| OnycssMary a întrebat:

As vrea si eu un sfathappy
De un an de zile folosesc un gel si o crema impotriva acneei : gama Stop Acnee de la Gerovital Plant.
O mai foloseste cineva? La voi are efecte?
Vreau si eu un raspuns rapid!happy
Dau funtitsa:X

3 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema sa stii. Ce iti recomand du-te la un dermatolog. Un an e foarte mult timp, in mod normal orice crema ai folosi pentru acnee dupa 2 3 4 luni ( 4 luni dc e acnee severa) ar trebui sa vezi anumite ameliorari. NU MAI FOLOSI PRODUSE ASA DIN AUZITE pentru ca un prd poate fi bun pentru un anumit ten si prost pentru alt tip de ten. Asa creme bune sunt brevoxyl si skinoren pentru acneea usoara medie si retin a, isotrexin pentru acneea severa. SI mai sunt cele pe baza de alfahidroacizi gen Keracnyl, Sebium AKN pentru ten gras. Ideea e ca de regula se da o combinatie de produse, cu una te dai dimineata si cu una seara, si dc e vb de acnee mai severa se recomanda si niste antibiotice. Deci de aia iti zic DU-TE LA DERMATOLOG. Eu ma confrunt cu pete post acneice, rosii, nu am o acnee severa ci usoara dar am un ten destul de urat si din august anul trecut ma dau cu diferite creme si nu am obtinut nici un rezultat. Prin urmare azi ma duc la dermatolog sa vad ce spune. Din pacate am mai fost si la alti 3 dermatologi si nu m-au tratat corespunzator. Si am mai vazut si pe altii pe alte formuri spunand acelasi lucru. Ideea e sa dai peste un dermatolog bun si sa fii si tu consecventa pentru ca nu poti obtine rezultate in cateva zile sau saptamani. SI dc nu ai o acnee severa ci una medie usoara, cred ca daca urmezi un tratament consecvent de 4 5 6 luni o sa obtii rezultate bune.
Bafta! AA si dupa aia trebuie sa iti ingrijesti tenul cu diverse creme, geluri antiacneice ca sa nu recidiveze. Sau ma rog mai sunt mastile cu argila, aspirina, zeama de lamaie si nu numai.

| NoChanceForUs a răspuns:

Sau mai bine te speli cat mai des cu apa si sapun, jmecheria e sa usuci cosurile.happy

| eugem35 a răspuns:

Foloseste cu incredere anti contraceptive car contin hormoni si va inchide pori tenului si va fac o piel fin de bebelusi cu incredere si dac nu crezi intreaba medicul specialist si ai sa vezi ca accelasi tratament iti prescrie