| Ali18sa a întrebat:

Am tinut o cura facuta de mine personal timp de aproximativ 7 luni in care am slabit 20 si cv de kg, am facut si sport zi de zi insa acum nu mai pot sa fac.Imi e teama sa nu pun iar kilograme mai ales ca din cauza unei probleme de sanatate nu mai pot face activitate fizica, dieta tin in continuare doar ca nu mai slabes de 2 luni cresc cu cate un kil chia si 2 insa le dau jos daca mananc mai putin sau chiar deloc in unele zile.Ce ar trebui sa fac sa mai slabesc ca nu mai am nici e idee ba chiar mi-e frica sa nu le pun la loc.Va rog sa ma ajutati cu un sfat, poate vi s-a intamplat si voua.Ma ingroseste ca e iarna si acum e perioada cand kilogramele nu lipsesc sa apara.Ce as putea sa fac? Mentionez ca am avut 90 de kg iar acum am 63.Astept un raspuns din partea voastra!

2 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Fa in continuare sport si nu ai a te teme de nimic. Ce dai tu jos cu nemancarea nu e masa adipoasa e apa si tesut nobil(muscular) pe care te-ai chinuit sa-l pui si acum il pierzi. Sportul mentine acel tesut nobil si regleaza metabolismul bazal astfel incat ce consumi o faci din tesut adipos. Trebuie sa intelegi ca grasimea functioneaza ca un buffer(tampon), atunci cand maninci organismul nu consuma ce maninci, cu unele exceptii, ci depune caloriile sub forma de grasime. Organismul consuma energie din transformarea caloriilor constant nu doar cand mancam, asa ca intre mese isi ia din aceste depozite nevoile energetice, insa nu-si face depozite de nutrienti: minerale, saruri, amino acizi esentiali, vitamine, pe unele le produce, pe altele nu le poate obtine decat din hrana si fara de care nu poate metaboliza resursele energetice(grasimea) in mod corespunzator, de unde apare o scadere a vitezei de metabolizare si o crestere a depozitelor pentru ca organismul nu le poate folosi. Acelasi efect il are si consumul de dulciuri in orice forma cu exceptia fructelor, glucoza nu se depune decat in mica masura, insa se consuma direct de catre organism, iar daca organismul are glucoza la dispozitie nu mai consuma din rezerve pentru ca n-are nevoie. Asa ca maninca lucruri care sa-ti aduca nutrienti(legume, fructe, peste, branza, oua), cereale mai putine, iar cele pe care le maninci sa fie daca se poate integrale si fa sport pentru a-ti asigura un metabolism corespunzator. Nu trebuie sa faci sport de performanta ci mai degraba fa-ti o rutina zilnica care sa nu te puna la pat de extenuare, dar care sa-ti asigure o doza buna de efort, de exemplu 30 de minute de alergare, nu sprint este perfect, sau 30 de minute de yoga, asta e tot.

| einsteinchen a răspuns:

Trebuie sa faci si miscare, doar cu foamea nu tine. Se stie efectul de yoyo al oricaror cure de slabire si tocmai de aceea trebuie sa te mentii cat de mult poti la o anumita greutate pentru ati putea "invata" corpul cu aceasta greutate. Apoi incepi din nou pana la un alt prag. Nu e bine sa slabesti incontinuu.
Si povestea aia cu "... daca mananc putin sau chiar deloc in unele sile." nu suna deloc bine. Tu vrei sa slabesti sanatos sau doar sa slabesti?