| Yone_5447 a întrebat:

As vrea sa am unghiile mari dar nu stiu ce sa fac sa-mi creasca repede.Am incercat sa spal vase si nu imi cresc repede. Dati mi va rog ceva ideii! Dau fundita!happy

Răspuns Câştigător
| Lora a răspuns:

Mergi la un plafar sau la orice farmacie naturista si cumpara-ti ulei de ricin asa se cheama nu "richin" cum am vazut pe aici, si da-te cu el.Nu e scump e vreo 3 roni.Bafta

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti cresc daca le tii in apa calda (spalat vase, rufe), dar trebuie sa o faci zilnic si timp suficient (macar o ora pe zi).

| T30D0RA a răspuns:

Ce treaba are spalatu' vaselor cu cresterea unghiilor? laughing laughing

| anka a răspuns:

Pentru preparare este necesar ca, mai intai, cojile de oua sa fie spalate bine pentru indepartarea impuritatilor, dupa care se pun 1-2 zile la uscat. Se maruntesc, apoi, la dimensiunile unui solz de peste de circa 3/3 mm, pisandu-se in pive sau presandu-se pe un fund de lemn, dupa ce, in prealabil, le-ati pus intr-o bucata de panza curata si rezistenta. Cojile astfel faramitate se macina cu rasnita de cafea sau alt dispozitiv, pana cand devin un praf fin, asemanator fainei. Intr-un vas de sticla sau faianta, se combina 2 parti de praf de coji de oua, cu 3 parti de miere si o parte de suc de lamaie sau vin alb. Se omogenizeaza bine amestecul, se toarna intr-o sticla (care se inchide ermetic cu dop) si se pune la macerat timp de o saptamana, la loc intunecos, racoros si uscat (de regula la frigider). Solutia se agita zilnic, de 2-3 ori. Preparatul astfel obtinut se pastreaza in vase de sticla colorata, ermetic inchise, la adapost de lumina, caldura si surse de contaminare. Valabilitate, la frigider, 6 saptamani.

| rin a răspuns:

Poți să iei suplimente alimentare speciale pentru păr și unghii și, în general, să ai grijă ce mănânci; unghiile-s destul de fragile și se rup/exfoliază dacă nu le acorzi atenția de care au nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff`...treaba nu`i asa`... p0ti sa speli cate vase vrei` trebuie sa dai si cu ceva pe unghii`!
Incerca uleiul de richin! Tine si mainele in ulei pentru gatit caldut apoi spala`te cu apa si sapun`... da`i cu un lac pr0tector pe ele si le vei avea mari si frumoase`...Succes`!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unghiile nu iti cresc daca speli vase. Incearca o cura de calciu + D3, de preferat calciu naturist ca sa nu te ingrasi.

| KrysMan a răspuns:

NU se poate mai repede trebuie sa astepti cam vreo luna.SIcredema stiu bine!