| Malvina24 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru fete! Fetelor voi ce metoda de epilat folositi? Eu pana acum am folosit crema depilatoare insa nu sunt asa multumita de rezultate si m-am gandit sa incerc cu ceara, sa ma fac eu acasa insa nu prea stiu fiind prima data, am vazut ca pe cutiile cu ceara sunt instructiuni dar vreau sa va intreb pe voi cum procedati, as vrea un sfat de la acelea dintre voi care va epilati acasa cu ceara calda! Cum vi se par benzile depilatoare? Am auzit ca nu smulg firele de par in totalitate, e adevarat?

Va rog, cine se epileaza singura cu ceara, poate sa-mi spuna cateva reguli de baza? Mie nu mi-e teama de durere, ci de accidente datorate nepriceperii...
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ELD a răspuns:

Epilarea cu ceara produce varice sau distrugeri ale pielii, mai bine incearca cu epilatorul sau cu benzi de ceara reci parerea mea, daca gresescstraight face. scuze

7 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Buna alegere [ ma refer la ceara ]

Eu am http://www.tpb.ro/35-kituri-pentru-epilat primul aparat de aici [ 4 mil] si cu el mi-e foarte usor [ e identic cu acela din salonul de epilat la care mergeam].

Dar poate tu nu esti dispusa sa dai bani pe asta. benzile. nu stiu ce sa spun. sunt bune nu zic ca nu doar ca pentru mine nu functionau adica nu smulgeau calumea :| [asta e motivul pentru care am apelat la aparatul ala ].
Trebuie incalzite benzile putin intre palme si pe urma incepi. nu are ce sa nu iasa... eventual se poate sa nu iti smulga firul bine dar accidente cum ai spus. mai greu:))

Daca nu o sa te descurci. poti merge la salon :) nu e asa scump cum se spune si macar stii ca nu te chinui si ca vei iesi multumita;))

| ღ♥ღuLyღ♥ღ a răspuns:

Benzile de ceara reci ( de la Veet) nu sunt bune, am incercat eu. Te poti duce la un salon si te fac acolo cu ceara, o sa ti se rareasca firul de par + nu creste asa repede, asta doar pentru aprox. 10 lei.
Eu acum ma fac bigul http://www.noifetele.ro/beauty/gv.php

| ELD a răspuns:

Mersi de funda:*

| micurutza2005 a răspuns:

Epilatorul Braun e cel mai bun mai comod nu te accidentezi in sensul ca e prea fierbinte ceara, nu ramane urme de ceara lipicioasa pe piele ca de la alea cu benzi la rece, nu ti se termina benzile cand ti-e lumea mai draga nu ai treaba sa incalzesti ceara etc. e comod il conectezi la priza si te epilezi rapid usor si la orice ora ai chef esti proaspat epilata cu el nu iei boli de la saloane de pe paturi (boli de piele)nu dai o gramada de bani pe epilat si ceara si benzi si apoi mai esti si lipicioasa dupa ele, eu m-am accidentat odata cu ele ca nu le-am mai putut dezlipi de pe piele si mi-am facut rana etc.deci epilatorul tau personal e mai bun il iei cu tine oriunde, te dai cu spirt dupa epilare cu el si nu te infectezi cu toate bacteriile de prin alte locuri il dai si pe el cu spirt pe periuta cand in cureti si ramane totul curat, daca respecti dezinfectia dupa epilat cu spirt si lucrezi pe pielea curata nu te infectezi, pentru mine epilatorul Braun e sfant si nu mai cheltui mereu bani pe alte metode de epilat de cand il am, asa ca eu sunt foarte multumita de el are si atenuator de durere pe care il atasezi la epilat si nu doare sa nu suporti e mai placut, asa ca i-ati un Braun mai sofisticat putin daca ti-e frica de dureri si gata, dai odata banii si apoi nu mai ai treaba cu nimichappy

| BitchImfabulous a răspuns:

Matusa mea e facut varice findca a folosit ceara si de atunci se face cu epilatorul, dar poti incerca si benzi de ceara rece(le deslipesti le pui pe piele si indepartezi). Cu lama se spune ca iti creste mai gros dar mama mea nu are probleme si se face de 20 anilaughing eu personal folosesc lama. Dar si de la crema creste firul mai gros.Cred ca ceea mai buna solutie ar fi epilatorul sau lama.

| melina_2403 a răspuns:

Malvina eu folosesc un epilator Braun, intr-adevar a fost foarte dureros la inceput, dar cu fiecare epilare durerea a scazut in intensitate sau m-am obisnuit eu, de asta nu imi dau seama. happy

Parti pozitive:
Ma epilez o data la 3-4 saptamani, cu alte solutii nu puteam sa stau atata timp.
Dupa epilare, imi place cum ramane pielea, este curata, daca ma dau cu crema, aspectul este de-a dreptul frumos. happy

Parti negative: daca nu te stergi dupa epilare cu o solutie dezinfectanta, se infecteaza la radacina parului, atunci cand incepe parul sa creasca.

Sper sa te ajute informatiile mele. happy

| spago a răspuns:

Eu iti recomand epilarea cu ceara... este cea mai eficienta dupa parerea mea (eu o folosesc doar pe asta). Si in plus rezista pana la 4 saptamani si se subtiaza firul de par.Asa ca data viitoare te doare mai putin happy
Pentru folosire... e important sa fie incalzita foarte bine (intr-un vas cu apa, pe care il pui pe foc), intinzi pe o portiune de piele cu ajutorul unei spatule de lemn, dar intinzi in sensul cresterii firelor de par.Astepti putin pana se usuca, dupa care cu o miscare brusca tragi in sens invers cresterii de par. Dupa epilare, te dai pe zona epilata cu alcool sanitar si nu cu creme (eventual poti folosi o crema speciala dupa epilat sau pentru indepartarea restului de ceara) dar ar fi indicat sa nu faci baie sau dus chiar dupa epilare (deoarece se poate umfla pielea). Cat despre accidente...nu prea are ce sa se intample, mai ales daca esti atenta. O sa se roseasca putin pielea, nu te speria ca trece dupa putin timp (mai ales daca te dai cu alcool sanitar).
Daca nu esti sigura pe tine, poti sa mergi prima data la salon, unde vezi cum procedeaza si inveti si tuhee hee. Si asa ii poti cere sfaturi cosmeticianei...asaam facut si eu prima data big grin
Benzile sunt aproxim ca ceara, dar nu tot timpul smulge firul de par...de multe ori doar il rupe si creste mai repede.
NU folosi lama! Crede-ma, cosmeticiana mea m-a certat whistling

O alta metoda ar fi epilarea cu laser, parul nu mai creste deloc timp de aproximativ 5-6 ani... dar aceasta este costisitoare straight face
Sper ca te-am ajutat :*
Bafta happybig grin