| anonim_4396 a întrebat:

Am o problems cu parul imi cade, pare a fi fara viata si se ingrasa foarte repede, m-am tuns mai scurt insa e la fel, nu l-am mai vopsit(cand era vopsit arata mai bine). Ce sampon in recomandati, ce masti, ce tratament pentru. ceea ce am?

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

Mai sunt si alte cauze care pot provoca caderea parului:
•Evita impletiturile si cocurile foarte stranse: pot distruge radacina parului.
•Nu folosi o perie foarte dura si nu te peria prea des : irita pielea capului. Nu trebuie sa ai perii cu par de nailon care incurca parul si creeaza electricitate statica.
•Lupta impotriva parului gras: secretia de sebum slabeste radacinile.
•Elimina matreata: duce la inflamarea pielii capului.
•Echilibraza-ti alimentatia: parul are nevoie de vitamine (in special B5, B6 si B8) si de minerale (mai ales zinc) pentru a fi in forma. Lipsa de fier poate fi de asemenea la originea caderii parului.
•Consultata un medic pentru analiza pentru a afla daca ai o dereglare hormonala, o problema de tiroida sau o anemie.
Foloseste o masca de par pe baza de ulei de masline. Este miraculoasa (utie cea de la Avon de exemplu).

4 răspunsuri:
| YoAnNa a răspuns:

Uite aici niste sfaturi : http://www.topsanatate.ro/......19338.html

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Eu voi putin mai conservatoare si iti voi da un sfat in alt sens. Restul tratamentelor le gasesti pe site-uri. Dar eu am o alta convingere. Tu iti speli parul prea des. Obisnuieste-l altfel. Daca pana acum, de exemplu, il spalai la o zi ei bine, data viitoare rabda putin si spala-l la doua. Apoi, dupa un timp de doua sau trei saptamani, la trei zile. Si tot asa, pana ajungi la cinci zile. Parul are capacitatea de a se obisnui cu un regim anume pe care i-l impui. Dupa ce ajungi la aceasta perioada, pastreaz-o un timp, indiferent cat de greu ti-ari fi si indiferent daca, cateodata se mai ingrasa inainte de termenul stabilit de tine de spalare. Vei face de fapt cu parul tau un exercitiu. Vei ajunge sa nu-l mai ai gras deloc. Atunci s-ar putea sa ma certi ca este prea uscat. Bineinteles ca toata aceasta procedura o faci cu samponul adecvat (deocamdata contra parului gras). Vei vedea ca, nici macar peste sase luni, iti va trebui unul pentru par normal. Eu am avut varsta de 18 ani cand am incercat asa ceva. Nici acum nu regret.

| Barbie a răspuns:

Revalid

Răspuns utilizator avertizat