| private09love a întrebat:

Buna!

Ati folosit argila pentru ten? V-a ajutat cu ceva? Dupa cat timp a dat rezultate?

Răspuns Câştigător
| miruniiki a răspuns:

Da. e extraordinara. ti'o recomand din tot sufletul. dupa primele doua utilizari a dat rezultate vizibile.

1 răspuns:
| andreea98esteacumBubbleS a răspuns:

Buna!
Eu am incercat o masca pe baza de argila si sa stii ca nu a dat gres

insa am mai incercat si alte variante la fel de eficiente precum:

1)Masca din ou. (organic). Se separă albuşul de gălbenuş. Se pun în două recipiente separate şi se amestecă cu o furculiţa până se fac spumă. (ca la prajituri) Se curăţă tenul înainte (eu folosesc o loţiune tonifiantă de la Elmiplant) şi se aplică pe toată faţa cu buricul degetelor, albuşul de ou (staţi liniştite, nu e nevoie să îl consumaţi pe tot). Aveţi însă grijă să feriţi ochii. După ce aţi terminat de întins spuma de albuş pe toată suprafaţa feţei, aşteptaţi cca 5 minute până aceasta se "întăreşte" pe faţă. La un moment dat veţi vedea că dacă încercaţi să zâmbiţi sau să vorbiţi n-o mai puteţi face. Atunci ştiţi că e gata. Daţi masca jos, clătind faţă din abundenţă cu apă rece. Aşteptaţi 5-10 minute şi repetaţi procedura cu gălbenuşul de ou. La final clătiţi bine şi timp de 3 ore nu mai aplicaţi nimic pe faţă. (aşadar fără creme, fond de ten etc) După folosire veţi observa că tenul este mai luminos şi mult mai catifelat la atingere, ca o petală de trandafir. (ştiu că sună mushy, dar nu e nicio exagerare) Se recomandă folosirea măştii o dată pe săptămână

2)La fel curăţaţi tenul înainte. Aplicaţi uleiul de migdale (pe care îl găsiţi în sticlute mici la orice plafar) pe toată suprafaţa feţei (la fel, încercaţi să protejaţi zona ochilor). Înmuiaţi o cârpă de bumbac 100% în apă caldă, aproape fierbinte, stoarceţi-o bine şi aşezaţi-o pe faţă, tamponând uşor zona obrajilor şi a frunţii. Procesul se repetă până când bucata de material începe să devină rece. (adică în maxim 5minute). Pasul urmator este să aşteptaţi ca uleiul să fie absorbit integral în piele. Nu e nevoie să clătiţi după. La fel, timp de câteva ore nu vă atingeţi de trusele de machiaj. Eficientă în tratarea ridurilor cauzate de expunerea îndelungată la soare şi a slăbirii bruşte într-un timp scurt. Se recomandă folosirea măştii de 3 ori pe săptămână, seara înainte de culcare. (şi uite aşa nici nu vă mai faceţi probleme că nu trebuie să mai aplicaţi niciun fel de machiaj)

3)Mască cu ulei de măsline şi miere Foarte eficientă in anotimpul răcoros. E o mască exfoliantă care ajută pielea să suporte mai uşor frigul. Oferă tenului un aspect revigorant, previne apariţia coşurilor şi a punctelor negre. Aveţi nevoie de ulei de măsline extravirgin, miere organică şi zahăr. Procuraţi un recipient din plastic (eu folosesc un tub gol Centrum). Adăugaţi în el 3 linguriţe de ulei de măsline extravirgin, 3 linguriţe de miere organică şi o linguriţă de zahăr. Amestecaţi bine până când ingredientele vor forma o pastă. Aplicaţi masca o data pe zi. După 10 minute clătiţi faţa din abundenţă cu apă caldă. Atenţie! Nu păstraţi recipientul din plastic în frigider astfel masca se va întări şi nu o veţi mai putea întinde uniform pe faţă.

4)Aveţi nevoie de un pliculeţ de ceai verde, pastile de vitamina E (se găsesc la orice farmacie), un pahar, un sport pentru cuburi de gheaţă şi scobitori. Ştiu, sună ciudat. Şi eu am făcut ochii mari când am auzit. Dar să le luăm pe rând. Luaţi un pahar de 330 ml şi încălziţi-l uşor la cuptorul cu microunde. (eu l-am lăsat 20 secunde) Turnaţi în pahar apă plată (evitaţi să folosiţi pe faţă apă de la robinet) şi apoi adăugaţi plicul de ceai verde. Lăsaţi-l acolo 2-3 minute, luaţi 5 pastile de vitamina E, înţepaţi-le cu un ac şi scurgeti lichidul din ele în pahar. Amestecaţi bine cu o linguriţă. Puneţi soluţia obţinută în suportul pentru cuburi de gheaţă. Puneţi-le la congelator cca 1 oră şi jumătate după care le scoateţi şi înfigeţi în fiecare cub în parte câte o scobitoare şi le puneţi la loc. Ziua următoare vor fi gata de utilizare. Le scoateţi din congelator, scobitorile vă vor ajută să scoateţi cubul de gheaţă mai uşor, luaţi un cub şi după ce aţi curăţat tenul bine înainte, masaţi-vă faţa folosind cubul respectiv. Eu folosesc un cubuleţ la două zile. Ajută la tonifiere, purificare şi menţinerea aspectului catifelat al pielii. Se recomandă folosirea măştii o dată pe zi

Sper ca te-am ajutat!