| Deniz23 a întrebat:

Ce fond de ten și corector îmi recomandați?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Incearcă Giordani de la Oriflame

| Violleta2022 a răspuns:

Cele mai bune sunt de la Estee Lauder.
Dar nuantele de fond de ten si corectorul le cumperi in fucntie de natura tenului tau (ten: gras, uscat sau mix) si de culoarea lui, la fata locului, proband testerele din magazin.

| alina2k18 a răspuns:

Ce tip de ten ai, ce imperfectiuni vrei sa acoperi si ce buget ai?

| Deniz23 explică (pentru alina2k18):

Nu am imperfecțiuni. Vreau un fond de ten care după câteva ore sa nu mi se facă tenul gras. Nu contează prețul fondului de ten

| alina2k18 a răspuns (pentru Deniz23):

Iti trebuie si o baza buna sau crema matifianta inainte, ca daca iti dai cu crema nutritiva si hidratanta si aia contribuie la ingrasarea tenului dupa 2 ore ce ai pus fdt si iti da aspectul ala lucios neplacut.
https://www.sephora.ro/......56814.html
Am teint idole original nu nude, are finisaj mat.
Corector MAC, atentie la pompita daca apesi pana la capat gen, nu ai ce face cu cantitatea aia decat daca vrei sa il folosesti ca fdt, are acoperire extrem de mare, e mat si te tine minim 6luni, folosit zilnic.
https://www.maccosmetics.ro/......-concealer
Asta l-am folosit ceva timp, se aseaza super pe ten https://www.maccosmetics.ro/......uid-spf-15
Dar are un mic minus, un miros dubios de chimicale, dureaza un pic pana te obisnuiesti cu el, se simte doar la aplicare nu dupa.
Oricum daca iti iei ceva de la MAC, recomand sa te duci in magazin si sa le spui fetelor sa iti testeze pe fata nuanta [ oricum fac ele asta daca nu iti stii nuanta de la ei, nu iti vand asa la ochi;) ].
Otherwise fonduri de ten pana in 50 lei cu finisaj mat ar fi de la Catrice https://www.notino.ro/catrice/hd-liquid-coverage-make-up/

| Paula2018 a răspuns:

Pt utilizare zilnica Revlon, ocazional /evenimente Estee Lauder

| Deniz23 explică (pentru Paula2018):

De ce ocazional estee lauder?

| Adry05 a răspuns (pentru Deniz23):

E greu pentru ten estee lauder, are o formulă destul de groasă care fac rău tenului folosit zilnic.
și eu tot revlon recomand pentru utilizare (aproape) zilnică.
sau dacă ai ten acneic dermablend de la vichy, are rezistență cam de dar e dermatocosmetic și e mai bun ca și îngrediente

| Paula2018 a răspuns (pentru Deniz23):

E prea incarcat pentru ten, plus ca nu cred ca ai atatea imperfectiuni ale tenului. Pt o utilizare zilnica ai nevoie de o formula usoara plus ca banuiesc ca vrei ceva natural