| mihaella00elena a întrebat:

As vrea sa incerc sa ma epilez acasa cu ceara calda, nu am mai facut-o pana acum decat la salon, dar sincera sa fiu imi este cam teama de eventuale 'chestii' pe care le-as putea contacta.
Va rog, cine se epileaza singura cu ceara, poate sa-mi spuna cateva reguli de baza? Mie nu mi-e teama de durere, ci de accidente datorate nepriceperii...
Multumesc mult, pupici!

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @mihaella00!
Epilarea cu ceara este un proces mai complicat care implica mai multe reguli: - epileaza cu ceara numai firele de par cu lungimea corecta, daca sunt prea lungi sau prea scurte, ceara nu va fi eficienta; - dupa ce ai spalat pielea, foloseste pudra de copii pe zona unde urmeaza sa te epilezi cu ceara, va absorbi orice urma de umezeala; - testeaza temperatura produsului pe baza de ceara pe incheietura mainii inainte de a-l aplica pe piele; - aplica ceara intotdeauna in directia cresterii firului de par si trage de ceara in directia opusa; - Nu aplica o banda de ceara, pe aceeasi zona, de mai mult de doua ori pentru ca risti sa-ti iei si un strat de piele; - epilarea braziliana cu ceara este indicat sa fie facuta la un salon profesionist.
Și mai multe despre epilare citețte aici http://www.divahair.ro/......lezi_acasa
Mari succese!

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este simplu, roagă pe cine apropiat ție care se face acasă cu ceară și te învață ce și cum!
Pa, pa.

| alexutza003 a răspuns:

O sa ai parte de multe accidente crede-ma, poti pune o prietena sa te ajute