| iuliana777mn a întrebat:

Buna am un ten acneic ce imi recomandati pentru curatare si hidratare?

19 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O vizita la dermatolog

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu ai zis ce fel de acnee, deci eu recomand ceai de musetele, de galbenele etc.Nu au ce sa iti faca rau, ofera proprietati care ajuta contra acneei plus multe altele.

| ioana748 a răspuns:

Bună,

În primul rand hidratare orala.
Apoi poți încerca pudra de argilă, este eficienta.
Pasta de bicarbonat este iarăși foarte bună.
Albuș de ou și miere.
Bafta,

| Anonimul151 a răspuns:

Și eu am încercat cu unele substanțe menționate de tine. Chiar recomandate de dermatolog. Dar nu m-a prea ajutat.

| GabrielaaGbai244 a răspuns (pentru Anonimul151):

Eu am folosit mibazon când eram în perioada adolescenției și se găsește de unde achiziționezi mâncarea pentru animale.

https://www.google.com/......ps?/search

Răspuns utilizator avertizat
| Standt a răspuns:

Apa calda si sapun. Zilnic. De preferat dimineata si seara, sau macar sera ca sa-l cureti si de praful adunat peste zi.

| Anonimul151 a răspuns (pentru Standt):

Nu te poți spala cu price săpun. Trebuie unul special. De față, de acnee.

| dullcat a răspuns (pentru Standt):

,,Îngrijirea tenului este importantă în orice anotimp. O atenție aparte trebuie să acordăm PH-ul pielii, un termen chimic ce se traduce prin "potențial de hidrogen" și se folosește la măsurarea gradului de aciditate sau alcalinitate din straturile exterioare ale pielii.
Valorile lui se înscriu pe o scară de la 0 la 14.
⭕️ O piele normală, sănătoasă este ușor acidă, având un ph în jurul valorii 4, 5 și 6, 5.
⭕️ Tenul normal are un ph situat între 5, 5-6 și este un ten echilibrat, ușor acid.
⭕️ Tenul uscat are un ph mai scăzut de 5, 5 și este un ten acid.
⭕️ Tenul gras are un ph mai ridicat de 6 și este un ten alcalin.
[...]
Săpunurile de corp au în general un ph mare între 9 și 10, alege un săpun special pentru ten.'' - https://altermed.md/articole/118-ph-ul-pielii

https://www.reginamaria.ro/......e-posibile

| Standt a răspuns (pentru dullcat):

Mie mi-ai raspuns? De ce?

| dullcat a răspuns (pentru Standt):

I-ai zis omului sa se spele cu sapun, chiar de doua ori pe zi...Citeste ce scrie mai sus de ph-ul sapunului.

| Standt a răspuns (pentru dullcat):

Cand tenul este gras, ph-ul nu trebuie sa fie scazut. Tu citesti ceva, dar stii sa faci legatura intre informatii?

| dullcat a răspuns (pentru Standt):

Ph-ul nu trebuie sa fie scazut? Un ph atat de alcalin precum 9 sau 10, cum au sapunurile obisnuite, care sunt pentru corp, va duce la si mai multa productie de sebum, ceea ce va agrava problemele unui ten gras.E usor sa faci astfel de presupuneri deoarece nu este problema ta, insa persoana in cauza va avea de suferit daca iti urmeaza sfatul.

| Standt a răspuns (pentru dullcat):

Teoria... dar practica te omoara!
EU folosesc sapunul si apa calda de doua ori pe zi. Sapun normal nu cu ph 9 sau 10 cum exagerezi tu. Esti cumva neseriosul cu un al doilea cont? Ca doar el e certaret pe aici. Si am tenul curat. Sufeream cand ma dadeam cu creme la sfatul unor "specialisti" ca mi se inchideau porii si faceam si mai multe cosuri.
Poate ar trebui sa ai probleme ca sa stii cum se rezolva.

| dullcat a răspuns (pentru Standt):

De unde stii ce ph are? Ai cumparat vreun test de ph de la farmacie? Cu siguranta nu.Ia incearca si dupa mai vorbim de teorie.Trollii cauta cearta, eu caut sa clarific niste informatii, pe un ton serios.Nu stiu cine e domnul in cauza, nici nu ma mai obosesc sa retin useri de aici stiind ca multi isi schimba numele, vin si pleaca zilnic.Am avut si eu acnee la viata mea, ca orice adolescent, tot cu ten gras, asadar sapunul este un mare nu pentru cine se stie cu probleme, usuca foarte mult pielea. Daca la tine a functionat inseamna ca acel sapun fie era special pentru ten, fie nu ai niciun ten gras.Restul mai norocosi, cu ten normal, se pot spala si cu detergent de vase din partea mea.laughing) s/.

| Standt a răspuns (pentru dullcat):

Tu trolezi si scamezi mai mult decat toti userii de pe TPU.

| asuari a răspuns:

Da, tot o vizită la dermatolog îți recomand și eu. Sunt foarte multe produse pe piață, dar nu toate sunt destinate tenului tău. Rutina de skincare trebuie personalizată de la om la om.
Îți poți lua un bilet de trimitere de la medicul tău de familie și te programezi la un medic dermatolog de la o clinică pentru un consult ca să nu plătești consultul respectiv. Sunt sigură că îți va recomanda ceea ce ai nevoie.
Poți să încerci produsele de la branduri precum cerave, la roche posay, bioderma. Cu astea sigur nu dai greș pentru ca nu conțin chestii nașpa.
Multă sănătate!

| Anonimul151 a răspuns (pentru asuari):

Uneori nici dermatologii nu prea ajută. Am fost la unul din oraș de la mine, care e recomandat de multe persoane, dar pe mine nu m-a ajutat... Și am aceeași problemă cu acneea, cum are persoana care a pus întrebarea.

| Tputpu35 a răspuns:

Du te la dm, este un magazin care are foarte multe produse bune, si sunt mai mult ca sigur ca iti vei gasi acolo ce ai nevoie