| sweetela a întrebat:

As dori niste tratamente naturiste sau creme sau un gel sau orice altceva pentru a scapa de petele de cicatrici si petele de pe fata provocata de acnee. Era un pachet promotional de la Gerovital pentru acnee. Ii bun, functioneaza?

5 răspunsuri:
| Alexand3ru1 a răspuns:

Vitamine eficiente in tratamentul acneei
Doua vitamine sunt eficiente in tratarea acneei – vitamina A si vitamina B3 (niacin).
Tratamentul cu ajutorul vitaminelor trebuie sa cuprinda un aport de 100 mg vitamina B13, de 3 ori pe zi, si 50.000 UI de vitamina A, de 3 ori pe zi. De asemenea, se recomanda si administrarea unei pilule de vitamina E, de 400 mg, o data pe zi.
Tratamentul trebuie urmat timp de o luna

Sare efervescenta de baie
Specialistii recomanda pacientilor sa isi faca baie de doua ori pe saptamana cu sare efervescenta. Astfel, apa trebuie sa fie incalzita la 37.8 grade C, iar la 60 litri de apa de adauga 1, 5 kg de sare.
Pacientul trebuie sa stea in apa timp de 25-35 minute pana cand incepe sa transpire, dupa care trebuie sa face un dus cu apa calda si rece, alternativ.

Indicat si recomandat sa ceri sfatul unui medic dermatolog.

| Denianonim a răspuns:

Zynerit pentru acnee (nu stiu daca am scris corect) este foarte bun
Sau foloseste vitamina A. Poti cumpara de la orice farmacie. Se foloseste de maxim 3 ori pe saptamana(provoacă iritații) iar rezultatele nu vor întârzia să apară.

| 2007teen a răspuns:

Dermatologul poate sa iti dea cel mai bun tratament, este posibl ca orice alt tratament dupa ureche sa iti faca mai mult rau, deact bine.

| lianamarica234 a răspuns:

Pentru a scăpa de acnee și de semnele provocate te sfătuiesc să vorbesti cu un cosmetician deoarece majoritate produselor pentru față își fac efectul mult mai bine după o curățare (făcută de către un cosmetician ) spun asta pentru că mama mea lucrează în domeniul acesta și mi-a zis că poți să folosești o gramada de produse și degeaba atâta timp cât porii nu sunt curățați cum trebuie.