| Shontelle4U a întrebat:

As vrea sa ma ajutati cu un sfat. Nu prea stiu cum sa combin culorile atunci cand ma imbrac. Ieri am fost imbracata cu ceva verde si portocaliu iar o prietena plus ca culoarea i se parea groaznica mi-a spus ca sunt daltonica. Oare e adevarat? Cum as putea sa aleg culoriile potrivite? Ajutati-ma va rog.

4 răspunsuri:
| Amelya02 a răspuns:

Asorteaza-te!
si se spune daltonista, nu daltonica.

| madyddd a răspuns:

Daaaaa. esteticul bata-l vina, nu? Dar cand dai cu stangul in dreptul atunci cand vine vorba de combinat culori.nu e chiar bineee. Deci cand combini verde cu portocaliu( care apropo e o culoare oribila) si arati mai ceva ca un clown…nu, nu esti daltonist, nu esti insensibil…ci iti lipseste cu DESAVARSIRE simtul esteticului. Aaaa si apropo pentru cei daltonisti rugati un prieten/prietena sa va ajute in alegerea culorilorwinking Daca esti femeie, nu inseamna ca neaparat trebuie sa dispui de cine stie ce talente artistice. Poate ca esti dotata cu alte calitati. Macar adopta stilul clasic. Nu ai cum sa gresesti.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daltonist inseamna sa nu deosebesti culorile, mai ales rosul de verde si mi se pare absurd sa ti se spuna asta in cazul de fata.
Ai voie sa combini intr-o tinuta cel mult trei culori, bineinteles de diferite nuante, insa culorile respective trebuie sa fie complementare, sa se completeze frumos. Incearca si mai multe texturi, de asemenea, sau mai multe modeluri: floral cu stripes, dots, etc. Insa toate trebuie sa arate frumos combinate.
Cauta pe net tutoriale de fashion daca nu reusesti si incearca sa le recreezi cu ce ai tu in dressing.

| BeLLLLLa a răspuns:

Intra pe site-uri, si documenteaza-te tongue uitate la diferite haine cum sunt combinatetongue