| xxxxxxrasfatzataxxxxxx a întrebat:

Ce imi recomandati pentru parul degradat dar si vopsit. Atat produse de styling dar si masti si produse facute homemade.
Dar produsele sa de-a roade, sa nu sa le cumpar de dragul de a o face... si sa nu le fac tot asa.

Răspuns Câştigător
| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Eu am incercat masti facute in casa cu mana mea, pentru ca cele din comert nu sunt chiar ceea ce cautam eu!

Mască cu ulei de măsline. Combină 6 linguri de ulei de măsline cu 2-3 linguriţe de miere şi aplică masca doar pe vârfurile părului, după ce l-ai pieptănat în prealeabil. Lasă masca să acţioneze 20-25 minute, apoi spală-ţi părul bine şi permite-i să se usuce natural. Foloseşte această mască o dată pe săptămână, timp de o lună, şi vei vedea rezultate impresionante.

Masca de avocado cu gălbenuş de ou. Amestecă bine jumătate de avocado copt cu un galbenuş de ou. Această mască se potriveşte celor cu părul fin şi uscat, trebuie aplicată la vârfuri şi pe lungimea părului, evitând însă rădăcina. Lasă amestecul să acţioneze 15-20 min şi apoi spală.

Masca cu lapte şi banană. Ai nevoie de jumătate de banană coaptă pe care o amesteci cu 2-3 linguri de lapte până obţii o pastă omogenă. Aplică pe vârfuri şi las-o 15-20 minute să-şi facă efectul. Este recomandat să umezeşti un pic vârfurile părului pentru a facilita aplicarea.

Pentru a hrani si a reface structura parului vom avea nevoie de maioneza. Maioneza face parul ascultator si lin. Se ia 2 linguri de pesmet(sau o coaja de pine maruntita), maioneza si un ou crud. Se amestica toate ingredientele si se aplica pe parul umed, dupa care se acopera capul cu un plastic si un prosop deasupra. Dupa 30 minute, masca se spala cu apa si sampon.

Aceasta masca hidrateaza perfect parul. Încălziti ușor o cana de iaurt sau chifir, la ea se adaugă câteva picături de ulei de portocale, ylang-ylang. Utilizați vârfurile degetelor pentru a aplica amestecul până la rădăcina părului, răspânditi pe întreaga lungime a parului și se lasă timp de 30 minute. Spăla masca, fără utilizarea de șampon.

În apă caldă ( 50 ml ) Se dizolvă 50 de grame de coniac, adauga 10 picaturi de ulei de eucalipt si o lingura miere calda de flori. Se adaugă cu atenție oul. Aplicati amestecul pe par, spălați după 20 de minute, clatiti.

Bafta :*