| floricica55 a întrebat:

Ce părere aveți despre metoda layeringului (în straturi) pe timp de iarna? Puteți sa îmi dați exemple de câteva ținute pe care le folosiți iarna pentru a va proteja de frig?
Mulțumesc!

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O folosesc cu succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o geacă de ski așa că nu mă înfofolesc. Un tricou sau o cămașă și geaca peste.

| floricica55 explică:

PS : Aceasta întrebare este pentru fete happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru floricica55):

A, baietii nu sunt oameni. P.S. Daca vrei sa faci o treaba iarna, te imbraci de la raionul de ski/trekking/vinatoare, nu de la magazinele de "feshan" gen Zara si alte porcarii de genul.

| Speranta12 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Exact. Alea fashion sunt din poliester.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Speranta12):

Nu neaparat. Sint unele materiale sintetice care fac treaba de milioane la propriu. Ideea e ca alea "feshan" de care zic eu sunt de obicei mizerii la suprapret. Uite, eu de exemplu acum port asa ceva - https://www.emag.ro/geaca-hannah-gunner-navy-m-hagu16b-navy-m/pd/DLNFG2BBM/ - si nu am nevoie pe dedesubt decat de un tricou/maleta cu conditia sa fie macar -5 afara sau vint rece puternic. Altfel, mor de cald si ajung sa iau tricou + bluza mai groasa + geaca de ploaie de-aia subtire, fara captuseala, de vreo 85 RON de la Decathlon (tine bine la vint si izoleaza, desi nu prea te incalzesti in ea).

| floricica55 explică (pentru GabiDumitrescu):

Și pe sub pantaloni / blugi nu porti nimic, gen colanți sau strampi. Ca pe mine frigul ma ia de la picioare laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru floricica55):

Pe sub blugi/pantaloni de vara/toamna port colanti de aia de ski. Am vreo trei perechi luati de pe SportsDirect cu vreo 5-10 EUR perechea, net superiori la ce gasesti la noi pana in 100-150 RON. Nu a fost inca suficient de frig cit sa trebuiasca sa iau aia sub pantalonii de vinatoare (captusiti de sus pana jos, la -25 nu am nici o problema cu aia pe mine. Desigur ca nu ma prostesc cu sosetele si port sosete de ski lungi si calduroase. :)
P.S. Trebuie avut grija si la incaltari, ca degeaba ai sosete bune daca porti ghete de-astea "la misto" - mai toate astea de la noi de pe piata care se vor a fi "imblanite" - chiar si modele la 3-400 RON sunt niste mizerii sinistre cu care ingheti de frig si la 0 grade. Cel mai bine e sa te duci frumos in Decathlon si sa te uiti exact la ce rating de protectie termica au cand iei ceva. La ei chiar corespund specificatiile. De exemplu mi-am luat niste ieftineli de vara-toamna ca aveam nevoie, si acolo scrie frumos "plimbare pe vreme uscata de pana la 2 ore". Cit sa imi fac treaba ici-colo sunt excelenti. Cind am fost nevoit sa ii port vreo 7-8 ore si sa stau si in picioare cea mai mare parte a timpului, m-a luat o durere de talpi ceva de speriat.
Pentru iarna, de exemplu, iti recomand calduros (hehe) cam asa ceva: https://www.decathlon.ro/ghete-sh500-x-warm--id_8502931.html
saaau, daca vrei sa mearga mai bine cu un palton ca al bunicii/costum/ceva de genul, astea: https://www.decathlon.ro/ghete-calduroase-500warm-id_8514855.html
Si ca sa inchei cu ceva pentru zapezi serioase: https://www.decathlon.ro/bocanci-mid-impermeabili-mh500-id_8492142.html
Bonus: pantaloni pentru a nu te lua frigul - https://www.decathlon.ro/pantalon-500-camuflaj-dama-id_8514197.html