| Alexandra_Maria_1975 a întrebat:

Aș vrea să folosesc la sfârșitul fiecărei săptămâni măști naturale, doar că nu știu exact ce. Ați putea să îmi sugerați niște măști naturale, modul cum le preparați (cu cantitați, ca să știu cât pun), de câte ori pe saptămână trebuie să dau cu ele (aș prefera doar o dată) și la ce mă ajută? Aș prefera pentru un ten elastic și hidratat, nu știu nici eu exact, am tenul alb și uscat, cred, sau mediu. Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
| elenamaria11021 a răspuns:

Buna!
Uite aici o masca destul de buna pentru tenul uscat, dar mai complicata:
https://danielabojinca.ro/masca-exfolianta-hidratanta-ten-uscat/

Daca nu ai probleme foarte mari, o poti aplica si doar 1 data pe saptamana.

1.Mască cu iaurt
Amestecă 130 de grame de iaurt (natural sau grecesc) cu două-trei migdale pisate sau cu ulei de măsline şi pune o lingură de miere. Amestecă bine, aplică pe faţă şi lasă masca să acţioneze 20-30 de minute, după care clătește tenul cu apă călduță.

2.Masca cu castravete
Ai nevoie de un castravete, o linguriţă de miere, un ou, o linguriţă de suc de lămâie şi o linguriţă de mentă proaspătă pisată. Mixează bine toate ingredintele şi lasă amestecul obţinut într-un recipient timp de o oră. Aplică-l pe faţă şi aşteaptă 15 minute. Foloseşte la prima clătire apa calduţă, iar la ultima clătire apă rece.

3.Masca cu ovaz
Amesteca o lingură de făină de ovăz, o lingură de iaurt şi câteva picături de miere. Poţi adăuga şi câţiva fulgi de ovăz. După ce aplici masca, o laşi să acţioneze circa 15 minute, după care o înlături cu apă călduţă.

O zi frumoasa!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Masca cu castraveti hidrateaza si vitaminizeaza cel mai bine pielea de pe fata si din jurul ochilor.
Se pune coaja taiata mai groasa pe fata, in fasii de un deget, una langa celalalta si tine 10-15 minute (pana la ofilire). Pe ocii inchisi se pun cate o rondela rotunda de castravete si se tine la fel. Capul trebuie sa stea culcat spre spate.

Alta masca traditionala este ceea cu lapte de vaca (1 litru) lasat la acrit, cand s-a prins se strecoara bine zerul (8-10 ore, la rece) si se amesteca 2-3 linguri de frisca,
Se intinde pe fata pana se acopera 1-2 mm pielea si se lasa 10-15 minute, dupa care se spala cu apa rece.
Asigura elasticitate tenului prin ingrasarea usoara a pielii uscate, precum si inmuierea si vitalizarea ei.
Restul amestecului se poate manca (e "iaurt grecesc" de casa), la care putem amesteca sirop de fructe (zmeura, capsiuni, etc). sau chiar bucati de fructe.