balsamul sau masca sa fie produse profesionale si nu din comert.