| anonim_4396 a întrebat:

As dori un sfat din partea voastra! Am tenul destul de uscat,am cateva puncte negre,porii dilatati, puncte de grasime.Ritualul meu de ingrijire este urmatorul: Inainte sa fac baie imi fac o baie de aburi cu ceai de musetel,dupa care imi exfoliez tenul cu un albus de ou in care adaug malai si putin zahar. Dupa ce o indepartez aplic o masca facuta acasa din galbenus de ou, miere si ulei de masline pentru hidratare sau imi fac una dintr-o rosie si putina miere pentru pori dilatati! Intrebarea mea este dupa ce ies din baie cu ce fel de crema ar trebui sa ma dau? Am o crema nutritiva de la Dove si una hidratanta de la Nivea Soft! Care ar fi potrivita! Pe restul corpului ma dau cu Nivea Soft! Credeti ca fac bine? Cum ar trebui sa procedez si care si unde sa o aplic? Funda si vot!

8 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Incerca ulei de argan. Cumpara de la plafar( cele de la farmacie au o groaza de chimicale in ele) o sticluta de 10 ml( costa cam 10 lei) si foloseste in fiecare seara ulei inainte de a te culca, dupa demachiere si lasa-l sa actioneze pe timpul serii. Nu iti va ingrasa tenul ci il va hidrata si daca il folosesti mai multe saptamanii o sa vezi ca toate imperfectiunile dispar.
Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Porii dilatati si punctele negre nu se fac pe tenul uscat. Cred ca ai vrut sa spui "ten gras".

| delia5609 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am puncte negre! Dar am tenul uscat...pe bune! sau poate e mixt si eu nu stiu.

| anonim_4396 explică (pentru delia5609):

Atunci, e posibil sa fie mixt. La tenul uscat nu se dilata porii. Apoi, praful si mizeria care e in aer, se lipeste e sebumul dat de tenul gras. Asa apar "punctele negre". De fapt, e grasime pe care s-a depus praful din atmosera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foloseste crema de corp si fata de la Ivatherm, e perfecta pentru ten uscat.

| Aimèeeee a răspuns:

Skinoren!

| egoistdream a răspuns:

Punctele negre nu se fac pe ten uscat happy

Dacă intradevăr ai tenul uscat poți folosi o cremă cu gălbenele.

| delia5609 a răspuns (pentru egoistdream):

Poate e mixt si nu stiu eu! dar imi poti da un sfat? nu am de unde sa iau crema.nu sunt in tara!