| selenacarina a întrebat:

Am ten acneic si as vrea sa stau la soare, credeti ca e ok sa folosesc ulei de masline pentru fata?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In nici un caz, nu-ti pui ulei pe nici-o parte a corpului si te expui la soare mai ales vara.
Iar pentru tenul tau uleiul de masline are o concentratie prea mare de acid oleic, daca vrei sa-ti suplimentezi hidratarea tenului foloseste uleiuri mai uscate, cu o concentratie mult mai scazuta.
Uite aici un tabel ca sa-ti alegi : http://pasagera.ro/uleiuri-de-baza-uz-cosmetic.html

La soare e musai sa folosesti o crema cu protectie solara. Pentru acnee ce tratament iei?

| Kandia15 a răspuns:

Nuu. La soare stai doar dupa ce te-ai dat cu crema cu protectie si pe corp si pe fata. Si nu sta intre orele 11-17. Dupa 17 sau pana in 11. De uleiul de masline nu stiu ce sa zic. Eu ti-as recomanda uleiul de cocos.

| Blackrose4 a răspuns:

Bună.

E ok, dar foloseşte şi o cremă lejeră în prealabil.

| nestiy a răspuns:

Nu conteaza ce folosesti atata timp cat e de calitate. Si da, are foarte mare efect daca stai la soare, o sa ai fata fina si curata. Si sa folosesti crema solara pentru ca o sa te arzi si o sa faci insolatie si nu e recomandat. Succes!

| Superlativ_Frumusete_1985 a răspuns:

NU prea. Eu folosesc produsele Murad, sunt super bune.

| Capsunicaaaa a răspuns:

In niciun caz nu sta la soare pentru ati trece cosurile! In primul rand foloseste o crema cu SPF cat mai mare. Indicat ar fi 50. In al doilea rand mergi la un dermatolog daca ai acnee. Desi sa stii ca eu nu prea am incredere in dermatologi mai ales in cei de stat. Poate exista dermatologi buni, dar eu nu i-am gasit. In schimb poti incerca sa mergi la un salon bun si sa iti faci tratamente. Si sa nu-ti scoti cosurile singura pentru ca iti lasa pete.Si ai grija si ce mananci. Eu de ex daca mananc mai multa ciocolata imi apar cosuri foarte dureroase. Si sa nu uiti sa iti cureti fata cat mai bine. In final ti-as sugera sa mergi la un dermatolog si sa vezi ce tip de acnee ai si sa vezi ce tratamente iti da si poti incerca si tratamentele din saloane. Acneea e un subiect foarte complicat si de aceea e bine sa mergi la oameni specializati, nu sa ceri informatii pe internet. happy

| selenacarina explică:

Isotrexin gel si un fel de spirt preparat la farmacie. Desi nu prea vad rezultate sad

| Pool77 a răspuns (pentru selenacarina):

Isotrexin e de ****.
Nu ajuta absolut deloc, mai bine lasa-le si asteapta vor trece de la sine.